Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik TASR
15. septembra 2022, 10:27
Čas čítania 1:38

VIDEO: Člen kráľovskej stráže odpadol vedľa rakvy Alžbety II. Ľudia žartujú, že to spôsobil kráľovnej poltergeist

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Členovia gardy v slávnostných uniformách hliadkujú pri kráľovninej rakve 24 hodín.

Jeden z členov kráľovskej stráže britského panovníka odpadol vedľa vystavenej rakvy s telom Alžbety II. počas prvej noci v sídle britského parlamentu. Vo Westminsterskej sále mu okamžite po odpadnutí pribehli na pomoc okolití úradníci a ochrankári, píše Independent.

Incident bol zobrazený aj v živom vysielaní zo sály, došlo k nemu okolo jednej hodiny ráno. Členovia gardy v slávnostných uniformách udržiavajú stálu 24-hodinovú hliadku pri kráľovninej rakve, jeho kolaps bol preto dosť pravdepodobne spôsobený únavou.

Zábery z jeho pádu sa šíria na sociálnych sieťach, ľudia ich však komentujú skôr s humorom, keďže sa nič vážne nestalo. Niektorí používatelia žartujú, že člen gardy len chcel ísť kráľovnú strážiť aj na druhý svet, alebo že celý incident spôsobil kráľovnin poltergeist –neviditeľný duch.

instagram komentare
Zdroj: Instagram/@moist

Ľudia na rozlúčku s kráľovnou čakali celé hodiny

V prvý deň vyloženia rakvy vo Westminsterskej sále sa v noci na štvrtok v Londýne zhromaždili tisícky ľudí, aby vyjadrili poslednú úctu zosnulej britskej panovníčke Alžbete II. Mnohí pri pohľade na jej rakvu vystavenú v sídle britského parlamentu nedokázali zadržať slzy.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Pozdĺž brehu rieky Temža sa v stredu večer vytvoril viac než päťkilometrový rad, keď smútiaci celé hodiny čakali na svoju šancu uvidieť rakvu so zosnulou panovníčkou. Najdlhšie vládnuca britská kráľovná zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov. Na tróne bola 70 rokov.

Ľudia, ktorí sa prišli naposledy rozlúčiť so zosnulou britskou kráľovnou Alžbetou II., stoja v rade vedúceho do sídla parlamentu Westminsterkého paláca v Londýne 14. septembra 2022.
Ľudia, ktorí sa prišli naposledy rozlúčiť so zosnulou britskou kráľovnou Alžbetou II., stoja v rade vedúceho do sídla parlamentu Westminsterkého paláca v Londýne 14. septembra 2022. Zdroj: TASR/AP

Rakva s jej telom, zahalená do kráľovskej štandardy s imperiálnou korunou uloženou na jej vrchu, bude vo Westminsterskej sále, najstaršej časti sídla britského parlamentu, pre verejnosť vystavená 24 hodín denne až do pondelkového rána – do dňa pohrebu. 


Do Westminsterskej sály previezli rakvu kráľovnej z Buckinghamského paláca, pričom sprievod sledovali v stredu desaťtisíce ľudí. Za konským povozom s rakvou kráčala kráľovská rodina na čele s novým britským monarchom Karolom III.


Množstvo ľudí sa na znak poslednej úcty uklonilo smerom ku kráľovninej rakve, iní sa prežehnávali alebo si sňali pokrývku z hlavy. Niektorí sa otočení k rakve modlili a utierali si slzy. Iní so sebou vzali aj svoje malé deti v kočíkoch. Starší vojaci sa postavili pred rakvu s telom Alžbety a poslednýkrát zasalutovali svojej niekdajšej vrchnej veliteľke.

Rakva s telesnými pozostatkami zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. je umiestnená vo Westminster Hall, najstaršej časti Westminsterského paláca v Londýne 14. septembra 2022.
Rakva s telesnými pozostatkami zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. je umiestnená vo Westminster Hall, najstaršej časti Westminsterského paláca v Londýne 14. septembra 2022. Zdroj: TASR/AP


„Vnútri bol naozaj pokoj a bolo to neskutočne emotívne. Mnohým ľuďom tiekli slzy, vládlo však úplne ticho. Bolo to také úctivé,“ povedala 50-ročná účtovníčka Sue Harveyová, ktorá po príchode zo sály plakala.


Na pohrebe Alžbety II., ktorý sa v pondelok uskutoční v srdci Londýna vo Westminsterskom opátstve, sa zídu stovky svetových lídrov i monarchov. Účasť potvrdila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, americký prezident Joe Biden, ako aj francúzsky prezident Emmanuel Macron či japonský cisár Naruhito.

Domov
Zdieľať
Diskusia