Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. mája 2019, 17:28
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

Pripíše si Arya na svoje konto ďalšiu vraždu? 5. časť finále Game of Thrones mala skvelú akciu, no chabý dej

Pripíše si Arya na svoje konto ďalšiu vraždu? 5. časť finále Game of Thrones mala skvelú akciu, no chabý dej
Zdroj: HBO
FILMY A SERIÁLY GAME OF THRONES
Uložiť Uložené

Už o týždeň sa s istotou dozvieme, kto bude víťazom Hry o tróny.

Článok obsahuje spoilery k 5. epizóde finálnej série Game of Thrones!

Tak ako pri každej jednej časti 8. série Game of Thrones, aj toto ráno sme sa najprv pozreli na 5 najlepších momentov nového dielu, no a večer k tebe prichádzame s detailnejším rozborom celej epizódy. Ešte začiatkom mája nám predstaviteľka Daenerys prisľúbila, že boj proti Cersei bude veľkolepejší, než bitka proti Night Kingovi.

Čo sa týka vizuálnych efektov a napínavých sekvencií v rámci bojov v meste, predposlednej časti nemám absolútne čo vytknúť. Okolitý chaos v radoch mešťanov z vpádu armády bol naozaj mimoriadne citeľný a pokus jedného z vojakov o znásilnenie nevinnej ženy dodal tomuto ozbrojenému konfliktu poriadnu šťavu.

Uvidíme na Železnom tróne Šialenú kráľovnú Daenerys, jej synovca Jona alebo niekoho iného?
Uvidíme na Železnom tróne Šialenú kráľovnú Daenerys, jej synovca Jona alebo niekoho iného? Zdroj: HBO

Zas a znova sme sa ale dočkali takzvaných scenáristických barličiek, ktoré niekedy príliš priamočiarym spôsobom posúvajú hrdinov vpred k cieľu na úkor logickosti diania na scéne. Ak sa zameriame na úmrtie Varysa, nedáva mi príliš zmysel. Prefíkaný eunuch totiž prežil množstvo panovníkov a zakaždým dokázal prežiť.

Tentokrát sa ale ukázal ako príliš neobozretný, na čo doplatil aj vlastným životom. Keby sa po zrade Daenerys rozhodol odcestovať napríklad do vzdialeného Pentosu, mohol celé dianie na scéne opäť ovplyvňovať z pozadia.

Už v 4. časti 8. série ale bolo zjavné, že z jeho úchvatnej postavy budú chcieť tvorcovia spraviť obetného baránka a zradcu. Zarmútila ma navyše aj skutočnosť, že výnimočnú postavu, akou Varys dozaista bol, nechali zabiť off-screen, a teda mimo kameru.

Pokiaľ v nás chceli tvorcovia vyvolať emócie, pohľad na horiaceho Varysa (tak ako sme videli horieť Shireen), ktorý kričí v bolestnej agónii, by rozhodne stál za to. Síce išlo o jeden z najlepších momentov z danej epizódy, no stále sa nemôžem zbaviť pocitu, že k jeho smrti prišlo prvoplánovaným spôsobom.

Nová epizóda nám ďalej ukázala famózne schopnosti Drogona, ktorý pod pevnou rukou Daenerys dokázal spáliť Euronovu flotilu a zničiť celé hlavné mesto. Tento ohnivý masaker dokázal vykonať bez akéhokoľvek zaváhania, čo v porovnaní s Rhaegalovým úmrtím zo 4. časti tvorí obrovský kontrast.

Rhaegalovi sa pri lete vo výške nepodarilo zaregistrovať neďaleké nepriateľské loďstvo, ktoré jeho život ukončilo behom niekoľkých krátkych momentov, zatiaľ čo Drogon zlikvidoval Železnú flotilu a všetky kuše na hradbách King's Landing bez akejkoľvek ujmy.

Jedna časť nám teda ukázala, že si lietajúci drak vo výške absolútne nevšimol prichádzajúcich nepriateľov, no a v ďalšej epizóde je jeho väčší z dračích bratov viac-menej neporaziteľným. Z vizuálneho hľadiska išlo samozrejme o fantastický pohľad a v tomto ohľade môžem tvorcom skutočne zatlieskať.

Kým sa Daenerys sústredila na pálenie mesta, Jaime sa pomaly presúval k svojej milovanej Cersei. Za túto možnosť vďačil Tyrionovi, ktorý dostal od Daenerys ultimátum, no napriek tomu riskoval prepustenie väzňa. Azda teda kvôli jeho naivnosti (vážne si myslel, že sa Jaimemu podarí s Cersei utiecť a budú žiť šťastne až do smrti?) nepríde ihneď v ďalšej časti o hlavu.

Väčšina divákov z doposiaľ známeho dejstva samozrejme predpokladala, že Jaime konečne dostal rozum a jediným dôvodom, prečo by išiel za Cersei, je ten, že ju plánuje zavraždiť. Od prvej série až po tú poslednú sme mohli pozorovať u  Jaimeho obrovskú zmenu k lepšiemu a jeho postava sa každým dobráckym činom (záchrana Brienne a podobne) stávala populárnejšou. No v priebehu jednej časti nám Jaime stihol ukázať prostredník a láskyplne umrieť so svojou milovanou Cersei. Proroctvo o smrti rukou brata akosi nevyšlo.

Ešte predtým sa však stretol v boji s Euronom, ktorého azda bez akéhokoľvek ospravedlňovania možno označiť za najslabšieho zloducha z Game of Thrones. Úprimne povedané, na Joffreyho Baratheona či Ramsayho Boltona sa jednoducho nechytá.

Jeho sila viac-menej spočívala iba v tom, že sa so svojou flotilou dokázal zakaždým zázračne zjaviť pri našich hrdinoch (prvýkrát prepadol Martellovcov a Yaru s Theonom, druhýkrát vďaka tomu zabil Rhaegala) a Euronova charizma bola založená na báze niekoľkých viac či menej trefných hlášok. Za Euronom teda v žiadnom prípade smútiť nebudem, ale jeho súboj s niekoľkými železnými v boji proti Jonovi a Grey Wormovi by som si užil určite oveľa viac.

Arya s Houndom sa už v minulej časti vybrali na cestu s neistým návratom domov. Vďaka ich rozhodnutiu sme sa konečne dočkali takzvaného Cleganbowlu, kedy sa Sandor Clegane postavil svojmu bratovi Gregorovi. Ich stretnutia sa zjavne, tak ako diváci, nevedel dočkať ani Hora, a preto s pobočníkom Qyburnom, ktorý ho chcel držať skrátka, jednoducho vytrel podlahu.

V momente, kedy začal Hora na svojho brata skúšať taktiku s Oberynom Martellom, som sa v priebehu dnešnej epizódy prvýkrát úprimne bál. Zdalo sa mi, že Sandora čaká tragický osud, ale nakoniec všetko dopadlo v poriadku. Áno, Hounda už nikdy neuvidíme, ale svoj dlhodobý cieľ predsa len splnil. A čo sa týka Arye, tá sa k Cersei síce nakoniec nedostala, ale záver novej časti by mohol naznačovať, že jej ďalším cieľom bude práve Daenerys.

Nad všetkým menovaným však stála práve šialená Daeners s Drogonom, spaľujúca mesto a jeho obyvateľov. Tyrion a Varys jej síce neustále radili, aby nevyvraždila obyvateľov, ktorých chce oslobodiť, no napriek tomu nedbala vypáliť mesto do základov. Iste, je pravda, že jej v priebehu krátkej doby zomrelo množstvo blízkych, ako Jorah, Missandei či drak Rhaegal.

A samozrejme ju veľmi ovplyvnila aj skutočnosť, že proti nej povstal Varys a istým spôsobom aj Sansa. Nezabúdajme ale na to, že v predošlých sériách Daenerys vykonala množstvo dobrých skutkov a jej prerod na Mad Queen bol preto poslednou sériou mimoriadne urýchlený, a práve preto veľmi nedôveryhodný.

Vezmime si, že po spálení Železnej flotily, obrany na hradbách a vytvorením diery do mesta mala Daenerys prakticky úplne vyhraté. Vojsko Lannisterovcov sa navyše rozhodlo vzdať, čiže v čele víťazstvu nestálo skutočne nič. Nebol žiaden dôvod na ďalšie pálenie.

Nechýbalo veľa a tvorcom som takmer uveril, že sa rozhodli nevyužiť kartu umelo vytvorenej Šialenej kráľovnej, ale Daenerys konala tak, ako jej scenáristi prikázali. A to napriek tomu, že okrem niekoľkých výkyvov nálad vedela byť v minulých častiach (tobôž v minulých sériách) láskavá a spravodlivá.

Pri poslednej sérií začínam uvažovať, či nie som pri Game of Thrones zbytočne náročný, ale negatívna odozva voči novým častiam seriálu je, zdá sa, pomerne rozšírenou, a tak si nemusím vyčítať, že by bola chyba vo mne. Po dnešnej epizóde si aj ako veľký fanúšik knižnej predlohy a seriálu musím priznať, že takéto zakončenie ma vôbec neteší.

Po vizuálnej stránke si síce sledovanie stále užívam a som zvedavý, ako ďaleko to niektorí moji favoriti dotiahnu, ale vykalkulovanosť konania postáv a výsostná dejová predvídateľnosť nie je to, čo očakávam od seriálového gigantu typu Game of Thrones.

O to viac sa samozrejme teším na knižné pokračovanie, kde ma George R. R. Martin určite zahrnie mnohými detailami a prepracovanejším vývojom. Seriálovým tvorcom Game of Thrones samozrejme ďakujem za predošlé vynikajúce série, ktoré som si každým dúškom užíval a ich prácu si mimoriadne vážim. No bohužiaľ za poslednú epizódu (respektíve epizódy) musím dať palec dole.

Vyberať najlepšie momenty z dnešnej epizódy bolo pre mňa náročné a cítil som sa, ako keby som musel vyberať to najlepšie z toho najhoršieho. P.S. The Golden Company som v texte nespomenul z toho dôvodu, že ich postávanie na scéne za tú námahu ani nestálo. Škoda, že nepriniesli aspoň slony.

Anketa:
Páčila sa ti 5. časť 8. série Game of Thrones?
Áno
Nie
Áno
52 %
1646 Hlasov
Nie
48 %
1501 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia