Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 1. 10. 2020 meniny má Arnold

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech - Hry
8
Dominik Vetrák
2. september 2020, 12:00
Čas čítania: 5:07
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Týchto 10 herných klasík vyšlo pred 10 rokmi. Zaspomínaj si na nostalgické zážitky s legendárnymi príbehmi

Tieto herné klasiky majú už 10 rokov. Koľko z nich si hral?

Dominik Vetrák
2. september 2020, 12:00
Čas čítania: 5:07
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každý rok sa môžeme obzrieť späť a s prekvapením zistiť, koľko rokov už ubehlo od významných udalostí či vydaní rôznych slávnych filmov a hier. My sme sa takto skúsili pozrieť na rok 2010 a zistili sme, že v danom roku vyšlo veľké množstvo nezabudnuteľných titulov. Takto úžasne vyzerali hry pred 10 rokmi? 

 

 

1. Limbo (Playdead) – PC, Linux, Xbox 360 a One, PS3 a PS4, Nintendo Switch, android, iOS

Začneme indie titulom, teda hrou od nezávislého štúdia. Limbo majú na konte talentovaní vývojári zo štúdia Playdead, od ktorých ešte možno poznáš ďalšiu nádhernú hru s názvom Inside. V Limbo hráš za chlapca, ktorý sa prebúdza v tajomnom lese.

 

Stretáva rôzne príšery, ktoré ho chcú zabiť, ale aj niekoľkých ľudí. Viac ti neprezradíme, keďže príbeh hry je najlepšie stráviť vlastnými očami. Ide o 2D skákačku, v ktorej navyše riešiš rôzne hádanky a puzzle.

 

Hodnotenie na Metacritic: 90/100 z 89 recenzií

 

 

2. Red Dead Redemption (Rockstar Games) – Xbox One, PS3

Westernová klasika s emotívnym príbehom Johna Marstona. Mladší hráči ho spoznali v Red Dead Redemption 2, ktoré sa odohráva ešte pred udalosťami jednotky. V nej FBI vyhľadá Marstona a vydiera ho. Ak im nepomôže nájsť a polapiť bývalých členov gangu, môže sa rozlúčiť so svojou rodinou. 

 

Ide o vynikajúcu príbehovú akčnú hru. Užiješ si v nej množstvo prestreliek, dejových zvratov, skvelo napísaných postáv a aktivít, ktoré ťa zabavia na množstvo hodín. Grafika hry dokáže ohúriť aj po 10 rokoch, rovnako ako finále, na ktoré človek nikdy nezabudne. Westernové hry zo série Red Dead Redemption majú bravúrne konce a epilógy. 

 

Metacritic: 95/100

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1262 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

 

3. Battlefield: Bad Company 2 (DICE) – PC, Xbox 360, PS3

Jeden z najlepších multiplayerových zážitkov vôbec. Pri Bad Company 2 sme strávili niekoľko rokov a prebdených nocí. Návykový multiplayer sa postaral o veľké množstvo spomienok a úžasných herných momentov. Doteraz nechápeme, prečo EA nenariadila port či remaster pre súčasnú generáciu konzol.

 

Bad Company 2 pokračovalo v príbehu jednotky, keď sme sledovali netradičnú vojenskú jednotku, ktorá rada odpaľovala veci do vzduchu a donekonečna pritom hláškovala. Zábavný singleplayer, skvelá deštrukčná fyzika a špičkový multiplayer. To už naozaj ubehlo 10 rokov? Odporúčame pozrieť si aj všetky trailery, ktoré hru sprevádzali. Sú naozaj kvalitné a zábavné.

 

Metacritic: 88/100

 

 

4. Heavy Rain (Quantic Dream) – PS3, PS4, PC

Francúzska herná spoločnosť pokračovala vo svojom štýle príbehových hier, v ktorých sa dej a správanie postáv mení na základe tvojich rozhodnutí a aj na základe toho, ako ju vlastne hráš. V Heavy Rain sme spoznali otca dvoch detí, ktorému jedno z nich umrie pred jeho očami po tom, čo ho zrazí auto. 

 

Ide o pochmúrnu hru s depresívnym príbehom. V hre ovládaš hneď niekoľko postáv, ktoré sa spoločne snažia vyriešiť záhady mesta a prísť na to, kto zabíja malé deti. Čakaj teda množstvo krimi a detektívnych prvkov, dejové zvraty a kvalitné cutscény. Bohužiaľ, ovládanie hry a niektoré jej mechanizmy nepekne zostarli. Aj napriek tomu ide o povinnosť pre každého hráča. 

 

Metacritic: 87/100

 

 

5. BioShock 2 (2K Marin) – PC, Xbox 360 a One, PS3 a PS4, Nintendo Switch

3 roky po revolučnom sci-fi BioShock dorazilo aj rovnako ambiciózne pokračovanie. Tentoraz sme hrali za jedného z Big Daddies, teda obrovských ochrancov Little Sisters, ktoré z mŕtvol vo fiktívnom podmorskom svete Rapture zbierajú špeciálnu látku ADAM. Tá ľuďom dáva nadprirodzené schopnosti, no zároveň má nepekné vedľajšie efekty, čo bolo aj príčinou úpadku Rapture. 

 

Dvojka BioShocku ponúka množstvo hrateľnostných noviniek, zbraní a spôsobov, ako sa zbaviť nepriateľov. Ide o skvelé pokračovanie, ktoré rozširuje príbeh a pridáva do sveta Rapture nové záhady. Gameplay ťa bude baviť asi ešte viac ako pri jednotke, no príbeh už nie je až taký úderný a prekvapujúci ako naposledy (stále ide o skvelý dej, no prekonať jednotku je asi už nemožné). 

 

Metacritic: 88/100

 

 

6. Alan Wake (Remedy Entertainment) – PC, Xbox 360, Xbox One

Mysteriózny krimi príbeh s prvkami hororu a akcie, na ktorý sa nezabúda. Alan Wake ohúril grafikou (aj po 10 rokoch je stále úžasná) a hráči si zamilovali aj koncept hrateľnosti. Alan musel ako spisovateľ kníh bojovať s temnotou a vlastnými démonmi. Tie najprv musel oslabiť svetlom z baterky a až následne im mohol ublížiť nábojmi zo zbraní. 

 

 

Hra sa okrem zábavného gameplayu mohla spoľahnúť aj na strašidelnú atmosféru, pútavý príbeh so skvelými zvratmi a podarený soundtrack. Od roku 2010 sme však Alana nevideli, čo sa však zmenilo už 27. augusta.

 

Objavil sa totiž v DLC AWE pre hru Control od rovnakého vývojára (Remedy). V Control sme sa dozvedeli, že svety týchto hier sú prepojené. Remedy navyše už potvrdilo, že pracuje na ďalšej hre z prepojeného univerza. Kiežby to bol Alan Wake 2. 

 

Metacritic: 83/100 

 

 

7. Metro 2033 (4A Games) – PC, Xbox 360 a One, PS3 a PS4, Nintendo Switch

Autor knižnej série Dmitry Glukhovsky, podľa ktorej hry vznikli, si na rozdiel od Andrzeja Sapkowskeho (Witcher) uvedomil, že videohry môžu mať na jeho knihy a úspech značky len pozitívny dopad. A tak sa aj stalo. V roku 2010 vyšlo od 4A Games akčné FPS Metro 2033, ktoré sa takmer celé odohrávalo v ruskom metre. Celý svet je zdevastovaný po obrovskej jadrovej vojne a poslední žijúcu ľudia sa uchýlili k životu v podzemí.

 

To je aj prípad Artyoma, hlavnej postavy, ktorá odhalí nečakané informácie o živote pod aj nad zemou. S Artyomom sa pozrieš do viacerých staníc, spoznáš viaceré frakcie ako fašistov či komunistov, pozrieš sa na povrch, kde vládnu zmutované zvieratá a celkovo si užiješ nezabudnuteľnú a miestami klaustrofobickú atmosféru tesných uličiek a ciest v metre.

 

Skvelé je aj pokračovanie, no tretí diel s podtitulom Exodus už úplne zmenil štýl, keď sa z neho stal polovičný open world odohrávajúci sa takmer celý čas na povrchu. Ide o kvalitnú hru, no ak preferuješ hororovú atmosféru a metro ako také, ostaň pri prvých dvoch dieloch.

 

Metacritic: 90/100

 

 

8. Mafia 2 (2K Czech) – PC, Xbox 360 a One, PS3 a PS4

Problémy vo vývoji a menšia rebélia Daniela Vávru (vytvoril prvú Mafiu a rovnako tak dvojku) voči niektorým zmenám v hre budili dojem, že bude sklamaním. Lenže nič také sa nestalo a my sme sa dočkali ďalšieho skvelého príbehu z prostredia gangstrov a nepoučiteľných kriminálnikov. 

 

Spoznali sme nové postavy, užili si skvelé prestrelky a nechali sa nadchnúť emotívnym a skvelo napísaným príbehom s mnohými dejovými prekvapeniami. Nikto azda nedokáže zabudnúť na scénu s Henrym Tomasinom. Mafia 2 bola poslednou dobrou hrou v sérii.

 

Metacritic: 77/100

 

 

9. God of War 3 (Sony Santa Monica) – PS3 a PS4

Po veľkom cliffhangeri z konca dvojky sme v trojke pokračovali na ceste pomsty a zabíjania celého gréckeho panteónu bohov. Kratos sa nezľutoval nad nikým a na konci stál nad apokalypsou Grécka ako jej príčina. Nie, Kratosa sa fakt neoplatí naštvať. A už vôbec nie zabiť, čo sa bohom niekoľkokrát podarilo, no on sa stále vrátil a zakaždým s väčším odhodlaním zničiť všetko, čo mu stojí v ceste. 


Veľkolepé vyvrcholenie príbehu predstavilo pár nových druhov nepriateľov, no v prvom rade nezabudnuteľné súboje s bosmi – s najväčšími a najsilnejšími bohmi v Grécku. Odvtedy vyšli aj ďalšie hry, šlo ale len o prequely. Až hra z roku 2018 pokračovala v jeho príbehu, tentokrát v nórskej mytológii. 

 

Metacritic: 92/100

 

 

10. Mass Effect 2 (BioWare) – PC, Xbox 360 a One, PS3

Jedna z najlepších hier vôbec. BioWare na vrchole a sen každého fanúšika sci-fi. Shepard sa vrátil s ešte osobnejším príbehom a oveľa lepšie napísanými postavami. Dejové zvraty, úžasná hudba, cutscény, skvelo rozvetvené možnosti dialógov a v prvom rade zábavná hrateľnosť kombinujúca zbrane a nadľudské schopnosti.

 

Mass Effect 2 bolo špičkou série a sci-fi žánru, hra, akej sa zrejme od BioWare (obzvlášť nie od súčasného BioWare, ktoré je vo fatálnom stave) a ani žiadneho iného štúdia už nikdy nedočkáme.

 

Ak skutočne tento rok uvidíme remaster trilógie na súčasné konzoly, miminálne pre ten druhý diel si krabičku kúpime. A ak si túto sériu ešte nehral, urob tak aj ty a prejdi ju celú. Ak prehltneš tragický koniec trojky, budeš celý čas mľaskať blahom.

 

Metacritic: 94/100

 

 

V roku 2010 vyšli aj Fallout: New Vegas, Nier, Fable 3, Medal of Honor, Vanquish, Call of Duty: Ghosts, Splinter Cell: Conviction, Deadly Premonition, Halo: Reach, Assassin’s Creed: Brotherhood, Super Meat Boy, Starcraft 2 či Super Mario Galaxy 2.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.