Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ivan Koribanič TASR
2. augusta 2022 o 15:48
Čas čítania 0:57

VIDEO: Čína rozmiestnila armádu s ťažkou technikou na pobrežie, ktoré hraničí s Taiwanom

Kategória:
Politika
Uložiť Uložené
VIDEO: Čína rozmiestnila armádu s ťažkou technikou na pobrežie, ktoré hraničí s Taiwanom
Zdroj: Reprofoto/Twitter.com-Nexta

Poslednou provokáciou zo strany Číny bol nálet 18 čínskych stíhačiek a bombardérov do vzdušnej obrannej zóny Taiwanu.

Čínska televízia, ktorej zábery zverejnila na Twitteri Nexta, ukázala, ako jej armáda rozmiestňuje vojenské jednotky. Ťažké stroje spolu s vojakmi armáda rozmiestňuje na pláži v provincii Fu-ťien.

Tá je, čo sa pevniny týka, najbližšie k Taiwanu. Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom sú už dlhšie napäté. Čína sa netají tým, že nad priľahlým ostrovom chce získať kontrolu. Peking toto územie pritom považuje za svoje.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek vyhrážkam Číny pred „vážnymi dôsledkami” takejto návštevy.

Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej neskoro večer miestneho času. Šéfka dolnej komory amerického Kongresu sa tak stala najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za 25 rokov.

Pelosiová chce touto návštevou podporiť Taiwan. Tým by podľa CNN zdôraznila, že Washington myslí svoj právny záväzok ponúknuť tejto krajine prostriedky na sebaobranu vážne. Ide takisto o akt demokracie, teda spôsob života, ktorý sa Tchaj-pej snaží zachovať pred autoritárskou Čínou.

Poslednou provokáciou zo strany Číny bol nálet 18 čínskych stíhačiek a bombardérov do vzdušnej obrannej zóny Taiwanu. Táto informácia pochádza zo 6. marca. Tchaj-pej na to reagoval nasadením vlastných stíhačiek, ktoré čínskym lietadlám vyslali varovanie.

12. júla 2024 o 10:30 Čas čítania 5:39 Výroba delostreleckej munície v EÚ nerastie tak, ako tvrdí Európska komisia. Na Slovensku zarába český zbrojár Výroba delostreleckej munície v EÚ nerastie tak, ako tvrdí Európska komisia. Na Slovensku zarába český zbrojár

Taiwan síce doposiaľ nezaznamenal žiadnu hrozbu invázie z Číny, no od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu zvýšil úroveň ostražitosti. Čína nevylúčila použitie sily na získanie kontroly nad Taiwanom.

Domov
Zdieľať
Diskusia