Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. apríla 2020, 8:37
Čas čítania 8:44
Matej Krajčovič

Záznam: Odtiaľto sú noví nakazení, nachádza sa medzi nimi aj 2-ročný chlapček

NEWS SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Opatrenia, ktoré vláda zavedie počas Veľkej noci, budú predstavené možno až v nedeľu.

• Na Slovensku včera pribudlo ďalších 21 pozitívnych testov. Novým koronavírusom sa tak nakazilo už 471 pacientov. Počet denných testov výrazne stúpol až na 1 889. 

• Naďalej pokračujú diskusie o prísnom blackoute, ktorý už dlhšie spomína premiér Matovič. Odborníci ho odmietajú ako neopodstatnený, ublížil by ekonomike.

 V čase od 9.00 do 12.00 sú obchody otvorené špeciálne pre seniorov, mladších ľudí môžu pri vstupe otočiť, budeš musieť počkať na poludnie.

 Ak pociťuješ príznaky (horúčka, kašeľ a dýchacie problémy), nenavštevuj lekára osobne. Môžeš sa obrátiť na infolinku 0917 222 682 alebo na 112. Informácie získaš aj na e-maile: [email protected].
CORONAVIRUS CHART

Len vďaka našim predplatiteľom môžeme aktuálne dianie pokrývať NAŽIVO

Ak sa ti naša práca páči, budeme radi, ak sa pridáš medzi nich. Predplať si REFRESHER+.


Článok NAŽIVO sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

20:02 - V Nemecku si ľudia so sociálnou izoláciou veľa starostí nerobia, fotografie zachytávajú dnešok pri jazere Phoenix v Dortmunde. 

Záznam: Odtiaľto sú noví nakazení, nachádza sa medzi nimi aj 2-ročný chlapček
Zdroj: TASR/AP

V Nemecku je už 92 150 nakazených a 1 330 ľudí zomrelo, v miestnych nemocniciach však preplnenie po vzore Talianska alebo Španielska nehrozí.

Kapacita jednotiek intenzívnej starostlivosti tam 20-krát presahuje aktuálne potreby. Ventilátorov pre najkritickejšie prípady COVID-19 je v zásobe 30-tisíc. 

Záznam: Odtiaľto sú noví nakazení, nachádza sa medzi nimi aj 2-ročný chlapček
Zdroj: TASR/AP

19:55 – V týchto dňoch sa nehrá takmer žiadny šport, futbalisti Tottengamu Hotspur však naplno trénujú aspoň prostredníctvom videokonferencie.

Video z oficiálneho Twitter účtu zachytáva trénera José Mourinha so svojimi asistentami v spojení s ostatnými hráčmi v izolácii. 

19:35 – Žilinská automobilka KIA od pondelka obnoví výrobu. Tá zatiaľ pôjde iba na dve zmeny, nočná pracovať nebude, kvôli nepriaznivej situácii na trhu. Zamestnanci budú do fabriky vstupovať cez stany s termokamerami. Teplomery budú aj v podnikových autobusoch jazdiacich z okolitých miest. (Denník N)

 

19:15 Nasledujúce dni bude vládnuť pekné a teplé počasie, ktoré by ľudi mohlo zvádzať k častejšiemu opúšťaniu domácností. 

Väčina čitateľov REFRESHERu v ankete naznačuje, že sa pôjdu prejsť alebo budú športovať, no aspoň v dostatočnej vzdialenosti od ludí. Hoci pobyt na slnku zvyšuje imunitu vďaka strebávaniu vitamínu D cez odhalenú kožu, netreba zabúdať na opatrnosť. 

Ak su rúško alebo inú ochranu nosa a úst nedáš, hrozí ti pokuta až 1 659 eur. 

Odporúčané
Cez týždeň bude až 23 °C. Počasie môže lákať k porušeniu izolácie Cez týždeň bude až 23 °C. Počasie môže lákať k porušeniu izolácie 4. apríla 2020, 17:04

19:00Čína si tromi minútami ticha pripomenula pamiatku vyše 3 300 obetí ochorenia COVID-19, ktoré sa začalo šíriť z trhu v 15-miliónovom meste Wu-chan. Ľudia zostali stáť vo veľkých rozostupoch, vodičí áut sa k spomienke pridali trúbením. 

18:18 – V Taliansku sa potvrdzuje poztívny trend, na nový koronavirus tam dnes zomrelo 681 ľudí, čo je najmenej od 23. marca.

Pozitívne testovaných bolo ďalších 4 805 ľudí, v tomto smere sme zrejme vrchol nákazy videli už 21. marca. 

17:43 – Ohrozených novým koronavírusom sa cíti 82 percent Slovákov, predovšetkým seniorov nad 65 rokov. V prípade mladych do 29 rokov je to presne opačne. 

Prieskum agentúry Ipsos tiež hovorí o tom, že sedem z desiatich Slovákov vychádza z domova len v nevyhnutných prípadoch. V niektorých preventívnych opatreniach sme ale podľa neho začali poľavovať.

Z domu v súčasnosti pracuje približne pätina slovenskej populácie, v Bratislavskom kraji je to až 41 percent ľudí. (TASR)

17:15 – V Bielorusku sa naďalej hrá najvyššia futbalová súťaž aj s divákmi na tribúnach. Liga sa tak teší nebývalej pozornosti stávkových kancelárií, no ľudia sú vystavení riziku, že sa nakazia novým koronavírusom. 

Krajina zatiaľ ohlásila 440 prípadov a 5 úmrtí, za posledných 24 hodín ale pribudlo až 89 nových nakazených. 

16:47 - WHO zmenila názor na ochranné rúška. Jej zástupca Michael Ryan už tvrdí, že môžu byť užitočné, dokonca aj v prípade, že sú vyrobené doma.

Slováci patria k národom, kde ich teraz nosí najviac ľudí na svete. Podľa nariadenia vlády si totiž ústa a nos musíš zakryť vždy, keď vyjdeš z domu. 

Odporúčané
Svetová zdravotnícka organizácia zmenila názor na ochranné rúška. Ich nosenie môže pomôcť, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia zmenila názor na ochranné rúška. Ich nosenie môže pomôcť, tvrdí 4. apríla 2020, 15:28

16:25 - Záchranári sa v týchto dňoch musia dôsledne chrániť aj pri bežných výjazdoch k mozgovým porážkam, problémoch s tlakom alebo ďalších pacientoch volajúcich na tiesňovú linku. 

Sanitiek schopných riešiť pacientov s podozrením na COVID-19 je na Slovensku približne 12, ochranných prostriedkov vraj majú dostatok, hovorí Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby pre TA3.

15:49 - Firmy a živnostníci budú môcť od pondelka 6. apríla žiadať o príspevky, ktorými im štát vykompenzuje pokles tržieb v súvislosti s krízou spôsobenou novým koronavírusom. 

Vybavovať ich budú Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, žiadosti bude možné posielať aj elektronicky. 

Odporúčané
Igor Matovič predstavil opatrenia, ktoré pomáhajú zamestnancom a živnostníkom. Niektorí majú nárok na mesačný príspevok až 540 € Igor Matovič predstavil opatrenia, ktoré pomáhajú zamestnancom a živnostníkom. Niektorí majú nárok na mesačný príspevok až 540 € 29. marca 2020, 10:51

15:21 – Masový odber vzoriek od osôb s podozrením na COVID-19 už prebieha aj na Akadémii policajného zboru v Bratislave. Práve teraz tam zasahujú dve posádky Hasičskej záchrannej služby. (TASR)

15:00 – Špeciálne otváracie hodiny vyhradené pre dôchodcov už kritizuje aj Slovenská aliancia moderného obchodu. Vznikajú vraj rady ľudí, ktorí sú nervózni a agresívni.

Čas pre seniorov by sa podľa nich mal skrátiť na dve hodiny medzi 8.00 až 10.00 hod., a limit na počet zákazníkov vo vnútri by nemusel byť taký prísny. Aktuálne je to 1 osoba na 25 m2 plochy. 

V aliancii je Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco. (Denník N)

Odporúčané
Slováci dnes vo veľkom nakupujú. Pred obchodmi sa vytvárajú dlhé rady, záujem je o galantérie aj farby laky Slováci dnes vo veľkom nakupujú. Pred obchodmi sa vytvárajú dlhé rady, záujem je o galantérie aj farby laky 30. marca 2020, 14:48

14:36  Dlho spomínaná povinnosť, podľa ktorej by osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia zo zahraničia, museli ísť do 14-dennej karantény v ubytovacích zariadeniach Ministerstva vnútra, zrejme začne konečne platiť od pondelka 6. apríla od 7.00 hod.  

Úrad verejného zdravotníctva totiž až teraz toto opatrenie zverejnil oficiálne. Doteraz sa objavili prípady, kedy do ubytovania v Gabčíkove alebo Tatrách museli ísť iba osoby privezené štátom v rámci tzv. repatriácie zo zahraničia. Kto hranicu prešiel vo vlastnom aute, mohol ísť domov. 

Do karantény nepôjdu tehotné ženy, ťažko chorí, vodiči kamiónov dovážajúcich tovar alebo ľudia, ktorí žijú v 30 km príhranižnom pásme (obciach ako Rajka, Kittsee, Hainburg atď), pracujú na Slovensku a disponujú potvrdením od zamestnávateľa. (TASR)

14:21 Obavy pred rýchlejším šírením koronavírusu počas Veľkej noci panujú aj v Poľsku. Štát ale paradoxne od Veľkonočnej nedele (12. apríla) umožní, aby bolo v kostole počas omší až 50 ďalších ľudí okrem slúžiacich kňazov. Súčasný limit je 5 osôb.  (Polityka.pl)

13:58 – Ak čítaš o tom, že WHO alebo niektoré krajiny „neodporúčajú nosenie ochranných rúšok“ je to buď preto, že chcú zabezpečiť ich dostatok pre lekárov, seniorov a ostatné zraniteľné skupiny, alebo skrátka nedisponujú reálnymi dátami, ako veľmi nosenie pomáha. 

Hoci zdravý rozum hovorí, že uškodiť nemôžu a akákoľvek fyzická bariéra môže len pomôcť, konkrétne výskumy zatiaľ nikto nerobil. 

Jedna štúdia zatiaľ potvrdzuje aspoň výrazný pokles detekcie chrípkových a iných koronavírusov v respiračných kvapôčkach pri nosení rúšok, ak ich majú už nakazené osoby. Ešte sa však bude skúmať aj priamo nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý stojí za aktuálnou pandémiou.

13:38 – Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo podrobnejšie štatistiky o pacientoch s COVID-19 na Slovensku. 

Najviac infikovaných, až 156 je v Bratislavskom kraji. Nasleduje Žilinský so 62 pacientami, Trenčiansky má 58, Prešovský 57, Trnavský 43, Košický 36, Nitriansky 30 a Banskobystrický 29 pozitívnych prípadov. 

Najviac, až 149 osôb, je vo veku medzi 30 až 44 rokov, nasleduje skupina 15- až 29-ročných.

Aktuálne je hospitalizovaných 165 pacientov, 72 má potvrdený nový koronavírus, 93 čaká na výsledok testov.  

13:10  Španielsko hlási najnižší úmrtí za posledný týždeň, za posledných 24 hodín zomrelo 809 ľudí. Jednotky intenzívnej starostlivosti tiež zaznamenali najnižší nárast nových pacientov od začiatku krízy. 

V krajine sa nakazilo už 124 736 ľudí, teda aktuálne viac ako v Taliansku, ktoré však čísla zverejňuje až večer. Zomrelo 11 744 z nich, 34 219 sa už z koronavírusu úplne vyliečilo. (El País)

KORONA NAŽIVO: Odtiaľto sú noví nakazení, nachádza sa medzi nimi aj 2-ročný chlapček
Zdroj: TASR/AP

12:35 – Premiér tvrdí, že vypnutie Slovenska prezentoval ako návrh, o ktorom chcel rozpútať diskusiu. Denník SME a Denník N obvinuje zo zlomyselnosti a nevhodných titulkov.

Vypnutie by podľa neho mohlo zabezpečiť, aby sme už o mesiac fungovali normálne. Vychádza vraj z analýzy, ktorú ale zatiaľ neukázal, nie je teda jasné, či by opatrenie reálne pomohlo, alebo by iba ublížilo ďalším firmám na výpadku tržieb.  

12:25 – Matovič v RTVS nedokáže vysvetliť, ako by malo ním navrhovanie „utlmenie“ počas Veľkej noci reálne vyzerať. Hovorí, že obchody by zostali otvorené a ľudia by mohli ďalej chodiť do práce. Taký stav je ale totožný s dneškom, kedy je mobilita obmedzená o cca 70 %. 

Hovorí, že do kontroly (zrejme ciest do iných miest na Slovensku za rodinou) by sa mala zapojiť polícia aj armáda.

Rozhodnutie o tom, ako budú sviatky vyzerať, príde v nedeľu po krízovom štábe a vyjadreniach odborníkov. Stále je možné, že sa vôbec nič nezmení, premiér svoje vyhlásenia z minulých dní po masívnej kritike postupne zmierňuje. 

V štúdiu kašle, vraj mu zabehla voda, ktorú má na stole.  

KORONA NAŽIVO: Odtiaľto sú noví nakazení, nachádza sa medzi nimi aj 2-ročný chlapček
Zdroj: Reprofoto RTVS

12:16 – ECMO, teda prístroje na mimotelové okysličovanie krvi v prípadoch, kedy pľúcam pacientov už nepomáhajú ani dýchacie prístroje, Slovensko zrejme takmer vôbec nemá. Matovič hovorí o „prvom prístoroji“ a znova stáča reč na novú zmluvu s Chiranou. 

Na piatkovom krízovom štábe vraj padol návrh na otvorenie ďalších obchodov, čo premiér rezolútne odmieta. Sám naopak presadzuje „vypnutie počas sviatkov“, čo zas odmieta napríklad Richard Sulík (SaS).

„Kým vírus nepoložíme na kolená, dovtedy musíme bojovať a držať (to) dole,“ hovorí Matovič a ako príklad dáva Čínu. Tá však uzavrela iba niektoré najviac postihnuté regióny, nie komplet celú krajinu.  

12:12 – Premiér Matovič reční v Sobotných dialógoch RTVSTvrdí, že prísne opatrenia pomohli stlačiť tempo, akým na Slovensku pribúdajú noví nakazení. Hovorí, že ďalších 200 ventilátorov by malo byť nakúpených zo zahraničia. Spolu s dodávkami z Chirany by ich teda malo byť v najbližších mesiacoch dosť.

Oznamuje tiež, že aktuálne potrebuje pľúcny ventilátor iba jeden, maximálne dvaja pacienti.   

12:03 – Marián Viskupič zo SaS kritizuje rozhodnutie rozhodnutie vyčleniť čas medzi 9 - 12.00 hod. v obchodoch iba pre osoby staršie ako 65 rokov aj úplný zákaz predaja v nedeľu. 

Ten presadzovalo najmä OĽANO, s ktorým je SaS vo vládnej koalícii. Odlišné názory majú obe strany aj na prípadný blackout, teda totálne sprísnenie karantnénnych opatrení, ktoré ale odmietajú aj takmer všetci odborníci a ekonómovia. 

11:52 – Pribudli podrobnosti o 21 nových nakazených z piatka, pozitívny bol aj 2-ročný chlapček. 

 

Žena, 65 r., Žilina
Muž, 58 r., Banská Bystrica
Žena, 58 r., Žilina
Žena, 54 r., Prešov
Žena, 53 r., Prievidza
Muž, 50 r., Košice
Muž, 50 r., Košice
Žena, 48 r., Trenčín
Muž, 46 r., Prievidza
Muž, 41 r., Kežmarok
Muž, 41 r., Prešov
Muž, 40 r., Tvrdošín
Muž, 33 r., Prešov
Muž, 33 r., Trnava
Muž, 30 r., Michalovce
Muž, 29 r., Skalica
Muž, 28 r., Brezno
Žena, 26 r., Trnava
Muž, 24 r., Bratislava
Muž, 24 r., Trenčín
Muž, 2 r., Trebišov

11:35 – Dnes celé doobedie pokračoval zber vzoriek na nový koronavírus v rómskych osadách. Opatrenie má zabrániť nekontrolovanému šíreniu COVID-19.

Odporúčané
Armáda začala v osadách testovať na koronavírus. Nad Jarovnicami lietali vrtuľníky a drony (Video) Armáda začala v osadách testovať na koronavírus. Nad Jarovnicami lietali vrtuľníky a drony (Video) 4. apríla 2020, 8:37

Vytipovaných je 38 osadníkov z cestovateľskou anamnézou.
Vytipovaných je 38 osadníkov z cestovateľskou anamnézou. Zdroj: Mario Hudák

11:05 – Poctivá a dôsledná karanténa môže znížiť počty nakazených, zabíja však ekonomiku.  Ľudia bez práce sa potom môžu rýchlo dostať do finančných problémov. 

Graf ukazuje, že v USA v poslednom týždni požiadalo o podporu v nezamestnanosti neuveriteľných 6,6 milióna ľudí. V čase globálnej finančnej krízy (2007 - 2008) týždenne príbúdalo menej ako 700-tisíc žiadateľov. 

10:41 – Chirana zastavila všetky dodávky prístrojov do zahraničia, celá produkcia v čase krízy zostane na Slovensku. Samotné ventilátory ale nemocniciam nestačia, pri nápore chorých budú potrebovať aj správne zaškolených lekárov, ktorí na ne pacientov dokážu napojiť. 

„Nič nenechávame na náhodu. Už v súčasnosti je zdravotnícky personál každý jeden deň trénovananý prostredníctvom telemostov,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.  Zapojiť sa zatiaľ malo 29 nemocníc. 

V krátkom čase by malo byť dostupných dokopy viac než  1 000 ventilátorov, ministerstvo vraj čoskoro zverejní ďalšie dohodnuté zmluvy. Tento počet by už pokrýval teoretickú potrebu podla aktuálnych modelov šírenia pandémie u nás.  

10:30 – Včera bolo na Slovensku pozitívne testovaných ďalších 21 ľudí.  Spolu sa tak u nás nakazilo už 471 pacientov. Štátne a súkromné laboratóriá včera otestovali až 1 889 vzoriek, čo je doteraz najviac od začiatku pandémie. 

10:25 – Slovenská Chirana Medical zo Starej Turej zvýši svoje výrobné kapacity pri kompletizácii plúcnych ventilátorov až 4-násobne. Do konca júna ich našim nemocniciam dodá 300. Aktuálne je pre pacientov na celom Slovensku dostupných 500 takýchto prístrojov. 

10:23 Britský premiér Boris Johnson, ktorý sa podobne ako 38 168 jeho krajanov taktiež nakazil novým koronavírusom, zverejnil krátke video z domácej izolácie. Hovorí, že aj po 7 dňoch má stále teplotu.

10:02 – Štatistiky z Talianska naďalej ukazujú, že COVID-19 ohrozuje najmä starších ľudí. Do 29 rokov života je smrtnosť takmer nulová, do 49 rokov sa drží pod 1 %. Rizikovoví by však mohli byť už aj pacienti po 60-tke.

Iné grafy ukazujú, že až 75 % mŕtvych Talianov trpelo vysokým tlakom, vyše polovica mala tri a viac známych zdravotných problémov súčasne. 

9:38 – Slovenská firma Chirana Medical dodá našim nemocniciam 300 pľúcnych ventilátorov. Malo by sa tak stať do konca júna, informoval premiér Igor Matovič.  

9:20 - Hasiči z bratislavskej rafinérie Slovnaft nakrútili „koronavírusový tanec“. V garáži tancujú v ochranných prostriedkoch. Pripomínajú nutnosť nosiť rúška a umývať si ruky. 

9:01 – Najviac prípadov nákazy hlásia USA, už vyše 270 tisíc, v porovnaní s jednotlivými európskymi krajinami však ide o mimoriadne veľké územie pod jedným súčtom v štatistikách.

Obavy tak u odborníkov vyvoláva skôr chudobnejšia Južná Amerika alebo India. Tá zaznamenala prvé úmrtie v bombajskom slume Dharavi, kde žije približne milión ludí a hustota osídlenia je 30-krát vyššia ako v New Yorku. 

Video nižšie zachytáva, ako na cestujúcich z hlavného mesta Dillí smerujúcich do iných častí krajiny striekajú dezinfekciu. (CNN)

8:45 – Taliansko Španielsko už majú takmer rovnaký počet nakazených, registrujú približne 119-tisíc pacientov s novým koronavírusom. V Taliansku včera pribudlo 4 585 pozitívnych testov, v Španielsku až 7 134.

Podobne nepriaznivý bol aj pomer úmrtí, vláda v Madride ohlásila 850 obetí, Rím 766. 

8:34 – Matovič včera na Facebooku naznačoval, že veľkonočné sviatky budú „veľmi iné“. Prípadné sprísnené opatrenia, ktoré premiér navrhuje, ale bude musieť schváliť krízový štáb. Zatiaľ sa tak nestalo.  

8:29 – Koronavírus mala okrem iných známych osobností aj spváčka Pink. CNN píše, že sa už vyliečila. Spolu s 3-ročným synom COVID-19 prekonali doma. 

8:17 – Premiér Igor Matovič bude hosťom Sobotných dialógov na RTVS. Opäť by mal obhajovať úplné vypnutie Slovenska počas veľkonočných sviatkov, ktoré odborníci označujú za nezmyselné. 

Odporúčané
Blackout nie je riešenie. Na koronavírus neexistuje liek, len to posunieme o pár týždňov, hovorí ekonomický analytik Blackout nie je riešenie. Na koronavírus neexistuje liek, len to posunieme o pár týždňov, hovorí ekonomický analytik 2. apríla 2020, 20:13

Situáciu okolo koronavírusu sledujeme aj v sobotu NAŽIVO. 

Domov
Zdieľať
Diskusia