Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 19. 4. 2021 meniny má Jela

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Jägermeister.

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

DJ Young Aesthete: Ak DJ nie je známy a nezahrá ani jeden známy banger, tak sa ľudia nedokážu baviť

Bubeník kapely Tolstoys má svoj sólo projekt Young Aesthete. Ako tento projekt vznikol a čím je zaujímavý?

30. december 2020, 16:30 Čas čítania: 4:54
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
DJ Young Aesthete: Ak DJ nie je známy a nezahrá ani jeden známy banger, tak sa ľudia nedokážu baviť
Zdroj: Jakub Michel
Hudba - Slovensko
3
Inzercia
30. december 2020, 16:30
Čas čítania: 4:54

DJ Young Aesthete: Ak DJ nie je známy a nezahrá ani jeden známy banger, tak sa ľudia nedokážu baviť

Bubeník kapely Tolstoys má svoj sólo projekt Young Aesthete. Ako tento projekt vznikol a čím je zaujímavý?

Inzercia
30. december 2020, 16:30
Čas čítania: 4:54
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
DJ Young Aesthete: Ak DJ nie je známy a nezahrá ani jeden známy banger, tak sa ľudia nedokážu baviť
Zdroj: Jakub Michel
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Jägermeister.

Viac info

Matej Herceg je známy ako bubeník kapely Tolstoys, no má aj svoj druhý projekt, Young Aesthete, v ktorom vystupuje ako DJ a plánuje sa venovať aj produkcii. Aj napriek tomu, že ide o pomerne čerstvý projekt, podarilo sa mu robiť predskokana známeho Apparat a odohrať niekoľko klubových nocí. Ako vyzerala jeho prvá párty a ako mu pomohol projekt SaveTheNight od Jagermeister, sa dozvieš v rozhovore.

 

Si bubeník kapely Tolstoys, ako si sa dostal k DJ-ingu a produkcii?

K produkcii som sa dostal v období základnej školy, keď som počúval house. V tom čase som chodil aj do základnej umeleckej školy na viacero hudobných nástrojov. Veľmi ma fascinoval proces songwritingu a tvorby elektronickej hudby, a tak som sa v tom začal svojpomocne vzdelávať.

 

Zdroj: Marcel Huljak


Ako dlho sa venuješ sólo veciam? 

V podstate už od momentu, keď som sa začal učiť pracovať v softvéroch na tvorbu hudby. Vždy som k sebe bol ale veľmi kritický a nikdy som žiaden oficiálny sólo track nevydal.


Máš v pláne aj nejaké svoje vlastné releasy a shows?Ej veru mám, od obdobia prvého lockdownu som mal viac času na songwriting, mám rozrobených viacero sľubných trackov a remixov. Moje sny sú veľké (a zatiaľ utajené), uvidíme, ako sa COVID situácia vyvinie. Určite plánujem začať vydávať sólo tvorbu, pravdepodobne aj pod novým pseudonymom, ale nechcem príliš predbiehať.


Dúfam, že budú aj shows, s nimi mám tiež veľké plány a sny. Doba sa ale natoľko zmenila, že sám neviem, kedy reálne naskočíme do starých koľají. Možno už nikdy a celý priemysel bude nútený prispôsobiť sa. Uvidíme. Modlime sa za budúcnosť hudby, kultúry a zábavného priemyslu.


Nedávno ste s kapelou Tolstoys vydali novú skladbu Tri Mestá s krásnym videoklipom. Ako to vyzerá s vašim pripravovaným albumom?

Hahaa, diki :) Album je nahraný, finišujeme proces mixingu a vizuály. Znie to úplne parádne, bude to niečo úplne iné, možno aj tak trochu nečakané.

 

 

Aká je tvoja úloha pri tvorbe albumu? Zapájaš sa aj ako producent a alebo si berieš na starosti iba bicie?Pri tvorbe nového albumu som od bol začiatku tohto procesu spoluautorom skladieb. Album však neprodukujem. Produkciu, mix a mastering majú na starosti absolútni profesionáli vo svojom odbore - Drew Deal a Zino Mikorey - svetoví chalani z Berlína.


V kapele máte veľmi zaujímavý národnostný mix ľudí, ako k tomu došlo? Kde ste našli zahraničného producenta a aká s ním je spolupráca?

Naša frontwoman Ela, má otca z Ruska, ale všetci sme Slováci. Polovica kapely však žije v Česku. Je to fajn, lebo vo veľa veciach sú naši susedia popredu a máme tam viac možností ako kapela. K Drewovi sme sa dostali cez kamošov z jednej berlínskej kapely, na minuloročnom showcase festivale Waves Vienna. Od prvého momentu sme si úplne sadli, do tvorby zasahuje zo značnej časti už aj počas procesu songwritingu. Je to super týpek s casual vibe-om. 

 

Ako za kapelu aj za seba vnímaš tento šialený rok 2020? Máš radosť, že sa namiesto koncertov dalo venovať aj produkcii a skladaniu a alebo už sa nemôžeš dočkať späť do klubov a na pódiá?

Veru, veľká radosť a zážitky sú práve z festivalov a klubových shows, ktoré sa tento rok neuskutočnili. Mňa ale ešte viac baví práve kreatívny proces skladania, experimentovania a vytvárania niečoho nového v štúdiu, a na to je teraz more času.


Rok 2020 mi priniesol veľa zmien, niektoré ešte stále v sebe musím spracovať.

 

A čo práve teraz počúvaš?

Veľa CZ/SK hudby, napríklad nové mená ako TIMEA, Tamara, Natália Hulejová, Tea Sofia, Amelie Siba a mnoho ďalších. Posledný týždeň mám na repeate brutálny track Raissa - GO FAST BABY (Mura Masa Remix).

 
Čo pre teba znamená najlepšia noc v živote?

Na túto otázku mám veľa odpovedí. Napríklad najlepšia hudobná noc pre mňa znamená mať s kapelou v Berlíne vypredaný koncert s magickou atmosférou. Alebo tiež odohraný DJ set pred obrovským crowdom plným energie, s brutálnou svetelnou show a kvalitným zvukom. Chcel by som raz takto hrať aj zo svojej produkcie na veľkých festivaloch, alebo napríklad aj na Addicte. Dúfam, že sa mi raz moje sny splnia. Robím pre to všetko. 

 

Zdroj: Jakub Michel


Ako si sa dostal k DJingu - prečo, kedy, ako, čo bol prvotný impulz? A ako dlho sa mu aktívne venuješ?

Odjakživa som kamarátom posúval hudbu, vzdelával ich v nových žánroch a púšťal tracky na DIY parties. Prvotný impulz boli paradoxne odmietavé reakcie ľudí v okolí voči novej hudbe, chcel som sa odpútať od týchto konzervatívnych názorov, spraviť si meno na scéne, a tým dostať priestor na vlastnú, nezávislú hudobnú selekciu. DJ-ingu sa na aktívnej úrovni venujem len cca 2 roky, nepovažujem sa za žiadneho seriózneho a skúseného velikána. :)


Pamätáš si na svoje prvé hranie v klube?

Hahaa, na to si pamätám veľmi dobre, na akciu do bratislavského klubu IXEL som sa dostal vďaka výhre v DJ conteste. V backstage-i som nikoho nepoznal, bol som tam úplný outsider. Klub bol naplnený ľuďmi - čo sa na prvom hraní v živote stáva málokomu - a dopadlo to úplne super. Odvtedy som úplne zamilovaný do DJ-ingu a do energie, ktorá na dancefloore vzniká.

 
Máš nejaké DJ vzory?

Mám ich veľa, na každom mám rád niečo iné. Veľmi mám rád Skrillexovu hyperaktívnosť, Diplov životný príbeh a vibe počas jeho hrania. Milujem energiu, ktorú má Lunice, selekciu Alison Wonderland, audiovizuálnu show Erica Prydza, Deadmau5a, či Portera Robinsona. Ďalšie moje vzory sú napríklad San Holo, Flume, RL Grime, Montell2099, Disclosure, Mura Masa, Jamie XX, Peggy Gou a milión ďalších. Zo slovenských mien sú to napríklad Yanko Král a Jimmy Pé.


Hah, vytiahol som riadnu nálož mien. A to nie je ani zďaleka všetko. Všetky dostupné sety týchto mien mám preštudované od začiatku do konca aj 10-krát. :) V žiadnom prípade sa ich ale nesnažím kopírovať, len si z každého beriem nejakú ingredienciu a vytváram si z toho moju vlastnú polievočku inšpirácie.

 
Analógová alebo digitálna technika a prečo?

Jednoznačne digitál, otvára úplne nové kreatívne možnosti. Samozrejme, analóg je zas čarovný, štýlový a má charakteristický zvuk.

 

Zdroj: Krisztián Ollári


Pre koľko ľudí si hral najviac a najmenej?

Najviac ako support pre Apparat (projekt speváka z berlínskej formácie Moderat) v bratislavskom klube MMC, počet ľudí neviem ani odhadnúť. Najmenej pre 0 ľudí a troch barmanov o piatej ráno v klube IXEL. Každý DJ si to zažil a nie je to príjemná skúsenosť.

 
Čo si myslíš, že na klubovej scéne v CZ / SK chýba a čo ťa na nej naopak baví?

Chýba mi trošku väčšia otvorenosť publika voči novej, menej známej hudbe. Častokrát ak DJ nie je známy a nezahrá ani jeden známy banger, tak sa nedokážu baviť. Samozrejme, to neplatí pre všetky akcie a je to len môj skromný názor, nakoľko som len nováčik na scéne.


Baví ma na nej to, že nie je až tak veľká. Ktokoľvek, kto má veľké sny a tvrdo na sebe pracuje, vie svoje meno veľmi dobre zviditeľniť v priebehu pár rokov. Ja som zatiaľ len v tom procese tvrdej práce, tak to hádam raz vyjde.


Tvoja tajná klubová zbraň?

Jooj, veď ju nemôžem prezradiť, už by potom nebola predsa tajná! ...ale jedna z vecí, ktoré som za posledný rok hrával často je napríklad novučký track YEHOO od Baauera.


Najlegendárnejšia party, na ktorej si kedy hral?

Každá jedna bola legendárna.

 

Zdroj: Jakub Michel

 

Máš nejakú inú prácu ako DJing?

Momentálne nie, som študent.


Ako ti v tejto situácii pomohol projekt SaveTheNight?

Veľmi. Keďže práve teraz nemám žiadne finančné príjmy, tak som si už pomaly ani nemal za čo kupovať novú hudbu. A tak už mám. :) Diky Jägermeister, je to veľká vec, veľmi si to vážim. Okrem peniažkov mi projekt pomohol objaviť aj nové talenty na scéne a ich DJ sety. Taktiež mi projekt umožnil zavolať si a spoznať sa s Jakubom Strachom (NobodyListen), za čo som tiež veľmi vďačný.

 

Na webe SaveTheNight.sk nájdeš najväčšiu databázu slovenských a českých DJ setov. Môžeš filtrovať podľa žánrov, hľadať a počúvať trendujúce mixy, medzi nimi aj ten od Young Aesthete. Spolu s Jägermeister zachraňujeme noc aj u teba doma.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Martin Zelenay / Krisztián Ollári Tagy: dj, Young Aesthete
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Test 8 vrecúškových rajčinových polievok: môžu nimi študenti nahradiť domácu stravu alebo je to len glutamanové zlo?
2 Mladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovraždu
3 Eduard Heger medzi prvými využil otvorenie kaderníctiev. Takto dopadla zmena jeho imidžu po lockdowne
4 Spútali ho a spadol na hlavu, chýbajú 2 minúty záznamu, všetky zranenia si zavinil sám. Čo zistila komisia o Lučanského väzbe?
5 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
1 Šéf UFC Dana White dlhuje Snoopovi Doggovi za výhru Jaka Paula 2 milióny dolárov. „Kde sú moje prachy?“ vykrikoval raper
2 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
3 Eduard Heger medzi prvými využil otvorenie kaderníctiev. Takto dopadla zmena jeho imidžu po lockdowne
4 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
5 Podmienky nosenia rúšok a respirátorov sa zmierňujú: kde ich nemusíš mať vôbec a kde stačí obyčajné rúško?
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
4 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
5 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
Viac z témy hudba
Zomrel legendárny americký raper DMXZomrel legendárny americký raper DMX
Umelá inteligencia nám ukazuje, o čo sme prišli: takto by vyzerali a zneli Amy Winehouse či Kurt CobainUmelá inteligencia nám ukazuje, o čo sme prišli: takto by vyzerali a zneli Amy Winehouse či Kurt Cobain
IMT Smile a Ben Cristovao pozývajú na útek z reality všedných dní. Rádiovka sa uchádza o titul letného hituIMT Smile a Ben Cristovao pozývajú na útek z reality všedných dní. Rádiovka sa uchádza o titul letného hitu
Viac článkov
Sponzorované články
Mladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovražduMladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovraždu
Sú unavení a ich vzťahy trpia. Opýtali sme sa primára a sestričky, ako hodnotia svoj posledný rok v práciSú unavení a ich vzťahy trpia. Opýtali sme sa primára a sestričky, ako hodnotia svoj posledný rok v práci
Slovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý párSlovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý pár
Viac článkov
Ďalšie news
pred 32 minútami
Tisíc dávok heroínu, pervitínu aj zbraň na sedadle auta. Slovenskí policajti mali cez víkend plné ruky práce.
pred hodinou
Európska únia dostane 100 miliónov dávok vakcíny Pfizer navyše. Všetky dávky majú doraziť ešte v roku 2021.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Zaútočí Apple na Spotify s Drakeom a Pharrellom ako DJmi?Zaútočí Apple na Spotify s Drakeom a Pharrellom ako DJmi?
Ako sa z vášnivého dropu vykľula romantická skladba z roku 2001? Skvelý DJ-ský žartík je späť!Ako sa z vášnivého dropu vykľula romantická skladba z roku 2001? Skvelý DJ-ský žartík je späť!
Calvin Harris sa stal opäť najlepšie plateným DJ-om za posledný rok. Hudobní producenti si podľa Forbes dokážu zarobiť slušný balíkCalvin Harris sa stal opäť najlepšie plateným DJ-om za posledný rok. Hudobní producenti si podľa Forbes dokážu zarobiť slušný balík
Známy americký raper vyhodil DJ-a z pódia, keď mu opakovane kazil vystúpenie a za pult sa postavil sámZnámy americký raper vyhodil DJ-a z pódia, keď mu opakovane kazil vystúpenie a za pult sa postavil sám
DJ-ka Leia Drex: V techne neexistujú hranice, možné je úplne všetkoDJ-ka Leia Drex: V techne neexistujú hranice, možné je úplne všetko
Calvin Harris opäť kraľuje rebríčku najlepšie zarábajúcich DJ-ov. Prenasledovateľov predbehol o takmer dvojnásobokCalvin Harris opäť kraľuje rebríčku najlepšie zarábajúcich DJ-ov. Prenasledovateľov predbehol o takmer dvojnásobok
Hráva hip-hop, g-funk, ale aj trap a počúva metal. Kto je DJ ILL RIcK? (Rozhovor)Hráva hip-hop, g-funk, ale aj trap a počúva metal. Kto je DJ ILL RIcK? (Rozhovor)
Jej sety miluje celý svet. Má vlastnú značku oblečenia a spolu so značkou Jägermeister podporí slovenských a českých DJovJej sety miluje celý svet. Má vlastnú značku oblečenia a spolu so značkou Jägermeister podporí slovenských a českých DJov
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.