Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Medzinárodný deň žien je aj o úspešných ženách, ktoré prepisujú históriu. Toto sú TOP ženské osobnosti, ktoré musíš poznať

Vyberáme ženy z domova i zo sveta, ktoré hýbu svetom.

8. marec 2021, 9:30 Čas čítania: 7:45
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Osobnosti
1
Tereza Šnajdrová
Timea Krauszová
8. marec 2021, 9:30
Čas čítania: 7:45

Medzinárodný deň žien je aj o úspešných ženách, ktoré prepisujú históriu. Toto sú TOP ženské osobnosti, ktoré musíš poznať

Vyberáme ženy z domova i zo sveta, ktoré hýbu svetom.

Tereza Šnajdrová
Timea Krauszová
8. marec 2021, 9:30
Čas čítania: 7:45
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Dnes oslavujeme 110. Medzinárodný deň žien (MDŽ). Nápad na deň venovaný len ženám a ich úspechom či výzvam vznikol na medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Do prvých osláv v roku 1911 sa zapojili Rakúsko, Dánsko, Nemecko a Švajčiarsko, medzinárodným dňom sa MDŽ stal vďaka OSN v roku 1975 a odvtedy má každoročne aj nosnú tému.

 

Tohtoročnou témou je #ChooseToChallenge, teda zvoľ si výzvu. Doteraz zapojené ženy a dievčatá hovoria napríklad o rodových stereotypoch, chcú vyzývať, spochybňovať a vystúpiť z očakávaného smeru. 

 

 

Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Ženy chceli kratší pracovný čas, lepšie finančné ohodnotenie a právo voliť. Oslavujeme ním pokrok, ktorý spoločnosť dosiahla v zrovnoprávnení žien v spoločnosti, politike a ekonomike.

 

Zároveň sa v tento deň intenzívne upriamuje pozornosť na aktuálne výzvy a nespravodlivosť, ktorej ženy v mnohých častiach sveta stále čelia. Vďaka tomuto dňu sa zároveň darí zbierať finančné prostriedky na podporu charitatívnych organizácií, ktoré sa sústreďujú na ženy (vzdelávanie, násilie na ženách či príležitosti na kvalitnejší život).

 

Existuje aj Medzinárodný deň mužov pripomínajúci pozitívne hodnoty, ktoré muži prinášajú do spoločnosti. Jeho minuloročnou témou bolo zdravie chlapcov a mužov, oslavovať ho budeme znovu 19. novembra 2021.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Naša prezidentka Zuzana Čaputová je v úrade necelé dva roky, no už jej zvolenie vyvolalo vlnu osláv. Slovensko sa zapísalo medzi rastúci počet krajín so ženami na čele – na prezidentskej či premiérskej stoličke. Rozbíja tým hlboko zakorenený precedens, že na tieto pozície sa hodia len muži. Zároveň je našou prvou prezidentkou vôbec.

 

Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

 

„Neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť občanom, obyvateľom, Slovensku. V súlade s ústavným sľubom budem slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike,“ povedala v úvode svojho inauguračného prejavu. Tohto postoja sa zatiaľ drží, Slovensko pravidelne reprezentuje v zahraničí s patričnou noblesou. Aj uprostred koaličnej krízy apeluje na pokoj, dodržanie sľubov, chladnú hlavu a zodpovednosť voči občanom.

 

Minulý rok sa Zuzana Čaputová už po druhýkrát dostala aj na zoznam 100 najvplyvnejších žien sveta podľa magazínu Forbes. Americký časopis ju vtedy označil za „osamelý politický hlas v mori demagógie“.

 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

V čase vymenovania (v októbri 2017) bola Ardernová najmladšou premiérkou na svete. Vo veku 37 rokov prevzala vládu na Novom Zélande. Jej štýl vládnutia charakterizuje rozvaha a súcit: v čase koronavírusu má sama znížený plat, krajine sa v pandémii v porovnaní so Slovenskom darí mimoriadne dobre a svoj úspech od začiatku pripisuje svojmu „päťmiliónovému tímu“, teda ľuďom, ktorí dodržiavajú opatrenia.

 

Zdroj: TASR/AP

 

Má za sebou aj krušné obdobie: v roku 2019 prišlo na Novom Zélande k teroristickému útoku na moslimskú komunitu. Päťdesiatjeden ľudí prišlo o život. Ardernová nielenže komunitu osobne navštívila, ale skutok útočníka okamžite aj odsúdila, sprísnila zákony o držaní zbraní a svetu, ako aj Novozélanďanom pripomenula, že nenávisť či rasizmus u nich nemajú čo hľadať.

 

Ako matka a líderka je vzorom mnohých žien, sama pracuje aj na posilnení ochrany ženských práv. Vášnivo bojuje proti klimatickým zmenám, a to nielen slovami, ale aj viacerými zákonmi. Ardernová navyše vydala jednu knihu a nevenuje sa len problémom dospelých, ale aj detí. Sama sa do politiky zapojila v 17 rokoch a jedným z jej cieľov je do 10 rokov znížiť počet chudobných detí na Novom Zélande o polovicu. Skrátka, klobúk dolu!

 

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová

Ostaneme ešte pri političkách. Kamala Harrisová sa v januári 2021 stala prvou ženou na poste viceprezidentky USA, navyše má indický a jamajský pôvod. Doposiaľ tento úrad zastávali len muži bielej pleti.

 

Zdroj: TASR/AP

 

Do politiky vstúpila v roku 2017, keď sa stala prvou kalifornskou senátorkou s indickým a jamajským pôvodom. „Chcem bojovať. Chcem bojovať za Black Lives Matter. Chcem bojovať za pravdu, transparentnosť a dôveru. Chcem bojovať. Chcem bojovať za prístup žien k zdravotnej starostlivosti a reprodukčným právam,“ cituje jej slová po víťazstve ABC 7. Vo svojej politike sa dlhodobo sústreďuje na práva žien, rasových menšín či Američanov s nízkym príjmom.

 

Je inšpiráciou pre mnohé dievčatá, ktoré snívajú o kariére vo vysokej politike, no je aj svetielkom nádeje pre ľudí, o ktorých politici často hovoria, no menej často sa nimi prakticky zaoberajú. Hlavnými prioritami jej mandátu s prezidentom Joeom Bidenom sú rasová rovnosť, obnova ekonomiky, boj proti pandémii koronavírusu a klimatickým zmenám

 

Zjazdová lyžiarka Petra Vlhová

Petra Vlhová v našom rebríčku inšpiratívnych žien nemôže chýbať. Majsterka sveta v obrovskom slalome triumfovala už ako juniorka, na lyžiach prakticky vyrástla a medzi svetovú lyžiarsku elitu sa prepracovala v 16 rokoch, keď zvíťazila na juniorských ZOH v Innsbrucku v slalome. Pre Slovensko získala historicky prvý titul na MS vo februári 2018.

 

Celkovo dokončila už sedem sezón, počas ktorých domov priniesla 26 medailí. Deväť pretekov vyhrala a aktívne maká, aby dosiahla ďalšie triumfy.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Petra Vlhova (@petravlhova13)

 

V roku 2019 skončila v celkových výsledkoch Svetového pohára na druhom mieste v slalome, obrovskom slalome aj v celkovom hodnotení. Za jej výkony ju už dvakrát ocenili aj v ankete Športovec roka. 

 

„Ani v kútiku duše som si nedovolila snívať o tom, že by som mohla byť aspoň raz aj najúspešnejším športovcom celej našej krajiny a priblížiť sa tak k športovým legendám, ktoré obdivujem nielen za ich výkony, ale aj za ľudské postoje,“ napísala na Instagrame koncom roka 2019. 

 

Česká snoubordistka Ester Ledecká

Dcéra speváka a skladateľa Janka Ledeckého je dvojnásobnou juniorskou majsterkou sveta v snoubordingu a vicemajsterkou sveta v paralelnom slalome, v ktorom sa v roku 2013 prepracovala do svetového top 10.

 

Na ZOH 2018 vyhrala v super G ako prvá česká alpská lyžiarka v histórii, v Pchjongčchangu bola prvou pretekárkou v histórii olympijských hier, ktorá sa zapojila aj do snoubordingu, aj do lyžovania. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ester Ledecká (@esterledecka)

 

„Je krásne, že teraz patrím do lyžiarskej elity, veľmi si to vážim. Som presne tam, kde by som mala byť – medzi štyrmi najlepšími lyžiarkami na svete v super G i zjazde. Som rada, že takéto výsledky dokážem zajazdiť relatívne stabilne a stále si držím kontakt so špičkou. To je pre mňa dôležité,“ povedala pre ČT Sport na MS v Cortine d'Ampezzo. Ledecká popri športovej kariére študuje, za čo dostala v roku 2017 aj cenu Mattea Baumgartena pre športovcov, ktorí úspešne kombinujú šport a školu.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1909 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová

Inšpiratívna Slovenka Michaela Musilová odjakživa túžila stať sa astronautkou. Pod záštitou NASA, ESA a iných medzinárodných organizácií ako veliteľka viedla už viac ako dvadsať simulovaných misií na Mesiac a na Mars. Spolupracovala na projektoch Európskej vesmírnej agentúry, pracovala aj pre NASA a niekoľko svetových observatórií. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľka havajskej stanice HI-SEAS. Hovorí niekoľkými jazykmi, vyučuje a svoje skúsenosti rada odovzdáva na rôznych prednáškach, ako napríklad Tedx.

 

Je hosťujúcou profesorkou na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU a na Medzinárodnej vesmírnej univerzite v Štrasburgu. V rozhovore pre Pravdu uviedla, že jej prednášky sa netýkajú len astrobiológie, planetárnych vied či simulovaných misií, s ktorými má skúsenosť. „Firmy a verejnosť majú záujem aj o tieto témy, ale skôr v spojení s ľudskými faktormi. Napríklad čo sa môžeme naučiť o manažovaní tímov v stresujúcich situáciách – ako počas mojich misií,“ povedala pre Pravdu 33-ročná astrobiologička.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dr. Michaela Musilova (@astro_michaela)

 

„Ľudia sa zaujímajú aj o môj životný príbeh a o to, ako som sa cez množstvo prekážok dopracovala k tomu, kde som teraz. Tento motivačný typ prednášok veľmi rada robím najmä pre mladých, aby som ich motivovala ísť si za svojimi snami.“ S tou motiváciou jej to vskutku ide. V roku 2015 sa dostala do rebríčka Forbesu 30pod30. Získala aj ocenenie Emerging Space Leaders Grant od Medzinárodnej astronautickej federácie (IAF) a cenu Women in Aerospace – Europe Student & Young Professional Award. Zároveň je podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.

 

Americká astronautka Jeanette Eppsová

Jeanette Eppsová je americká letecká inžinierka a astronautka NASA. Koncom roka 2021 sa stane prvou černoškou, ktorá bude slúžiť na medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Je veľkým vzorom pre Afroameričanky, ale aj pre dievčatá po celom svete, ktoré chcú preraziť vo vedecko-technologických odvetviach. Vraví, že keď to dokázala ona, prečo by nemohli aj ďalšie ženy.

 

Zdroj: NASA Johnson

 

„Keď som bola malé dievča, veľmi som obdivovala svoju mamu. Vždy mňa aj mojich súrodencov učila, že neexistuje žiadny dôvod, prečo by som nemohla robiť takéto veci len preto, že som dievča a že som hnedá,“ povedala počas diskusie Future of Space Exploration v rámci Noci výskumníkov v roku 2020. Vo svojich prednáškach často zdôrazňuje vytrvalosť a snahu, ktorá za jej úspechmi stojí, a pravidelne sa zapája aj do debát v rámci bojov za rovnoprávnosť pre černošské komunity.

 

Napriek tomu, že naša prítomnosť sa čoraz viac podobá na sci-fi príbehy a Eppsová otvorene hovorí o komerčných letoch do vesmíru, opakovane zdôrazňuje všeobecný rozhľad, ktorý podľa nej ľuďom nesmie chýbať.

 

Americká filmárka Ava DuVernayová

Ava DuVernayová je priekopníckou režisérkou a producentkou. Stala sa prvou černoškou, ktorú nominovali na Oscara v kategórii najlepší režisér. Zároveň je prvou ženou inej farby pleti, ktorá režírovala film s rozpočtom viac ako sto miliónov dolárov – ide o disneyovskú adaptáciu Struny času (A Wrinkle In Time) z roku 2018.

 

Stojí aj za známym seriálom When They See Us (2019), ktorý bol v tom roku zároveň najúspešnejším na Netflixe. Za tento seriál získala až 16 nominácií na Emmy, jednu si aj odniesla domov. Spolu s Beyoncé sú jedinými černoškami na svete, ktoré dostali viac ako jednu nomináciu na sošku Emmy v rámci jednej sezóny. DuVernayová je zároveň najviac zarábajúcou afroamerickou režisérkou v histórii USA. Svoju filmársku kariéru pritom odštartovala „až“ vo veku 32 rokov, prvý film začala písať a natáčať v roku 2003.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ava DuVernay (@ava)

 

Príbehy, ktoré vo filmoch spracúva, sú často bolestivými bodmi v americkej histórii, no DuVernayová sa teší obľube kritikov. Pri snímke Selma či minisérii When They See Us je aj rada, že ľudia jej filmy často vnímajú ako vstupný bod k hlbšiemu porozumeniu afroamerickej histórie.

 

„Politika a popkultúra sú jedno a to isté,“ povedala v rozhovore pre The Guardian. „Teda AOC [Alexandra Ocasiová-Cortezová – pozn. red.] je rocková hviezda, Stacey Abramsová, Michelle Obamová. Práve teraz sa zdá, že prioritizujeme ženy a ľudí tmavej pleti, ale som si istá, že bieli muži si hovorili, že JFK [John Fitzgerald Kennedy – pozn. red.] je rocková hviezda, alebo Reagan.“

Česká speváčka a obhajkyňa ľudských práv Ridina Ahmedová

Ridina Ahmedová je česká speváčka a autorka podcastu Sádlo, v ktorom upozorňuje na body shaming, s ktorým sa nielen ženy musia vyrovnať každý deň. Jej heslom je, že každý nesie zodpovednosť za svoje vlastné telo. Nikto podľa nej nemá právo obúvať sa do druhých za to, ako vyzerajú.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ridina Ahmedová (@ridinaahmedova)

 

Začať s projektom Sádlo nebolo pre ňu jednoduché. Hovorí, že každá spomienka na to, ako ju iné deti nazývali „bravčovým“, v nej vyvoláva pocit strachu a hanby. Napokon sa však odhodlala začať rozprávať, „odistila bombu“ a stala sa hlasom množstva ľudí, ktorí s body shamingom bojujú tiež.

 

„Za svoje telo nesiem zodpovednosť,“ povedala v rozhovore pre Respekt. „Je len na mne, ako sa k nemu budem správať a či ho podporím tak, aby bolo čo najzdravšie. Ale nie som povinná vyhovieť predstavám iných ľudí.“

 

Nanešťastie, deň žien je potrebný ešte aj v roku 2021. Pôvodný cieľ – úplnú rodovú rovnoprávnosť pre všetky ženy – sme totiž ešte stále nedosiahli. Naďalej existuje rozdiel medzi platmi žien a mužov, pretrváva aj násilie voči dievčatám a ženám a celosvetovo ženy zaostávajú aj pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť. Podľa OSN má takmer 90 % svetového obyvateľstva nejaké predsudky voči ženám.


Práve tento rok si vyžaduje viac pozornosti ako kedykoľvek predtým. OSN predpokladá, že sme pre pandémiu urobili obrovský krok späť. Vzhľadom na množstvo domácich prác a starostlivosti o rodiny, ktoré robia vo väčšej miere ženy, sme sa v oblasti rovnoprávnosti podľa OSN posunuli späť o 25 rokov. Pandémia tiež zhoršila situáciu pre dievčatá a ženy, ktoré zažívajú domáce násilie, a to tak vo svete ako aj na Slovensku.


9,5 milióna žien celosvetovo prišlo alebo môže prísť o svoje reprodukčné práva. Najbližší príklad extrémneho obmedzenia týchto práv sme minulý rok videli v Poľsku. Po smrti Ruth Bader Ginsbergovej v USA sa interupcie znovu dostali medzi horlivo diskutované témy aj za veľkou mlákou. neustali. Od 1. marca platí aj na Slovensku nová vyhláška, podľa ktorej interrupcia na žiadosť ženy už nebude hradená z verejného zdravotného poistenia ani pre ženy nad 40 rokov.

 

Amnesty International na Slovensku upozorňuje, že ide o ďalší krok späť. Práve pre množstvo prípadov sexuálneho a domáceho násilia je bezplatná interrupcia nevyhnutné minimum pre zmiernenie extrémnych následkov pandémie na ženy a dievčatá.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Žiadne „čierne“ okresy, takto bude od pondelka rozdelené Slovensko podľa rizikovosti
2 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
3 Neviem, či predĺžime núdzový stav, možno ho potrebovať nebudeme. Premiér Heger pripustil ďalšie uvoľnenie opatrení
4 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
5 7 minút z filmu Mortal Kombat: odrezané končatiny, prebodnuté hlavy a zlomené väzy
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
3 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
4 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
5 Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Rýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmi
5 Od pondelka nebudeš musieť nosiť rúško v exteriéri, ak od teba budú cudzí ľudia vzdialení minimálne 5 metrov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy osobnosti
Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudíZnáma „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
Pitie piva a vína patrí k tradícii, ale marihuana nie. Oliver Andrásy má na znižovanie trestov svojský názorPitie piva a vína patrí k tradícii, ale marihuana nie. Oliver Andrásy má na znižovanie trestov svojský názor
Počas roka pandémie pribudlo na svete takmer 500 nových miliardárov. Pridali sa k nim aj Kim Kardashian či šéf AppluPočas roka pandémie pribudlo na svete takmer 500 nových miliardárov. Pridali sa k nim aj Kim Kardashian či šéf Applu
Viac článkov
Sponzorované články
Enyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobilEnyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobil
Potrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketuPotrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketu
Máš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvízeMáš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvíze
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Krvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivéKrvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivé
Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
V centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšokV centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšok
Mladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarátMladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarát
Treba sa báť očkovania? Boli sme sa pozrieť ako to funguje vo vakcinačnom centreTreba sa báť očkovania? Boli sme sa pozrieť ako to funguje vo vakcinačnom centre
Časť škôl na Slovensku znova otvorila svoje brány. Boli sme sa pozrieť, ako pandémia zmenila vyučovanie a vedomosti žiakovČasť škôl na Slovensku znova otvorila svoje brány. Boli sme sa pozrieť, ako pandémia zmenila vyučovanie a vedomosti žiakov
Ako sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodinyAko sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodiny
Jeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Pri jeho cene spadneš zo stoličkyJeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Pri jeho cene spadneš zo stoličky
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.