Máš niekedy po krk všetko a všetkých? Čo tak na chvíľu spomaliť? Žiadne miesto na to nie je vhodnejšie, ako najizolovanejší ostrov na svete.
Tristan da Cunha leží v Atlantickom oceáne vzdialený 2000 kilometrov od Svätej Heleny, 2800 kilometrov od Juhoafrickej republiky a viac ako 3500 kilometrov od Južnej Ameriky. Jediným mestom na tomto súostroví je Edinburgh of the Seven Seas (Edinburgh siedmich morí), v ktorom žije približne 300 obyvateľov. Osídlenie je situované doslova pár metrov od mora. Mesto sa nazýva po princovi Alfrédovi, vojvodu z Edinburghu, ktorý súostrovie navštívil roku 1867. Okrem obývaného ostrova tvoria Tristan da Cunha ďalšie ostrovy - Inaccessible Island, Nightingale Island, Middle Island, Stoltenhoff Island, Gough Island. Jednotlivé ostrovy sú od seba vzdialené aj viac ako hodinu plavby.
Pomenovanie dostali po moreplavcovi, pôvodom z Portugalska, ktorý ostrovy objavil pri plavbe z Brazílie do Juhoafrickej republiky okolo roku 1500. Ostrovy dlhé roky slúžili ako vojenská základňa, neskôr sa využívali na monitorovanie lodí a ponoriek.
Ostrovy sú autonómnym územím Veľkej Británie a oficiálne spadajú pod vládu na ostrove Svätá Helena, úradným jazykom je angličtina a platidlom britská libra. Na sopečné súostrovie sa nedá priletieť lietadlom, pretože nemá pristávaciu dráhu, prístup je teda značne náročný. Dostať sa sem dá iba loďou, no najkratšia cesta to nie je, keďže z Juhoafrickej republiky zaberie plavba 6 dní. Hlavný ostrov má len 10 kilometrov, ale miestni tu nájdu všetko potrebné, či už ide o kostol, školu, nemocnicu, múzeum, obchody s potravinami aj so zmiešaným tovarom a dokonca kaviareň. Kriminalitu budete hľadať márne, rovnako ako nezamestnanosť. Hlavnou obživou je lov rakov a langúst, ale aj predaj suvenírov, unikátnych poštových známok či zberateľských mincí.
Predstaviť si takýto spôsob života nie je pre nás vôbec jednoduché, no na druhej strane ekonomické krízy, terorizmus, či iné globálne problémy môžu byť tunajším obyvateľom celkom ukradnuté.