Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 28. 9. 2020 meniny má Václav

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
2
František Kulhánek
2. jún 2019, 10:26
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Čo spôsobuje, že sú slávni a bohatí ľudia nešťastní a páchajú samovraždy?

Čo tvorí skutočné štastie, ak to nie sú penaize ani sláva?

František Kulhánek
2. jún 2019, 10:26
Čo spôsobuje, že sú slávni a bohatí ľudia nešťastní a páchajú samovraždy?
Zdroj: Public Domain
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mnohí ľudia sa naháňajú za peniazmi a úspechom v domnienke, že ak ich dosiahnu, budú skutočne šťastní. Bolo by to celkom logické. Teraz nemám peniaze a zatiaľ nič neznamenám – nemôžem si zaobstarať veci, ktoré by som chcel, nemôžem cestovať, kam by som chcel, nemôžem spávať, s kým by som chcel.

 

Ak budem mať postavenie a plný účet, všetko toto si budem môcť dovoliť. To je síce pravda, no treba si uvedomiť, že my ako ľudský druh budeme vždy nespokojní. Radosť z úspechu a peňazí vydrží len určitý okamih. Vlastnosť neustálej nespokojnosti je v nás hlboko geneticky a evolučne zakorenená a má jasný zmysel – stále napredovať a posúvať sa.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Presne toto sa však vo veľkom práve tým spoločensky vysokopostaveným. Kopa peňazí, drahé autá, honosné domy, luxusné dovolenky a krásne ženy (alebo muži) po istom čase stratia svoje čaro a výnimočnosť. Ak bude každý deň výnimočný, logicky nebude žiadny deň výnimočný.

 

Ak chodí niekto raz ročne na dovolenku, je to pre neho úžasný pocit oslobodenia, prečistenia mysle a radosť z objavovania niečoho nového. Neustále navštevovanie svetových destinácií už ale toľko radosti neprinesie. Zo začiatku samozrejme áno. Po čase sa však toto kúzlo vytratí.

 

Obrovskú pozornosť na tému samovrážd a depresie u vysokopostavených osobností prilákali v USA tragické udalosti svetoznámeho amerického šéfkuchára Anthonyho Bourdaina a módnej návrhárky Kate Spade. Zatiaľ čo 5. júna 2018 otriasla americkou verejnosťou smrť módnej návrhárky Kate Spade, ktorej bezvládne telo bolo nájdené v jej byte na Park Avenue, iba o 3 dni neskôr stihol podobný osud aj Anthonyho Bourdaina, ktorý bol nájdený mŕtvy v hotelovej izbe vo Francúzsku.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Psychoterapeutka Judi Cinéas pracujúca v Palm Beach na Floride hovorí, že byť slávnym znamená stratiť právo na každodenné ľudské emócie. „Vysokovýkonní umelci sú pod obrovským tlakom, aby aj naďalej vynikali. Čím vyššie sú, tým väčší je na nich tlak“, dodáva Cinéas v rozhovore pre internetový magazín Heathline.

 

Namiesto toho, aby im ich postavenie a hojnosť zdrojov prinášali slobodu a šťastie, veľakrát vedú skôr k existenčnej kríze, narušeniu sebahodnoty, úzkosti a depresiám. Prominentná klinická psychologička Candice Lam Yue-tung pôsobiaca v Hongkongu a Číne zastáva názor, že spúšťačom rôznych psychických problémov, ktoré neskôr vedú k ochoreniam, môže byť aj drobnohľad médií.

 

Neustála kontrola, ktorá je známym tváram venovaná, vytvára na ich psychiku enormný tlak. A Candice Lam zrejme vie, o čom hovorí, keďže väčšina jej klientov sú celebrity, generálni riaditelia či politici.

 

„Moji klienti trpia radom duševných porúch ako sú záchvaty paniky, nespavosť, nekontrolovateľné výbuchy nálad, zneužívanie návykových látok, poruchy príjmu potravy, samovražedné myšlienky, závislosť na sexe či rôzne formy deviantného sexuálneho správania“, hovorí Candice Lam pre magazín South China Morning Post.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Hierarchia potrieb

Presne to je názov psychologického konštruktu, ktorý v 40. rokoch zostrojil americký psychológ Abraham Maslow (niekedy sa označuje aj ako Maslowova pyramída). Tento pán jednoducho definoval 5 základných oblastí ľudských potrieb, ktoré si bez akéhokoľvek rozdielu vierovyznania, pohlavia či rasy potrebuje ukojiť každý človek.

 

Pyramída začína od najzákladnejších – fyziologických potrieb, až k tým najťažšie dosiahnuteľným spirituálnym potrebám. Len v krátkosti, ide o fyziologické potreby (spánok, jedlo, sex), potreba bezpečia a istoty, potreba lásky a prijatia, potreba uznania a úcty, potreba sebarealizácie a potreba sebatranscedencie, teda akéhosi sebapresiahnutia.

 

Toľko k teórii. Ak to teraz prenesieme do praxe a použijeme to na skupinu bohatých a vplyvných ľudí, uvidíme, že väčšina z nich siaha v tomto rebríčku na tie najvyššie stupne, teda až k sebatranscedencii a sebaaktualizácii, keďže všetky prechádzajúce potreby majú logicky naplnené. Takto naplnený život by mal viesť k prirodzenému šťastiu.

 

Čo definuje šťastie?

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1258 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Koľko prejde a za aký peniaz. Veľký prehľad dojazdu elektromobilov v pomere k ich ceneKoľko prejde a za aký peniaz. Veľký prehľad dojazdu elektromobilov v pomere k ich cene
Martin Matys: Matovič je šašo v silnom kontraste s prezidentkou, v parlamente mi chýba zastúpenie liberálov (Rozhovor)Martin Matys: Matovič je šašo v silnom kontraste s prezidentkou, v parlamente mi chýba zastúpenie liberálov (Rozhovor)
6 spôsobov odstraňovania chĺpkov: Porovnali sme ich účinnosť a cenu6 spôsobov odstraňovania chĺpkov: Porovnali sme ich účinnosť a cenu
VIAC

Aby sme sa mohli posunúť ďalej, musíme sa najprv pozrieť na to, čo je šťastie. Výskumníci z Harvardu chceli poznať presnejšiu odpoveď na otázku, čo robí ľudí skutočne šťastnými. Vo svojej dlhotrvajúcej štúdii preto sledovali životy 724 mužov po dobu 75 rokov. Za tento čas sledovali všetky psychosociálne faktory, ktoré by mohli mať vplyv na ich život. Do výskumu sa neskôr zapojili aj ich manželky a deti.

 

„Prišli sme k prekvapujúcim zisteniam, že naše vzťahy a to, ako sme v nich šťastní, majú silný vplyv na naše celkové zdravie,“ hovorí pre portál Harvard Gazette vedúci výskumu a profesor psychiatrie Robert Waldigner.

 

Ako jasný dôkaz uvádza, že u účastníkov štúdie, ktorí mali práve 50 rokov, to nebol cholesterol, ktorý by udával, ako budú starnúť. Bola to naplnenosť vo vzťahoch. Jedným dychom dodáva, že tí, čo boli najspokojnejší v 50 rokoch, patrili v 80 rokoch medzi najdravších. Tieto zistenia tak prinášajú jasný súvis medzi Maslowovou treťou potrebou – potrebou lásky a prijatia a medzi celkovým psychickým a fyzickým zdravím.  

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Faktor spájajúci samovražedné správanie

Samovražedné správanie nemusí byť podmienené prítomnosťou duševného ochorenia. Podľa výskumnej správy z University of Washington School of Medicine z roku 2005 nemusí byť za samovražednými sklonmi depresia či bipolárna porucha.

 

I keď je v mnohých prípadoch spojitosť medzi suicidálnym správaním a duševným ochorením, aj u osoby, ktorá nevykazuje žiadne známky psychického ochorenia, môže byť prítomná rovnaká miera samovražedných sklonov. Jediným spájajúcim faktorom, ktorý je prítomný u všetkých jedincov so samovražednými sklonmi, je podľa psychiatrov prežívanie extrémnej emočnej bolesti bez ohľadu na to, odkiaľ táto bolesť pramení.

 

Správa tiež uvádza, akej najčastejšej chyby sa títo jedinci dopúšťajú. Namiesto prijatia bolesti sa oddávajú jej potlačeniu niekam do úzadia. Nadmerné požívanie alkoholu, drogové opojenia, hodiny sexu a sebapoškodzovanie, to všetko spadá podľa odborníkov do škatule s názvom vyhýbavé stratégie.

 

Namiesto akceptácie a prijatia zodpovednosti za emočnú bolesť ju týmito spôsobmi ignorujú a vytesňujú, pričom samovražda sa následne v mysli takéhoto jedinca môže mylne javiť ako posledné riešenie, keďže už vyskúšal všetko ostatné.

 

Prečo sú slávni, vysoko postavení a finančne slobodní ľudia neštastní a páchajú samovraždy? 

Osamelosť zabíja

Medzi najbolestivejšie prežitky človeka patrí nielen podľa harvardskej štúdie osamelosť. Hovoríme nielen, pretože v mnohých interview a rôznych spovediach celebrít sa môžeme s týmto termínom reálne stretnúť. Možno si aj ty pamätáš na jeden z rozhovorov s Justinom Bieberom, v ktorom mladý spevák hovorí o extrémnej izolácii a osamelosti, zatiaľ čo absolvoval svetové turné.

 

U mnohých známych osobností to bola taktiež práve osamelosť, ktorá ich priviedla k najradikálnejšiemu riešeniu. Prítomnosť osamelosti navyše nemá žiadny súvis s bohatstvom, úspechom či slávou. Môžeš mať prosperujúcu firmu a miliardu na účte, no s kvalitou tvojich priateľstiev to nemusí mať nič spoločné.

 

Ako povedal novinár Rob Shuter v rozhovore pre portál Extra TV, presne to bol aj prípad módnej návrhárky Kate Spade. „Kate bola naozaj izolovaná a osamelá. Ku koncu životu mala len gazdinú, osobného asistenta a svoje dieťa. Kate nemala veľa priateľov.“

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.