Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 12. 8. 2020 meniny má Darina

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
3
František Kulhánek
28. január 2019, 9:12
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Hrôzostrašný nález malého chlapca, ktorý bol usmrtený a nájdený v škatuli, sa nepodarilo objasniť ani po 60 rokoch

Jeho identita zostane už zrejme navždy záhadou.

František Kulhánek
28. január 2019, 9:12
Hrôzostrašný nález malého chlapca, ktorý bol usmrtený a nájdený v škatuli, sa nepodarilo objasniť ani po 60 rokoch
Zdroj: Philadelphia Police Department
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Chlapec v krabici pomenováva prípad dodnes neobjasnenej vraždy malého chlapca nájdeného v lese v štáte Pensylvánia. Okrem toho, že sa vyšetrovateľom nepodarilo nájsť páchateľa činu, sa im nepodarilo vypátrať ani samotnú identitu zavraždeného chlapca.

 

Hoci sa v priebehu rokov objavilo viacero teórií, ktoré sa snažili prípad objasniť, tajomstvo chlapca v krabici zostáva aj po vyše 60 rokoch nevyriešené. Zločin sa do policajných análov zapísal aj ako „Neznáme dieťa Ameriky“.

 

Na cintoríne Ivy Hill vo Philadelphii sa naskytá pohľad na náhrobný kameň, ktorý má na sebe namiesto mena vyryté len "Neznáme dieťa Ameriky". Hrob tak upozorňuje na dieťa, ktoré tu bolo objavené v krabici ešte v roku 1957. Prípad chlapca v krabici je jedným z najzáhadnejších zločinov vo Philadelphii a až do súčasnosti ponecháva desiatky nezodpovedaných otázok.

 

Boy in the Box / mystery case
Mŕtvola v škatuli

Bol rok 1957, keď mladý poľovník vyrazil do parku severne od Philadelphie, aby skontroloval svoje pasce. Na mieste však okrem svojich pascí narazil aj na malú kartónovú krabicu, ktorá bola voľne pohodená na zemi. Keď ju otvoril, naskytol sa mu desivý pohľad.

 

V krabici sa nachádzalo nahé telo malého chlapca zabalené len do deky. Obávajúc sa, že keby nález ohlásil, polícia by mu zabavila jeho pasce rozmiestnené po parku, hrôzostrašný nález v krabici ignoroval a pokračoval v love.

 

Mŕtvolný objav ohlásil až o niekoľko dní neskôr študent, ktorý sa pohyboval v blízkosti miesta činu, keď si v okolí všimol pobehovať malého zajačika. Keďže mal vedomosť o rozmiestnených pasciach, chcel sa ubezpečiť, že zviera bude v poriadku a do jednej z nich sa nechytí. Keď však zajaca hľadal, narazil na škatuľu s už rozkladajúcim sa telom. Hoci sa tiež obával interakcie s políciou, napokon správu kompetentným úradom oznámil.

 

Boy in the Box / mystery case 

Vzhľadom na to, že chlapec bol mladý, vo veku od troch do siedmich rokov, ako určili obhliadajúci lekári, polícia dúfala, že bude rýchlo identifikovaný. Avšak, akonáhle zbadali telo, ich nádeje sa rozplynuli. Už samotné telo chlapca totiž jasne naznačovalo, že o neho nebolo dobre postarané. Jeho telo vykazovalo známky vážnej podvýživy a bolo pokryté viacerými modrinami a jazvami, najmä na jeho členku, slabinách a brade, pod ktorou mal jazvu v tvare L.

 

Napriek tomu, že vyzeral opustený, skoro ako sirota bez domova, policajti mu zobrali odtlačky prstov a dúfali, že nájdu zhodu. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Obhliadajúci lekár určil, že telo mohlo byť v lese pohodené 2 až 14 dní, čo je obrovský časový rozptyl, no netreba zabúdať, že sa incident odohral v 50. rokoch.

 

Prípad prilákal masívnu pozornosť médií vo Philadelphii a v susednom Delaware. V nasledujúcich rokoch bolo do oblasti Philadelphie, ako aj do iných miest v Pensylvánii, odoslaných viac ako 400 000 letákov. Kompetentní vykonali súdnu rekonštrukciu tváre a na všetkých plagátoch bola priložená kresba šťastného chlapca.

 

Letáky boli odoslané na desiatky policajných staníc, pôšt a dokonca aj do obálok s účtami za plyn, bohužiaľ bezvýsledne. Polícia dokonca zašla tak ďaleko, že začala rozosielať aj chlapcovu posmrtnú fotografiu, na ktorej bol oblečený a usadený, v nádeji, že práve takáto podoba by mohla viesť k ďalším stopám.

 

Boy in the Box / mystery case

 

Dôležité stopy, ktoré vyšetrovatelia zaznamenali:

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1144 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Takto nás chceli v Tatrách nalákať do turistickej pasce. Vyskúšali sme si dlhé rady, lanovku či obed za takmer 20 €Takto nás chceli v Tatrách nalákať do turistickej pasce. Vyskúšali sme si dlhé rady, lanovku či obed za takmer 20 €
Predseda Výboru pre uvádzanie výrokov Matoviča na pravú mieru: Niekedy je natoľko infantilný, že márne hľadáme myšlienkuPredseda Výboru pre uvádzanie výrokov Matoviča na pravú mieru: Niekedy je natoľko infantilný, že márne hľadáme myšlienku
Bratislavská poslankyňa Augustinič: Nahé mužské bradavky sa tolerujú, ale ženské sú problém. Nie je to fér (Rozhovor)Bratislavská poslankyňa Augustinič: Nahé mužské bradavky sa tolerujú, ale ženské sú problém. Nie je to fér (Rozhovor)
VIAC
 • Chlapec mal bezprostredne pred smrťou ostrihané vlasy
 • Prsty na nohách aj rukách boli zmäkčené, čo naznačovalo, že boli dlhší čas ponorené pod vodou
 • Chlapec mohol mat chronické ochorenie oka
 • Jeho pažerák obsahoval tmavohnedé zvyšky, čo mohlo byť dôkazom toho, že krátko pred smrťou zvracal
 • Bol značne podvyživený, no príčinou smrti bolo viacero úderov do oblasti hlavy

 

Samotné miesto činu bolo niekoľkokrát opakovane prehľadávané stovkami policajtov, ale okrem nájdených detských šiat, ktorých stopy nikam neviedli, nebola objavená žiadna ďalšia použiteľná stopa. Do dnešného dňa zostáva identita chlapca rovnako tajomná ako v roku 1957. Napriek tomu, že prípad začal postupne zapadať prachom, sa počas nasledujúcich rokov objavilo hneď niekoľko teórií, za ktorými stoja vyšetrovatelia amatéri.

 

Pôrodný dom

V roku 1960 sa Remington Bristow, zamestnanec úradu lekárskeho vyšetrovateľa, ktorý bol navyše prípadom mierne posadnutý až do svojej smrti v roku 1993, skontaktoval s psychiatrom z New Jersey, ktorý ho naviedol na stopu istého pôrodného domu. Ten sa nachádzal len 2,5 kilometra od miesta, kde bolo telo objavené.

 

Práve odtiaľ mal chlapec podľa psychiatra pochádzať. Do pôrodného domu boli napokon privolaní aj policajti, ktorí na mieste našli hneď niekoľko dôkazov vykazujúcich zhodu s tými, čo boli objavené na mieste činu, no pokrok vo vyšetrovaní nepriniesla ani táto stopa. Podľa jedného zo zamestnancov sa mal chlapec narodiť dcére muža, ktorý pôrodný dom riadil a smrť mala byť len nehodou.

 

Boy in the Box / mystery case 

Žena známa pod prezývkou „M“

Jednu z ďalších známych teórií predložila v roku 2002 žena označovaná ako „M“. Polícia považovala jej svedectvo spočiatku za pravdepodobné, ale po tom, čo jej osobu prešetrili a zistili, že trpela duševnými problémami, boli jej svedectvá zosmiešnené.

 

M tvrdila, že jej matka, ktorá ju zneužívala, kúpila neznámeho chlapca menom Jonathan od jeho rodičov ešte v roku 1954. Následne mal byť chlapec dva a pol roka vystavený extrémnemu fyzickému aj sexuálnemu zneužívaniu.

 

Jedného večera to však matka nevydržala a s tyraniou voči chlapcovi to prehnala. Podľa „M“ malo k smrteľnému incidentu dôjsť po tom, čo Jonathan vyvrátil večeru pozostávajúcu z pečených bôbov, čo matka považovala za neospravedlniteľnú urážku.

 

Zakrátko mu mala niekoľkokrát udrieť hlavu o stenu, následne mu dopriala kúpeľ, počas ktorého mal zomrieť. Tieto detaily zodpovedali informáciám známym iba polícii, pretože obhliadajúci lekár zistil, že chlapcov žalúdok obsahoval pozostatky pečených bôbov a že jeho prsty boli zvrásnené vodou.  

 

Boy in the Box / mystery case

 

Matka mala následne zobrať do rúk nožnice a ostrihať chlapcove dlhé vlasy v snahe skryť svoju identitu, čo polícia taktiež pri obhliadke tela zaznamenala. Potom mala "M" prinútiť, aby jej so zbavovaním tela pomohla. "M" na polícii vypovedala, že keď sa chystali vyhodiť chlapcovo telo z kufra auta, prechádzal okolo muž, ktorý sa im prihovoril v domnienke, či nepotrebujú pomoc. Po krátkom rozhovore s matkou mal odísť.

 

Napriek vierohodnosti priznania M polícia nebola schopná overiť jej príbeh. Navyše susedia M popreli, že by počas stanoveného časového obdobia v ich dome býval spomínaný chlapec. V priebehu rokov vzniklo niekoľko ďalších teórií, no napokon boli všetky z nich nakoniec vyvrátené. Zdá sa tak, že tajomstvo chlapca v škatuli zostane navždy nevyriešené.  

 

Chlapec bol pôvodne pochovaný na poliach neďaleko Mechanicsville a Dunks Ferry Rd. Náhrobok jednoducho čítal "Nebeský Otec, požehnaj tohto neznámeho chlapca". Napokon bolo však v roku 1998 chlapcove telo exhumované, aby mu bola odobratá DNA. Tá bola extrahovaná z jeho zubu v snahe spojiť DNA s nejakými príbuznými pomocou rozsiahlych databáz. Avšak do dnešného dňa sa nenašla žiadna relevantná zhoda.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: allthatsinteresting.com, wikipedia.orgFoto: wikipedia.org / Philadelphia Police Department Tagy: záhada, nevyriešené prípady, masoví vrahovia
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.