Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 24. 2. 2020 meniny má Matej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
0
Jakub Paulík
18. jún 2018, 15:40
Čas čítania: 6:50

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

Talentovaný herec, vášnivý motorkár a tatko na pohľadanie.

Jakub Paulík
18. jún 2018, 15:40
Čas čítania: 6:50
Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
Zdroj: 20th Century Fox
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

47-ročný škótsky herec Ewan McGregor je pre filmové publikum  známy najmä vďaka postave obľúbeného Obi-Wana Kenobiho zo série Star Wars či drogovo závislého Marka Rentona z kultovej klasiky Trainspotting. Diváci môžu McGregora z jeho dlhej filmografie poznať z množstva komerčných projektov, no taktiež z komornejších filmov.

 

Tento sympatický chlapík začal o kariére herca uvažovať už v ranom veku, presnejšie v deviatich rokoch. V danej dobe ho pri sledovaní Star Wars IV inšpiroval jeho strýko Denis Lawson, hrajúci postavu jedného z najtalentovanejších pilotov odboja, Wedgea Antillesa. Ako sa neskôr ukázalo, láska k Hviezdnym vojnám je zdá sa v ich rodine dedičná.

Na Ewanovu úspešnú rolu Obi-Wana Kenobiho úsmevným spôsobom odkazuje aj jeho brat Colin McGgregor, bývalý pilot British Royal Air Force. Colinova letecká prezývka z čias RAF "Obi-Two" zábavným spôsobom zdôrazňuje ich bratskú súdržnosť, o akej mnoho súrodencov môže len snívať.

 


Ewanove herecké počiatky možno reálne sledovať už od jeho 16 rokov, kedy sa po štúdiu divadla na škótskom Morrison's Academy a po práci asistenta v zákulisí Perth Theatre presunul do Londýna, kde úspešne absolvoval Guildhall School of Music and Drama (ktorú vyštudoval aj Daniel Craig).

 

Šesť mesiacov po dokončení školy debutoval v televíznom seriáli Lipstick on Your Collar – písal sa rok 1993. V tom istom roku si ešte len ako 22-ročný zahral v seriáli Scarlet and Black po boku mladej, len o rok staršej, dnes už pomerne populárnej herečky Rachel Weisz.

 

Zlomové obdobie však malo prísť v roku 1994, kedy sa objavil v thrilleri kreatívneho Dannyho Boylea, Plytký hrob (Shallow Grave), a s režisérom naviazal aj na ďalšiu spoluprácu.

 

Tá prvá bola pre jeho kariéru dozaista veľmi cennou skúsenosťou, no mimoriadny úspech čakal McGregora až o 2 roky na to, kedy svet spoznal Trainspotting a Ewanovu postavu Marka Rentona (za rolu obdržal BAFTA Scotland Award v kategórii Najlepší herec).

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

 

Pri premiére v USA táto dnes už kultová záležitosť vyvolala svojho času nemalý rozruch. Vtedajší senátor Bob Dole Trainspotting kritizoval za to, že svojím poňatím oslavuje užívanie drôg. Jeden by si pomyslel, že podobné tvrdenie môže vysloviť len človek, ktorý Boyleovu drámu ani nevidel.

 

K tomu sa mimochodom samotný senátor neskôr aj priznal. 


Film údajne posúdil len na základe lustrovania medzi recenziami. V spojitosti s filmom sa hercovi spája aj jedna pre niekoho nemilá, no pre Ewana vcelku zábavná príhoda. Krátku dobu po premiére snímky ho colníci kontrovali kvôli podozreniu z držania drôg. Túto udalosť však bral ako kompliment.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 669 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Vyskúšali sme skladací Samsubg Galaxy Z Flip za 1 480 eur. Je to budúcnosť alebo krok poriadne vedľa? (Recenzia)Vyskúšali sme skladací Samsubg Galaxy Z Flip za 1 480 eur. Je to budúcnosť alebo krok poriadne vedľa? (Recenzia)
Bývalý policajný funkcionár Peter: Odmietol som mafiánskeho bossa, ktorý chcel so mnou hovoriť osamote (Rozhovor)Bývalý policajný funkcionár Peter: Odmietol som mafiánskeho bossa, ktorý chcel so mnou hovoriť osamote (Rozhovor)
Veľký kolový test: Ako chutí údajne najlepšia kola na svete a z ktorej doslova škrípu zuby?Veľký kolový test: Ako chutí údajne najlepšia kola na svete a z ktorej doslova škrípu zuby?
VIAC

Z celej situácie si herec veľkú hlavu zjavne vôbec nerobil a okrem čerstvých úspechov v kariére sa mu zadarilo aj v osobnom živote. Na jednom z natáčaní v roku 1995 spoznal francúzsku návrhárku Eve Mavrakis, ktorú si následne aj vzal.

 

Spoločne sa postupom času stali rodičmi štyroch detí, vrátane jedného adoptívneho. Na znamenie ich zväzku a lásky k rodine si McGregor nechal na pravé rameno vytetovať meno svojej ženy i detí – štyroch dcér. Najstaršia z nich, Clara McGregor, má aktuálne už 22 rokov a so svojím otcom vychádza zjavne tak dobre, ako sa len dá.

 

 

Ako McGregor tvrdí, začiatky jeho slávy boli splneným snom, ku ktorému patril aj bláznivý život plný párty.

Miloval som to. Teda aspoň do momentu, kedy to muselo prestať – pitie a všetko. Pretože som si to príliš obľúbil. Zapáčilo sa mi to natoľko, že som nikdy nechcel, aby to vôbec skončilo, a tak som sa prebúdzal o siedmej ráno na miestach, kde som nikoho nespoznával," komentoval svoju búrlivú mladosť.

Neskôr však pochopil, že pravé šťastie v ňom vytvoril až rodinný život.

Preto sa vždy snažil, aby si jeho dcéry boli otcovej lásky dobre vedomé. „Snažil som sa uistiť, že moje dcéry cítia, ako sú pre mňa veľmi dôležité, a že si na ne zakaždým nájdem čas – myslím, že to je jedna z najpodstatnejších vecí, ktoré môže otec urobiť," vyjadril sa na margo rodičovských povinností McGregor.

 


Po boku svojej ženy a vtedy ešte len trojročnej dcérky Clary v roku 1999 hlasným spôsobom zaklopal na dvere Hollywoodu. Stvárnenie postavy mladej verzie Obi-Wana Kenobiho v prequely The Phantom Menace zvýraznilo tohto sympatického Škóta v očiach širokého publika. 

 

Jeho popularita sa druhou (Attack of the Clones) a treťou časťou (Revenge of the Sith) z rokov 2002 a 2005 už následne iba zväčšovala.

Aj počas prudkého nárastu slávy sa ale stihol venovať divadlu. Medzi rokmi 1998 až 1999 stvárňoval postavu Malcolma Scrawdykea v hre Little Malcolm and His Struggles Against the Eunuchs od dramatika Davida Halliwella, ktorú režíroval jeho strýko Denis Lawson.

 

Priebežne sa však objavil aj vo skvelom vojnovom filme Ridleyho Scotta Black Hawk Down (2001), v milovanom muzikáli Moulin Rouge či v Burtonovej výbornej fantasy dráme Big Fish (2003).

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
Herectvo bolo odjakživa pre Ewana vášňou i povolaním, no za nemenej vzrušujúce hobby z jeho života možno označiť motocyklistiku. Zážitky z ciest McGregora a jeho priateľa Charleyho Boormana boli zaznamenané prostredníctvom knihy, no zároveň aj skrz dvojicu seriálov s názvom Long Way Down (2007) a Long Way Round (2004).

 

Počas oboch dlhosiahlych "tripov" na motorke sa tejto dvojici a ich kameramanovi Claudio von Plantovi podarilo precestovať desiatky tisíce kilometrov. V jednotlivých epizódach si spoločne s nimi zajazdil dokonca aj Ewanov brat Colin.

V dokumentárnom projekte Ewan McGregor: Cold Chain Mission (2012) do tretice McGregor zasadol na motorku, no taktiež na loď či do lietadla, aby doručil jedlo a vakcínu do postihnutých oblastí Indie, Nepálu a Konga. Na cestu sa podujal ako jeden z ambasádorov UNICEF.

 

Za jeho prínos divadlu a charite v roku 2013 dokonca obdržal titul Officer of the Order of the British Empire.

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

 

V roku 2007 sa v jednej z častí britskej talk show Parkinson doznal k dlhodobej abstinencii. K tomuto rozhodnutiu sa prinútil začiatkom milénia, kedy by sa sám podľa všeobecných pomerov mohol označiť za alkoholika.

Kombinácia života manžela, otca a pijana jednoducho nešla v žiadnom prípade dohromady. Preto zo svojho života odstránil to, na čom mu zo spomínanej trojice záležalo najmenej.

Z ďalších rokov si z McGregorovej kariéry spomeňme komédiu s Jimom Carreym, I Love You Phillips Morris (2009), Polanskiho politický thriller The Ghost Writer (2010), katastrofický príbeh o tsunami Nič nás nerozdelí (2012) či "reunion" so starou partiou v pokračovaní kultového Trainspotting (2017).

 

Návrat ku starej partii však nebol pre herca až taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad mohol zdať. Ewan totiž od svojich 17 rokov nebýval v rodnom Škótsku (podobne ako jeho postava), a preto mal pochybnosti o svojom vžití sa do role "pravého Škóta".

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
O svojich pocitoch pred natáčaním sa rozpovedal v jednom neskorších rozhovorov nasledovne: „Zo všetkých postáv Škótov, ktoré som hral, je postava Rentona ako Škóta tou najtypickejšou. A zrazu som si pomyslel – Do r*ti! Čo ak to nezvládnem? Čo ak už niesom tým pravým Škótom?"

Situácia s natáčaním Trainspotting 2 bola pozoruhodná aj kvôli dlhodobo trvajúcemu sporu medzi režisérom Dannym Boyleom a Ewanom. S Dannym sa po natáčaní Trainspottingu pohádali a prestali sa rozprávať. O niekoľko rokov neskôr spolu išli v prvej triede lietadlom, no ani jeden sa neodvážil tomu druhému prihovoriť.


V lete zo Šanghaju v roku 2009, kde sa obaja zúčastnili miestneho filmového festivalu, sedeli v prvej triede štyria ľudia. McGregor, jeho žena Eve, Stephen Daldry (režisér oscarového Predčítača s Kate Winslet) a Boyle. Ewanova manželka a Daldry sa však pomaly začínali ukladať k spánku a McGregora napadlo – že by prišla tá správna chvíľa na udobrenie sa?

„Daldry zhasol svetlo a išiel spať, Eve zhasla svetlo a išla spať, no a ja som len sedel s Dannym na druhej strane uličky. Uvažoval som, že toto by mohol byť ten moment, kedy sa o všetkom porozprávame a hodíme to za hlavu," opisoval situáciu Ewan. Ani jeden sa však k činu neodhodlal, a tak sa udobrili až pri natáčaní v roku 2017.

Z poslednej doby ale nesmieme samozrejme zabudnúť ani na vyzdvihnutie jeho stvárnenia postáv bratov Emmita a Raya Stussyovcov z 3. série kriminálneho seriálu Fargo, ktoré mu priniesli Zlatý glóbus.

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

 

V roku 2017 si okrem úspechu v podobe spomínaného ocenenia zažil aj ťažké chvíle s manželkou Eve Mavrakis, s ktorou sa rok na to rozviedol. Počas natáčania Farga sa stihol dať zároveň dokopy s krásnou Mary Elizabeth Winstead, v seriáli hrajúca jeho partnerku Nikki. Herečka bola za vzťah s Ewanom kritizovaná ako "rozbíjačka rodiny".

V priebehu roku 2018 s Ewanom počítame v romantickom filme Zoe od režiséra Drakea Doremusa (Equal s Kristen Stewart, Nicholasom Houltom a Guy Pearceom) a v komédii Born to Be King, kde si zahrá vedľa na Oscara nominovanej Kate Hudson.

Svoj hlas prepožičal do animáku The Land of Sometimes a hlavnú postavu stvárnil v rodinnej snímke Christopher Robin, ktorá sa do našich kín dostane už 23. augusta (srpen). Ďalej sa objaví aj v horore Doctor Sleep (2020), kde si zahrá dospelú verziu Dannyho Torrencea, syna vražedného Jacka Nicholsona z Kubrickovej klasiky Shining.

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
McGregor podľa vlastných slov kariéru herca nikdy neľutoval a dal do nej všetko. Z výnimočných a nezabudnuteľných postáv tohto charizmatického chlapíka je jeho vnútorná vášeň pre umenie viac než badateľná.

 

Či už sa mu podarilo hviezdiť v špičkovej hollywoodskej produkcii, alebo v komornejších snímkach, zakaždým pracoval s plným nasadením, ktoré sa odrazilo aj na jeho výkone.

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
Záverom sme si pre vás vybrali päť bonusových zaujímavostí týkajúcich sa Ewanovej filmovej kariéry, ktoré si už zhrnieme len v skratke.

 

 • Slávny herec Jude Law bol kedysi Ewanovým spolubývajúcim a do dnešného dňa sa ich možno označiť za blízkych priateľov
 • Počas natáčania Star Wars: Episode I - The Phantom Menace musel McGregor pri bojových scénach neustále napodobňovať zvuky pri zrazení svetelných mečov. George Lucas Ewanovi síce viackrát vysvetlil, že zvukové efekty rinčiacich mečov budú pridané neskôr, no herec sa naďalej jednoducho "nechal unášať" zápalom boja
 • V III. epizóde Star Wars je Obi-Wan ako pilot označovaný krycím menom Red Leader. Pod rovnakou prezývkou vystupovala v epizóde VI aj postava Wedgea Antillesa, ktorú hral McGregorov strýko Denis Lawson
 • Od epizódy I si McGregor veľmi rýchlo osvojil boj so svetelným mečom. Podľa hlavného koordinátora kaskadérov prvej časti Star Wars Nicka Gillarda bol v tomto ohľade rýchlejším učňom než ktokoľvek z hercov a či akýkoľvek člen kaskadérskeho oddelenia
 • Svojej manželke a deťom zakázal, aby ho navštevovali počas natáčania vojnového filmu Black Hawk Down. Obsah snímky totiž považoval za príliš násilný a krvavý
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: biography.com, afactaday.com, nytimes.com, wikia.com, heavy.com, standard.co.uk, thefamouspeople.com, lifetimetv.co.uk, celticlife.com, theguardian.com, collider.com, imdb.comFoto: PolyGram Filmed Entertainment, Columbia Pictures, BBC Two, 20th Century Fox, Warner Bros. Tagy: ewan mcgregor
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
42
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.