Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. októbra 2016, 16:16
Čas čítania 0:00
Samuel Majdek

Takto vyzerá pre niektoré deti cesta do školy. Pozri si video a zisti, čo škola dáva deťom žijúcim v konfliktoch

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Oslávme spolu dôležitosť školy počas kríz a konfliktov

Cesta do školy je pre mnohých rutinnou záležitosťou, ktorú bez problémov absolvujú každý deň. Pre deti v krízových oblastiach, ktoré sú zasiahnuté vojnou, prírodnými katastrofami či chorobami, sa však cesta do školy stáva problémom. Cieľom kampane organizácie UNICEF s názvom #EmergencyLessons je zdôrazniť potrebu vzdelávania v krízových oblastiach, ktorou je aj severný Irak.

Vzdelanie by malo byť dopriate každému dieťaťu bez ohľadu na národnosť, rasu či náboženstvo. V krízových oblastiach je však vzdelanie detí často zanedbávané a ich vyhliadky na lepšiu budúcnosť klesajú. Organizácia UNICEF v spolupráci s Európskou úniou zverejnila ďalšie zo série videí s názvom #EmergencyLessons z prostredia tábora Harsham v severnom Iraku. V ňom poukazuje na neľahký osud dvoch malých chlapcov, Aliho a Gaitha, ktorí boli kvôli bombovým útokom nútení spolu s rodinou opustiť svoje rodné mesto Mosul. Kým predtým chodili do školy po betónových cestách, na ktorých nebolo nikdy blato, teraz chodia do školy kamenistou cestou. Aliho a Gaithovu cestu do školy si môžete pozrieť tu:

Dôležitosť vzdelania detí zdôrazňuje vo svojom videu aj tanečník Jaro Bekr, ktorý s organizáciou UNICEF spolupracuje už dva roky, pričom nedávno sa stal aj oficiálnym vyslancom dobrej vôle UNICEF. Jaro Bekr vo videu spomína na svoje školské časy a na cestu autobusom do školy. „Do školy som chodil sám v pomerne malom veku. Najväčšou zábavou bola jazda starým autobusom, z ktorého sme ešte za jazdy radi vyskakovali. Do školy som preto prišiel neraz celý špinavý,“ rozpráva s úsmevom Jaro Bekr.

Domov
Zdieľať
Diskusia