Prieskum ukázal, že najčastejšie držia úspory mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov a v minulom roku šetrili muži viac ako ženy.
Už druhý rok po sebe klesol počet domácností, ktoré majú finančnú rezervu na nečakané výdavky alebo pre prípad zhoršenia svojej ekonomickej situácie. Kým v roku 2022 malo úspory 62 % domácností, rok predtým to bolo 63 % a v roku 2020 malo nasporené peniaze 67 % domácností. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika.
Úspory do výšky jedného mesačného príjmu má približne 26 % domácností, čo je o 4 % viac, ako to bolo v roku 2021. Podiel domácností s úsporami vo výške trojmesačného príjmu sa však medziročne mierne znížil na 28 % z 30 %. Podiel Slovákov s úsporami vo výške troj- až šesťmesačného príjmu vzrástol na 22 % a takmer 15 % domácností si s úsporami vystačí na rok.
Výsledky prieskumu však ukazujú, že za posledné roky sa prehĺbil rozdiel medzi ženami a mužmi. Kým v roku 2021 malo našetrené peniaze 63 % mužov a 64 % žien, v roku 2022 sa pomer žien s finančnou rezervou znížil a počet mužov, naopak, stúpol.
Najviac držia úspory mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov, kde má rezervu až 76 % respondentov, najčastejšie vo výške jedného mesačného príjmu.
Najvyššie úspory majú zase ľudia vo veku 55 až 64 rokov, kde má každý piaty z respondentov úspory vo výške šesťnásobného mesačného príjmu domácnosti.
Pri otázke úspor zohráva rolu aj výška dosiahnutého vzdelania, kde prieskum ukazuje, že úspory má až 80 % ľudí s vysokoškolským vzdelaním, kým ľudia bez maturity majú úspory len v 43 % prípadov. O tom, ako si lepšie nastaviť svoj rozpočet a postupne si vytvoriť finančnú rezervu, sme sa rozprávali v nedávnom rozhovore na Refresheri.