Stresované rastliny vydávajú zvuky, ktorých hlasitosť je porovnateľná s bežnou ľudskou konverzáciou.
Vedci z Izraela zverejnili výsledky svojho výskumu, v ktorom sledovali, aké zvuky vydávajú rastliny. Výskumníci pomocou mikrofónov zaznamenávali zvuky zdravých a stresovaných rastlín paradajok a tabaku. Stresované rastliny boli buď vysušené a akútne potrebovali vodu, prípadne im vedci strihali stonky.
Pokusmi zistili, že stresované rastliny vydávajú zvuky, ktorých hlasitosť je porovnateľná s bežnou ľudskou konverzáciou a pripomínajú praskanie bublinkovej fólie, informuje o tom portál eurekalert.org.
Frekvencia týchto zvukov je však príliš vysoká na to, aby ich zachytilo ľudské ucho. Vedci sa však domnievajú, že ich môže počuť hmyz, iné cicavce a možno aj iné rastliny.
„Existujú zvieratá, ktoré môžu počuť tieto zvuky, takže existuje možnosť, že dochádza k mnohým akustickým interakciám,“ hovorí hlavný autor štúdie Lilach Hadany, evolučný biológ a teoretik z Telavivskej univerzity.
Ultrazvukové vibrácie z rastlín vedci zaznamenali už v aj minulosti, prelomovým je však zistenie, že je prenášané vzduchom, čo podľa slov Hadanyho dokazuje interakciu medzi rastlinami a inými živočíchmi.
Vedci počas výskumu stresovali rastliny dvomi spôsobmi – nezalievaním niekoľko dní a rezaním stoniek. Tím zistil, že stresované rastliny vydávajú viac zvukov ako nestresované rastliny. Zvuky rastlín pripomínajú puknutia alebo kliknutia a jedna vystresovaná rastlina vydáva okolo 30 až 50 takýchto zvukov za hodinu v zdanlivo náhodných intervaloch.