Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Ivan Koribanič TASR
15. augusta 2022 o 15:59
Čas čítania 1:41

VIDEO: Taliban oslavoval rok od obsadenia krajiny. „Smrť Amerike,” kričali pred bývalým veľvyslanectvom USA

Kategória:
Politika
Uložiť Uložené
VIDEO: Taliban oslavoval rok od obsadenia krajiny. „Smrť Amerike,” kričali pred bývalým veľvyslanectvom USA
Zdroj: TASR/AP

Úrady zatiaľ neoznámili nijakú oficiálnu oslavu pri príležitosti výročia obsadenia Kábulu. Štátna televízia však uviedla, že v pondelok odvysiela špeciálny program.

Prívrženci fundamentalistického hnutia Taliban si v pondelok pripomenuli rok od obsadenia afganského hlavného mesta Kábul.

Vtedy šlo o rýchly útok, ktorý vyvolal útek Západom podporovaných afganských lídrov a v Afganistane viedol k otrasom v ekonomike, k potláčaniu práv žien a zhoršeniu humanitárnej krízy.

Úrady zatiaľ neoznámili nijakú oficiálnu oslavu pri príležitosti výročia obsadenia Kábulu. Štátna televízia však uviedla, že v pondelok odvysiela špeciálny program. Taliban pritom dnešok vyhlásil za štátny sviatok.

Medzičasom už toto výročie oslavovali v uliciach Kábulu bojovníci a prívrženci Talibanu, niektorí s puškami alebo bielymi zástavami svojho hnutia. Dobytie mesta si pripomínali pochodmi a zhromaždeniami v menších skupinách. Jedna z nich pri budove bývalého veľvyslanectva USA skandovala: „Nech žije islam!“ a „Smrť Amerike!“.

10. decembra 2024 o 15:36 Čas čítania 4:08 Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu

Bývalý afganský prezident Ašraf Ghaní v predvečer výročia v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN obhajoval svoje rozhodnutie utiecť z Afganistanu, keď povedal, že „nechcel dopriať Talibanu a jeho podporovateľom to potešenie z ďalšieho ponižovania afganského prezidenta”. Dodal, že ho vtedajší minister obrany informoval, že Kábul nemožno ubrániť.

Osobitný vyslanec Európskej únie pre Afganistan Tomas Niklasson v súvislosti s výročím uviedol, že EÚ je naďalej oddaná afganskému ľudu a „stabilite, prosperite a udržateľnému mieru v Afganistane a regióne”.

„To si bude vyžadovať inkluzívny politický proces s plnou, rovnocennou a zmysluplnou účasťou všetkých Afgancov a Afganiek a rešpektovanie ľudských práv,” napísal Niklasson.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zasa uviedla, že zodpovednosť medzinárodného spoločenstva voči Afganistanu zostáva aj po stiahnutí jednotiek organizácie NATO z tejto krajiny.

„Režim, ktorý pošliapava ľudské práva, nemožno za žiadnych okolností uznať,” upozornila nemecká ministerka vo svojom vyhlásení. „Na ľudí v Afganistane však nesmieme zabúdať ani rok po prevzatí moci Talibanom,” pripomenula.

Čo sa zmenilo pre ženy od nástupu Talibanu k moci:
– von môžu vychádzať iba s úplným zakrytím tela vrátane tváre
– nemôžu navštevovať parky v rovnakom čase ako muži
– majú obmedzený prístup k vzdelaniu

Rok po dramatickom obsadení Kábulu sa v Afganistane veľa zmenilo, konštatuje vo svojej správe AFP. Bývalí povstalci sa snažia vládnuť a zostávajú v medzinárodnej izolácii. Hospodársky pokles priviedol ďalšie milióny Afgancov do chudoby a dokonca k hladu – aj preto, že prílev zahraničnej pomoci sa spomalil na minimum.

4. decembra 2024 o 10:30 Čas čítania 4:35 VYSVETĽUJEME: Otázky a odpovede o protestoch v Gruzínsku, kde sa bežný ľud postavil vodným delám a slzotvornému plynu VYSVETĽUJEME: Otázky a odpovede o protestoch v Gruzínsku, kde sa bežný ľud postavil vodným delám a slzotvornému plynu

Zdá sa, že vo vláde vedenej Talibanom, ktorý zaviedol prísne obmedzenia v prístupe k vzdelaniu a zamestnaniu pre dievčatá a ženy, majú napriek pôvodným sľubom silné slovo zástancovia tzv. tvrdej línie.

Domov
Zdieľať
Diskusia