Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
2
Daniel Michalík
22. október 2017, 5:09
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?

To a ešte omnoho viac zo sveta áčkového režiséra, ktorého tvorbu tak veľmi milujeme.

Daniel Michalík
22. október 2017, 5:09
Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?
Zdroj: Sony
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

David Fincher patrí medzi režisérov s vlastným rukopisom plným mysteriózna, pričom veľmi rád zasahuje do krimi sféry. Jeho najnovší seriál Mindhunters, ktorý vytvoril v spolupráci s Netflixom, dostáva vynikajúce ohlasy prakticky zo všetkých smerov. Fincher nám jednoducho dokazuje, že stále patrí medzi režisérsku špičku a zrejme budete súhlasiť s nami, ak povieme, že sa tešíme aj na jeho ďalšie počiny. Počas svojej kariéry dostal viacero rôznych ponúk, vďaka ktorým mohol zamieriť aj do iných žánrových vôd, a preto by nemusel byť všeobecne známy ako obľubovateľ drámy či mysterióznych krimi skladačiek. Vieme už, že sa nebojí natočiť aj čosi komerčné, pretože onedlho uvidíme pokračovanie zombie masakru s názvom World War Z 2. Vedeli ste ale, že Fincher bol jedným z kandidátov na réžiu Star Wars: Epizódy VII, čím by navštívil svet science fiction?

 

Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?

 

David nebol veľmi ochotný zamieriť do ďalekej, preďalekej galaxie a mal na to svoje rozumné dôvody. Ale pekne od začiatku. George Lucas to mal s úvodným Star Wars filmom veľmi náročné, keďže sa podobné projekty v tej dobe veľmi netočili a snímka samotná bola veľkým rizikom. Lucas bol v tom čase veľmi ambiciózny a svoje nápady dokázal pretvoriť do filmu priam bravúrne, avšak v dnešnej dobe majú diváci iné očakávania. Podľa Fincherových slov ostrieľaný režisér nevedel sám, čo je horšie - či natáčať Epizódu IV, pri ktorej produkcií sa všetci riadne zapotili, ale na druhú stranu často robili vtípky, alebo pokračovať v úspechu originálu:

 

„Myslím si, že najjednoduchejšie to mal Irvin Kershner, režisér Epizódy V s podnázvom The Empire Strikes Back. Mal skvelý scenár a v podstate akýsi stredný príbeh medzi predošlým a nasledujúcim dielom. Nemusel sa preto zaoberať, ako začať či ako skončiť. A rovnako mal v rukáve aj to veľké odhalenie...“

 

„Musíte si jednoducho vyčistiť hlavu. Musíte si byť istí, že toto je to, čo naozaj chcete urobiť, pretože tomu budete venovať dva roky svojho života, 14 hodín denne a sedem dní v týždni.Vyzerá to, že existovala aspoň mierna šanca, že sa Fincher ujme Star Wars filmu, avšak treba brať do úvahy aj fakt, že by žiaden režisér nemal väčšiu moc než Disney a Lucasfilm. A Fincher by si so svojou vlastnou víziou skôr či neskôr trieskal hlavu o stenu. 

 

Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?

 

Jedným z dôvodov, prečo sa Fincher uchýlil k seriálovému svetu je fakt, že v moderných filmoch nemáme priestor dobre sa stotožniť s postavami. Ak by ste si vypočuli jeden z rozhovorov s Fincherom, zistili by ste, že ide presne o chlapíka, ktorý si každý jeden záber do detailu premyslí, a za každým rozhodnutím má skvelé odôvodnenie. Aký je jeho názor na dnešnú kinematografiu a na seriál Mindhunter? „Na postavy vo filmoch nie je čas. Ak sa pozriete na snímku All The President's Men (1976), zistíte, že je celá iba o postavách. V dnešnej dobe sú filmy len o globálnej deštrukcií a zachraňovaní sveta. Sú tikacími hodinami. A v Mindhunter by ste niečo podobné hľadali len ťažko. Mňa totiž nezaujíma, či celá scéna pozostáva z piatich strán a je o dvoch ľuďoch, ktorí sŕkajú kávu a pritom vedú dialóg. Ak to má dynamiku a divák sa z ich rozhovoru niečo naučí, je mi to jedno.” 

 

Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?

 

Fincher sa rád vracia do sedemdesiatych rokov minulého storočia a porovnáva ich s dnešnou dobou, pričom si dáva záležať aj na tých najmenších detailoch. Avšak, v štúdiách sú isté hranice: „Veľa pracovníkov v štúdiách stále vedie dobrý boj. Medzi výkonnými producentmi mám svojich kamarátov, ale keď chcete robiť filmy pre dané štúdio, musíte ostať v určitých limitoch, a to je romantická komédia, biedna oscarová návnada, letná zábavka, superhrdinovka alebo sequel s primerane veľkým rozpočtom.Fincher má pravdu. Takto to žiaľ vo svete funguje, pretože podobné filmy zaznamenávajú najväčšie tržby a filmové spoločnosti sa ženú za ziskom. Počet kvalitných počinov v kinách upadáva.

 

Je ťažké si predstaviť, že by sa projekty, ako Se7en či Fight Club natočili v modernej dobe. Fincher si toho je vedomý, a taktiež myslí aj na fakt, že bude obmedzený pri práci na pokračovaní World War Z, ktoré by dosť pravdepodobne mohlo do žánru priniesť čosi originálne. Veď si skúste zobrať jednotku a zmiešajte ju s Fincherovým rukopisom. Film, ktorý vznikne, nás celkom láka a sme zvedaví, ako sa s ním režisér popasuje. Štúdiá by ale mohli viac veriť režisérom, scenáristom a samotnému príbehu. „Kino nie je mŕtve. Iba sa odlišuje od toho, aké bolo pred pár rokmi.” K World War Z doplníme už len toľko, že zatiaľ nepoznáme dátum premiéry. Brad Pitt momentálne natáča Ad Astra od Jamesa Graya a dúfame, že sa to celé čoskoro začne hýbať smerom dopredu.

 

Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?

 

Vráťme sa ale k Fincherovej seriálovej tvorbe. V roku 2014 chystal popri úspechu Gone Girl ďalší seriálový projekt s názvom Utopia. Ten mal byť neskôr odvysielaný na HBO, avšak pravdou je, že sa ho už nedočkáme. Fincher, žiaľ, dostal stopku a herci boli uvoľnení zo svojich zmlúv. Na celej veci bola však najhoršia skutočnosť, že práva na seriál nevlastnil filmár, ale HBO, takže si tento projekt jednoducho nemohol vziať niekam inam. Nádej na remake ešte stále existuje, ale televízna spoločnosť by musela začať odznova s novým tímom ľudí. Viac však nájdete v našom staršom článku tu. Príbeh pôvodného seriálu sa točil okolo malej skupiny ľudí, ktorá sa dostane k rukopisu kultového grafického románu. Na partiu sa následne zameria vládna organizácia známa ako The Network, ktorej sa musia vyhnúť, aby vôbec prežili.

 

„Utopia v HBO bolo niečo, čo som veľmi chcel priniesť na svetlo sveta a myslel som si, že sme mali vynikajúce scenáre a dobré obsadenie. Boli sme pripravení na natáčanie, avšak rozpočet nám bol znížený o 9 miliónov a nastal problém. Ak si to zoberiete s odstupom, 9 miliónov popri tom všetkom nevyzerá ako veľká prekážka a nesúlad medzi tým, čo chce chceli nakrútiť, a tým, za čo chcela zaplatiť spoločnosť. Ale ak zo 100-miliónového rozpočtu odstrihnete 9 miliónov, 10% vo filmovom priemysle neznamená reálnych 10%. Vo filmárskych podmienkach budete mať rovnaký počet šoférov, účtovníkov, a rovnako budete mať totožné množstvo kostymérov či kaskadérov. Jediná faktor, ktorý sa vám zníži o 10%, je čas, ktorý strávite s hercami.”

 

Prečo Fincher odmietol réžiu Star Wars filmu, ako chce natočiť World War Z 2 a čo si myslí o Marvelovkách či zrušenom seriáli Utopia?

 

Originálny seriál stál v Británii oveľa menej, ale Fincher chcel prísť s niečím, čo by sa v letnom období dokázalo postaviť veľkolepým blockbusterom - a priviesť to na televízne obrazovky. Utopia mala byť okrem iného natočená chronologicky, čo by taktiež trochu natiahlo rozpočet. „... Chcel som vytvoriť seriál, ktorý by možno nekonkuroval blockbusterom v oblasti CGI, ale práve v zvratoch a dejových zákrutách. Náš materiál, teda scenár od Gillian Flynn, bol ako road movie. Postavy cestujú od jedného miesta na druhé, spália ho na popol a mieria opäť ďalej. Na ďalšom si ostrihajú vlasy a nafarbia ich, alebo si dajú urobiť tetovanie. A to miesto opäť spália. Natáčanie by sa nenieslo v štýle, že si postavíme bar a doňho obsadíme pár hercov, ktorí prečítajú zopár riadkov zo scenáru. A práve toto by bolo tak enormne náročné.”

 

„Takže chronologický sled udalostí. Doslova sa nemôžete posunúť na ďalšiu scénu, pokiaľ kuchyňa neľahne popolom. Musíte sa presvedčiť, že to máte natočené správne a až potom sa sústrediť na ďalšie scény.” Je škoda, že sa Utopia musela zrušiť. Nemusíme však vešať hlavu, pretože Fincher natočil úžasnú kriminálnu pecku Mindhunters, ktorej sa budeme neskôr aj venovať v našej recenzii. Sme zvedaví na režisérovu ďalšiu tvorbu a dúfame, že bude podobne kvalitná, ako je zvykom. Na záver pripájame celé interview.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.