Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 29. 1. 2020 meniny má Gašpar

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
42
Dominik Vetrák
21. december 2015, 17:37
Čas čítania: 9:29

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)

Analyzujeme film a rozoberáme najhorúcejšie otázky a záhady novej Epizódy. Je Rey Skywalker?

Dominik Vetrák
21. december 2015, 17:37
Čas čítania: 9:29
Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
42
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Niekto čakal desaťročia, niekto pár rokov, niekto sa nechal zachvátiť fenoménom Star Wars až v posledných rokoch či po prvom teaseri, všetci sme sa ale napokon dočkali. Od ohlásenia odkúpenia Lucasfilmu štúdiom Disney ubehli už tri roky. Tri nekonečné roky drobných informácií, obrázkov, prvých záberov z najočakávanejšieho filmu tohto storočia. Tržby to jasne ukázali a ešte hodnú chvíľu ukazovať budú. The Force Awakens nesklamalo, hoci sa bálo prísť s niečím novým a istým spôsobom rebootovalo A New Hope (podobnosti nájdete tu). Recenziu si môžete prečítať tu, chybám filmu sa už veľmi venovať nebudem. Teraz sa už vrhnime na najväčšie záhady a otázky, ktoré sa vyrojili po tom, ako sme snímku zhliadli. 

 

V prvom rade si pripomenieme článok z 22. októbra, kde sme rozoberali rôzne teórie, ktoré sa valili internetom, ale taktiež aj naše vlastné. Dosť ma štve, že z toho vyšlo prakticky všetko. Úprimne, vo filme ma dejovo neprekvapilo asi nič. Jediné, čo mi vyrazilo dych, bol Snoke, respektíve jeho interpretácia, o tom ale neskôr. 

 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)

 

Začneme najfrekventovanejšou otázkou a najväčšou záhadou. Kto je Rey, kto sú jej rodičia a ako to, že dokáže ovládať Silu? Počas filmu dostaneme mnoho náznakov toho, kto je v skutočnosti Rey, respektíve, kto sú jej rodičia. Najviac Rey ale k vnútornej pravde popoháňa Maz Kanata, ktorá jej vraví o tom, že pravdu už v sebe pozná, pričom uvádza, že ten, kto ju nechal na Jakku, sa už nikdy nevráti, no môže sa vrátiť niekto iný. Luke. Hneď na to sa Maz jasne vyjadrí, že to, na čo čaká, nie je v minulosti, ale leží v budúcnosti, čiže v Lukeovom návrate. Celá sága Star Wars je o Skywalkerovcoch. Nevieme, či to bude prípadom aj sequelovej trilógie, no všetko nasviedča tomu, že to tak bude. V galaxii bolo v čase prequelov tisíce Jediov schopných veľkých vecí a ovládajúcich Silu na vysokej úrovni. Pokrvná línia Skywalkerovcov nie je jediná, ktorá v Sile zanechala markantné následky. Star Wars je ale o nich a ja sa stavím, že sa to nezmení. Buď skrz potomkov Leii alebo Lukea. Na tom nezáleží. Mnoho ľudí je stále v tom, že Leia je pre Silu nepodstatná, respektíve jej schopnosti ľahko podceňujú. Leia si dobrovoľne vybrala inú cestu, no kto vie, pokojne by mohla byť silnejšia než samotný Luke a jej deti na tom asi nebudú inak. 

Ben Solo aka Kylo Ren to jasne dokazuje. Je nesmierne silný, schopný, a aj keď nedokáže ovládať svoj hnev a stále je príliš neskúsený a jedná namyslene, evidentne v ňom drieme veľké nebezpečenstvo. Je akýmsi Anakinom Epizódy VII (respektíve Anakinom, akého sme chceli dostať v prequeloch), neobrúseným diamantom, ktorého Snoke dostal k temnej strane sily. To, že Bena trénoval Luke na žiadosť Leii sa nám taktiež potvrdilo, zistili sme ale, že Luke mimo Bena trénoval viacero schopných adeptov na Jediov. Nevieme, aká veľká jeho akadémia bola a ani, či sme v Reyinej vízii, kde Knights of the Ren na čele s Kylom vyvraždili desiatky osôb, videli práve Lukeových žiakov, alebo to boli celkom iné postavy. Vieme však, že Ben zbehol a asi celú akadémiu vyvraždil, alebo sa o to aspoň pokúsil. Ja odhadujem a pevne verím tomu, že Rey bola taktiež v Lukeovej akadémii a že bola veľmi talentovaná. 

 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)


Jediným problémom potom je, prečo si ju Ben nepamätá. To by sa dalo ale argumentovať tým, že nevyvraždil celú akadémiu, len ju zničil a Luke zachránil, čo (a koho) sa dalo, a až potom odišiel. Luke mohol začať Rey trénovať až potom alebo sa jej venoval individuálne, nakoniec, stále nevieme, kde sa nachádzal, keď sa mu Kylo vzoprel. Rey ovláda Silu, mind tricks Jediov a taktiež odoláva Renovi. Je v nej niečo veľmi silné, avšak pochybujem, že to všetko sa naučila behom pár hodín. Ak si ale spomeniete, Rey sa do Sily ponorila oveľa viac až po tom, čo siahla na Lukeov svetelný meč. Ako sa k nemu Maz dostala, ostáva záhadou, ako mnoho ďalších vecí. Je možné, že ho z Bespinu dostal Lando Calrissian, ktorý by sa ešte teoreticky mohol objaviť. Lukeov meč volá práve ju, možno cíti, že s ňou bol kedysi dávno prepojený, alebo je Rey skutočne dcérou Luka. V každom prípade, je veľmi pravdepodobné, že Rey bola trénovaná v mladom veku práve Lukeom, ktorý videl jej potenciál a po tom, ako sa Ben obrátil k temnej strane sily (pravdepodobne v čase, keď zistil pravdu o svojom starom otcovi), ju jednoducho schoval na planéte, kde by sa k nej nik nedostal. Mimochodom, v Reyinej vízii môžete počuť hlas Yodu aj Obi-Wana. Slová: Rey... these are your first steps patria práve Obi-Wanovi. Tých drobností a náznakoch je tak veľa, až sa mi zdá, že je to rovnaké ako v prípade, keď sa nám Abrams snažil vtĺcť do hlavy, že Finn bude Force sensitive a možno aj Jedi. A všetci dobre vieme, za akým účelom to robil a ako to nakoniec dopadlo. 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)
Mnoho ľudí nechápe ani to, ako mohla poraziť Kyla či ako vôbec mohla bojovať s mečom na takej úrovni, keď ho držala v rukách po prvý raz (ehm, možno). Rey je skúsená bojovníčka, to sme už videli, so svojou palicou narába viac než dobre, čo jej pri boji so svetelným mečom veľmi pomohlo. Ako je ale možné, že odolala Kylovi, ktorého posledné roky viedol samotný Snoke? V prvom rade, Kylo bol vážne zranený. Nepodceňujte to zranenie, zásah Chewieho Bowcasterom priamo do brucha mnohým spôsobí smrť, respektíve imobilitu či vážne problémy. Kylo ale dokázal bojovať, hoci to pre neho bolo určite veľmi bolestivé a náročné. A to búchanie po zranení? Žeby príznak jeho zvrátenosti? Nech to bolo čokoľvek, pôsobilo to na plátne veľmi dobre a úžasným spôsobom to vystihovalo jeho charakter. Za druhé, Kylo nechcel Rey zabiť. Zabiť chcel Finna, čo by sa mu podarilo, nebyť Rey, a že ho porazil celkom rýchlo, vzhľadom na svoje zranenie. S Rey to ale bolo iné. Kylo ju chcel jasne zviesť na temnú stranu, sám to vyslovil. Nešlo mu o to, aby ju zabil. Vedel, že je veľmi silná a schopná a navyše si ju vyžiadal priamo Snoke (na to ste tiež rýchlo zabudli, že?). Rey si ale následne uvedomila Silu ako nikdy predtým a zraneného a vyčerpaného Kyla zvládla následne poraziť, aj keď to rozhodne nemala ľahké. Tento súboj a jeho priebeh mi prišiel logický a úplne v poriadku. Keby Kylo chcel Rey zabiť, stane sa tak. Videli sme, že Silu stále ovláda na vyššej úrovni, rovnako ako svoj meč. 

Kto je teda Rey? Má v sebe krv Skywalkerov? Nejaké prepojenie tu byť musí. Príhovor Maz Kanaty, tajomstvo okolo jej osoby, strih vo filme zakaždým, keď sa o nej postavy rozprávajú (najevidentnejší vtedy, keď sa Maz pýta Hana, kto Rey je), jej prepojenie s Lukeovým lighstaberom a fakt, že Lor San Tekka (Max Von Sydow - ten starček na začiatku), ktorý pozná Kyla Rena a pravdepodobne aj jeho rodičov, bol na Jakku len niekoľko kilometrov od miesta pobytu Rey, tiež niečomu nasvedčuje. Zabúdať nesmieme ani na nenápadnú Kylovu zmienku o nejakom „ostrove“, keď bol v Reyinej hlave (hneď po zmienke o danom ostrove už ale Rey Kyla vyhnala). Je možné, že mala Rey v hlave ostrov, na ktorom sa skrýval Luke? V každom prípade, na danom mieste asi chvíľu aj ostaneme. Epizóda VIII by sa mala natáčať práve v podobných lokáciách. Ak aj Rey nebude Skywalker, stále to bude v poriadku a Star Wars bude o tomto rode, keďže v Benovi koluje krv Vadera, alebo ak chcete, Anakina Skywalkera. Rátam s tým, že bude v nasledujúcich Epizódach ešte veľmi dôležitou postavou a popravde sa na neho veľmi teším.

 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)

 

Abrams síce pokašľal jeho odhalenie, ktoré malo prísť najskôr na mostíku s Hanom, aj tak ale beriem Rena všetkými desiatimi. Nie je dokonalý, je v pochybách, robí chyby a má obrovský strach. Zúfalo sa chce vyrovnať Vaderovi a dokončiť jeho dielo. Sám Abrams sa po premiére vyjadril, že Kylo je zaťažený práve Vaderom, nie Anakinom. Vnímam ho ako veľmi komplexnú, psychicky ubolenú a v chaose zmietanú postavu, ktorá balansuje medzi svetlom a temnotou. Je z neho cítiť väčší strach a neistotu ako z Anakina, čo ho robí v mojich očiach oveľa zaujímavejším. Stále však nevieme, čo ho prinútilo obrátiť sa svetlu, rodine a svojmu učiteľovi chrbtom. Boli to problémy jeho rodičov či zistenie o svojom starom otcovi? Alebo ho ovplyvnil a zviedol Snoke tak, ako to kedysi urobil Palpatine Anakinovi? To sú otázky, na ktoré nájdeme odpoveď až v ďalších Epizódach. 

Už sme to načrtli dvakrát, takže, kto je teda ten Snoke hraný Andym Serkisom? Je to Darth Plaguis? Je to niekto celkom iný? Alebo je to postava špeciálna vytvorená pre nové Star Wars, taká, akú sme ešte nikdy nemali šancu vidieť? Serkis v jednom z rozhovor síce prezradil, že by Snoke mal mať niečo s pôvodnou trilógiou, mohol však pokojne klamať či zavádzať. Pred premiérou sa vo veľkom špekulovalo o tom, že to bude Darth Plaguis, ktorý by tým pádom neumrel. Palpatine si len myslel, že ho zabil, nakoniec, jeho učiteľ ovládol život aj smrť a pokojne tak mohol svoje úmrtie zinscenovať. Kde bol ale celý ten čas a prečo nezasiahol skôr? Ak to ale Plaguis nie je, kto to potom, dočerta, je? Tu sa naskytá ešte jedna otázka. Aký veľký v skutočnosti je? Robil si z nás J. J. s tým hologramom iba srandu, alebo chcel na niečo poukázať? Žeby mal Snoke komplexy zo svojej výšky/veľkosti, a tak chcel pôsobiť na ostatných veľkolepo? Pochybujeme, že má 10 metrov, to môžeme azda hneď vylúčiť, no stále je okolo neho príliš mnoho tajomstiev a nezodpovedaných otázok. 

 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)


Mnohí sa zamýšľajú aj nad tým, ako je možné, že Luke za sebou nechal mapu?Je takmer isté, že chcel, aby ho našli. Preto si so sebou nezobral R2 a nechal v ňom druhú časť mapy (tú, mimochodom, R2 získal, keď sa pripojil k systémom Impéria). Buď mal R2 hybernovať do určitého okamihu, alebo ho Luke zobudil na diaľku, čo tiež nie je vylúčené. Abrams ale jemne načrtol, že za jeho prebratie práve v momente, kedy to Odboj najviac potreboval, mohol BB-8. Už keď sme pri tom odboji. Asi by vás zaujímalo, ako je možné, že ešte existuje, keď Impérium prakticky padlo a vytvorila sa Nová Republika? Zo zvyškov Impéria sa poskladal The First Order. Bohužiaľ ale nevieme, aké má ciele okrem toho, že chce vyhubiť Jediov. Chcú ovládnuť galaxiu rovnako ako Impérium? Zdá sa, že politicky zatiaľ nie sú tak aktívni, ako ich predchodca. Nakoniec, Palpatine by si asi nedovolil zničiť celú sústavu, v ktorej sídlil senát len preto, že „tajne“ podporuje Odboj. Republika jednoducho nechcela ďalšia intergalaktickú vojnu, a tak pre Leiu vyčlenila vlastnú divíziu, ktorú potajme podporovala. Snoke s Huxom prakticky zabili miliardy ľudí, a to prinesie nejaké následky. Je škoda, že sme toho z politického hľadiska nedostali viac, na druhej strane, keby to dopadlo ako prequely, sťažovali by sme sa ešte viac. No a ak sa bojíte o Coruscant, buďte pokojní. Ten zničený nebol. Zároveň nám to ale asi môže byť jedno. Nezdá sa mi, že by sa naň hlavné postavy niekedy v sequelovej trilógii dostali.

 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)

 

Trochu ma ale zaráža fakt, že flotila Republiky bola údajne rozprášená (potvrdzujú to aj členovia Odboja na čele s C-3PO) a Odboj nemá veľa prostriedkov na boj s Prvým rádom. Stačí si spomenúť, že nazvali 12 X-Wingov flotilou a nie akýmsi squadronom, čo je dosť smutné. Ich základňa je malá, počet Rebelov nepresahuje pár stoviek, zatiaľ čo Stormtrooperov je asi niekoľkonásobne viac. Žiaľ, nepoznáme, akou silou Prvý rád disponuje, akú veľkú majú základňu a flotilu a kde po novom vlastne sídlia. Zdá sa, že Snokea rozklad planéty a ich novej zbrane ani nejako veľmi citovo nezasiahol, akoby to bola len časť jeho arzenálu. Taktiež si ale nemôžeme byť istí, že Odboj tvorí len partia okolo generála Leii. Po tom, ako bol senát a Nová Republika rozprášená, sa ich rady asi navyše rapídne zvýšia. 

 

Ja som si film veľmi užil aj napriek Starkiller Base, remaku záveru A New Hope a mnohých scenáristických či dejových nejasností alebo nelogických udalostí (ku koncu filmu). Stále nechápem, ako 12 X-Wingov mohlo poraziť celú obranu gigantickej základne Prvého rádu, ako je možné, že im na pomoc neprišla vesmírna flotila, v ktorej len pár hodín pred útokom Rebelov bol aj sám Kylo Ren (odkiaľ sledoval zničenie sústavy Hosnian), ako to, že letku a Falcon nikto neprenasledoval či ako je možné, že sa Prvý rád nepoučil z minulosti a znova zlyhal v takmer identickej úlohe. Celý ten koniec bol až príliš snový, aspoň keby nebol tak nápadne podobný A New Hope, ale tu to proste Abrams a Kasdan pokašľali. 

 

Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)

 

Čo ale bude nasledovať? Ak sa trio režisérov, scenáristov a producentka Kathleen Kennedy nerozhodnú inak, mala by Epizóda VIII posunúť dej o minimálne pár mesiacov, keď už nie rokov, dopredu. V tomto prípade by Odboj naberal posily a pripravoval sa na útok na Prvý rád, zatiaľ čo by Luke učil Rey. Finn by sa pripojil k odboju, no a Kylo by dokončoval svoj tréning. Z politického hľadiska je to už veľká neznáma a skutočne si netrúfam teoretizovať nad tým, čo nastane. 

Čo by sme však chceli vidieť v Epizóde VIII? Jednoznačne skutočné hviezdne vojny, čiže poriadnu vesmírnu bitku. Je rok 2015 a dalo by sa natočiť niečo úžasné, čo nám potvrdil Abrams, keď len s jedným X-Wingom roztlieskal celú sálu (áno, Poe je proste najväčší frajer v galaxii, keďže Han už umrel). Rozhodne chceme nejaký úderný dejový moment, ktorý nikto nečakal, nejaké odhalenie, ktoré nebude vyspoilerované pred premiérou, no a zabudnúť nesmieme ani na túžbu po veľkolepom súboji so svetelnými mečmi. Najväčším lákadlom pre nostalgikov by už boli len Yoda, Vader/Anakin a Obi-Wan čoby Force Ghosts. Navyše tam bude Luke. Preboha, Epizóda VIII má ešte viac potenciálu, než sedmička. Duh. Ak sa veľkej vesmírnej bitky nedočkáme o rok a pol, vsadím všetky svoje peniaze, že sa do nej naplno obuje Trevorrow, ktorý podľa mňa doručí jeden z najväčších hollywoodskych blockbusterov. 

 

PS: Milujem vizuál a dizajn svetelných mečov. Ich zvuk, to, ako sa z nich parí a aké sú „výbojné“ im nádherné svedčí
PS 2: Pamätáte na scénu z traileru, kedy Maz Kanata dáva Lukeov meč Leii? Do finálneho strihu sa nezmestila, takže džejdžej mal pôvodne určite trochu inak nastrelený dej
Čo sa stalo v Star Wars: The Force Awakens a čo chceme vidieť v Epizóde VIII? (Spoilery)


Čo vám ešte nie je jasné, respektíve, čím by sme sa mali ešte zaoberať? Diskusia je vaša, kde budú spoilery samozrejmosťou, no a diskutovať môžete aj na našom fóre. 

Páčil sa vám záporák Kylo Ren?
Áno
1501 hlasov
Nie
733 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.