Poslednou provokáciou zo strany Číny bol nálet 18 čínskych stíhačiek a bombardérov do vzdušnej obrannej zóny Taiwanu.
Čínska televízia, ktorej zábery zverejnila na Twitteri Nexta, ukázala, ako jej armáda rozmiestňuje vojenské jednotky. Ťažké stroje spolu s vojakmi armáda rozmiestňuje na pláži v provincii Fu-ťien.
Tá je, čo sa pevniny týka, najbližšie k Taiwanu. Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom sú už dlhšie napäté. Čína sa netají tým, že nad priľahlým ostrovom chce získať kontrolu. Peking toto územie pritom považuje za svoje.
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek vyhrážkam Číny pred „vážnymi dôsledkami” takejto návštevy.
Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej neskoro večer miestneho času. Šéfka dolnej komory amerického Kongresu sa tak stala najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za 25 rokov.
Pelosiová chce touto návštevou podporiť Taiwan. Tým by podľa CNN zdôraznila, že Washington myslí svoj právny záväzok ponúknuť tejto krajine prostriedky na sebaobranu vážne. Ide takisto o akt demokracie, teda spôsob života, ktorý sa Tchaj-pej snaží zachovať pred autoritárskou Čínou.
Footage has emerged on #Chinese television showing how Chinese Armed Forces pull military equipment into #Fujian province, close to #Taiwan. pic.twitter.com/5rwqDw4Sq9
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2022
Poslednou provokáciou zo strany Číny bol nálet 18 čínskych stíhačiek a bombardérov do vzdušnej obrannej zóny Taiwanu. Táto informácia pochádza zo 6. marca. Tchaj-pej na to reagoval nasadením vlastných stíhačiek, ktoré čínskym lietadlám vyslali varovanie.
Taiwan síce doposiaľ nezaznamenal žiadnu hrozbu invázie z Číny, no od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu zvýšil úroveň ostražitosti. Čína nevylúčila použitie sily na získanie kontroly nad Taiwanom.