Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
6. septembra 2022, 16:30
Čas čítania 11:36

Gröhling: Ultrakonzervatívny minister školstva môže zrušiť sexuálnu výchovu, možno budeme učiť, že deti nosia bociany (Rozhovor)

Kategória:
Refresher
Uložiť Uložené

Minister školstva v demisii Branislav Gröhling tvrdí, že je pripravený pokračovať vo svojom rezorte. Naďalej trvá na tom, že s Igorom Matovičom vo vláde nebude.

Minister školstva Branislav Gröhling v pondelok najprv oficiálne otvoril nový školský rok, potom si „vypýtal ospravedlnenku“, keď odniesol do podateľne prezidentky svoju demisiu. Tvrdí, že s Igorom Matovičom sa nedá vládnuť, pretože rezortu školstva odmietal ako minister financií dať peniaze na platy pre zamestnancov v školstve, na pokrytie vyšších cien energií či pomôcok pre deti v špecializovaných školách. 

Branislav Gröhling je pripravený vrátiť sa na ministerstvo školstva, ak by si Eduard Heger menšinovú vládu rozmyslel a odvolal Igora Matoviča. 

Zatiaľ vraj nepozná meno svojho nástupcu, ale potvrdil, že sa stretol s Richardom Vašečkom z Kresťanskej únie. Upozorňuje, že ak by sa na post šéfa rezortu školstva dostal človek presadzujúci ultrakonzervatívnu agendu, mohlo by sa to prejaviť aj priamo na školách – napríklad zrušením sexuálnej a etickej výchovy.

Gröhling si nevie predstaviť, ktorý odborník na školstvo by bol ochotný po celoživotnom budovaní kariéry zakotviť vo vláde s Igorom Matovičom. Rovnako upozorňuje, že jeho nástupca by musel o podpore pre svoje zákony komunikovať s extrémistami, pretože vláda Eduarda Hegera je menšinová a v parlamente momentálne nemá podporu 76 poslancov. 

S odchádzajúcim ministrom školstva sme sa rozprávali deň po podaní demisie, v utorok predpoludním. 

Iba na Slovensku je možné, aby minister školstva podal demisiu v prvý školský deň, uťahuje si z vás satirická stránka Zomri. Zamysleli ste sa nad tým, aký odkaz vysielate študentom, ktorých možno politické konflikty vôbec nezaujímajú? 

Môžem začať vtipom? Ako minister som si dal v prvý školský deň ospravedlnenku na celý rok, keď som odniesol svoju demisiu do podateľne. Ale dúfam, že to nebude veľmi dlhý rok. Verím, že nastanú nejaké okolnosti, aby sme pokračovali.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Keď ste spomenuli Zomri, vždy som hovoril, že treba vypnúť Facebook, lebo veľmi ovplyvňoval politiku na Slovensku, obzvlášť statusy Igora Matoviča, ale túto satirickú stránku si vždy rád pozriem. Stal sa z nej tvrdý a jasný informačný kanál. Veľakrát som sa zasmial aj sám na sebe. 

Sú na vás v Zomri tvrdí?

Nech sú, treba to. V pozícii ministra je náročné vnímať samého seba s odstupom, preto oceňujem, keď mi kolegovia rozprávajú pravdu a konfrontujú ma s realitou. Nemali by sme žiť v bubline.

Branislav Gröhling
Zdroj: Refresher/Matúš Zeťak

Späť k pôvodnej otázke. Aký odkaz je vaša demisia pre študentov, ktorí prirodzene nemusia rozumieť jadru sporu medzi SaS a Igorom Matovičom?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 120945 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo ešte nemá Branislav Gröhling jasno v tom, či bude hlasovať za vyslovenie nedôvery Eduardovi Hegerovi.
  • Ako reaguje na kritiku šéfa komory učiteľov, že si spravil z ministerstva PR agentúru.
  • Čo odchádzajúci minister hovorí na to, že ho môže nahradiť ultrakonzervatívny Richard Vašečka. 
  • Ako môžu konzervatívci na rezorte školstva presadzovať svoju agendu.
  • Či je ochotný sa na rezort ešte vrátiť. 
Domov
Zdieľať
Diskusia