Mumifikovaný lovec žil na odlišnej strave ako my.
Nemeckí turisti objavili v roku 1991 vo výške 3200 metrov mŕtve telo muža. Ležalo zajaté v ľade na rozmedzí talianskych a rakúskych Álp, pričom nálezcovia si najskôr mysleli, že našli nedávno zosnulého turistu. Po bližšej obhliadke tela odborníkmi bolo každému jasné, že Alpy skrývali vzácny nález muža spred približne 5300 rokov.
Vďaka ľadu zostalo telo v perfektnej posmrtnej kondícii a nerozložilo sa, takže experti mali množstvo príležitostí preskúmať, ako ľudia žili v dobe kamennej. Muža pomenovali Ötzi a previezli do múzea v Taliansku, kde odpočíva dodnes.
Scientists discover last meal of ancient 'Oetzi the Iceman' found in Alps https://t.co/wUGh7tyNQt pic.twitter.com/vEpqZ4FA3O
— Regina Leader-Post (@leaderpost) 13. července 2018
Od nálezu na ňom už pracovalo množstvo odborníkov. Telo lovca zostáva uskladnené pri teplote -6 stupňov Celzia, aby zostalo v rovnakej kondícii, a aj dlhé roky po náleze prináša nové objavy. V roku 2001 vedci objavili roztrieštené rameno, čo mal spôsobiť šíp z luku, takže Ötzi s najväčšou pravdepodobnosťou pri love padol v boji a vykrvácal na ľadovci. Dnes však máme k dispozícii zaujímavé informácie o tom, čo si Ötzi vychutnal ako svoje posledné jedlo.
Vedec Frank Maixner z Eurac Research Institute for Mummy Studies z talianskeho mesta Bolzano spoločne s kolegami vďaka CT skenovaniu presne lokalizoval žalúdok mŕtveho lovca a opatrne preskúmal jeho obsah. Zostal prekvapený, pretože v ňom našiel veľké množstvo tuku, čo znamená, že už pred 5000 rokmi si ľudia uvedomovali, že tuk je výborným zdrojom energie.
The Iceman’s Last Meal Consisted of Fat, Wild Meat, and Cereals https://t.co/I2vpgEGe9B #lipidomics #metabolomics @WCMC_UCDavis analyzed the lipid content of Ötzi's last supper. He died 5300 years ago. pic.twitter.com/W3eyYIAU83
— Dinesh Barupal (@dk_barupal) 14. července 2018
Ötzi sa zrejme naplnil tukom pred odchodom na lov do hôr. Žalúdok obsahoval tuk prevažne z kozorožca vrchovského. Mäso zvieraťa síce lovcovi poslúžilo dobre, ale v dobe, kedy nemali ľudia k dispozícii soľ, musel pokrm chutiť otrasne. V žalúdku boli nájdené aj stopy po jeleňovi a po jedovatom orličníku, ktorý buď Ötzi využíval na obmotávanie mäsa, alebo ho konzumoval, aby sa zbavil červov nájdených v minulosti v jeho črevách.