Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik TASR
7. januára 2023, 8:17
Čas čítania 1:53

Princ Harry čelí kritike za kontroverzie z jeho knihy. Vraj vymenil vlastnú rodinu za milióny dolárov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa zdrojov blízkych jeho otcovi kráľovi Karolovi III. mal on sám povedať, že ho synova kniha zarmútila.

Britský princ Harry čelil v piatok v súvislosti so svojou knihou spomienok kritike zo strany médií, komentátorov, armádnych veteránov či dokonca Talibanu. Buckinghamský palác sa k obsahu knihy, ktorá vopred unikla na verejnosť, nevyjadril. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.


Harryho memoáre nazvané Spare (v preklade náhradník alebo dvojník) majú oficiálne vyjsť budúci utorok. V britských médiách však odhalenia z knihy dominujú po tom, ako sa tento týždeň dostala, hoci len nakrátko, omylom do predaja v Španielsku. Knihu si pod seba zobralo známe vydavateľstvo Penguin Random House.


Harry v knihe píše, ako ho jeho brat a následník trónu princ William pri hádke údajne zvalil na zem, ako prišiel o panictvo, bral drogy alebo zabil 25 ľudí počas vojenskej služby v Afganistane. Vyslúžil si za to odsúdenie i posmech, približuje AFP.

Na archívnej snímke z 10. septembra 2022 britský princ William (vľavo) a britský princ Harry kráčajú vedľa seba po prehliadke kvetinovej výzdoby pre zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II. pred hradom Windsor.
Na archívnej snímke z 10. septembra 2022 britský princ William (vľavo) a britský princ Harry kráčajú vedľa seba po prehliadke kvetinovej výzdoby pre zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II. pred hradom Windsor. Zdroj: TASR/AP


Kniha je najnovšou kapitolou v spore Harryho a jeho manželky Meghan s britskou kráľovskou rodinou. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa v roku 2020 vzdali oficiálnych povinností a presťahovali do Kalifornie, odkedy uzavreli viacero lukratívnych zmlúv na vypovedanie svojho príbehu.


Spisovateľ A. N. Wilson označil rozhodnutie Harryho vydať túto knihu za vypočítavé i zlomyseľné s tým, že výsledkom bude zvýšenie sympatií voči kráľovskej rodine, nie samotnému princovi.

Princ vraj vymenil vlastnú rodinu za milióny dolárov

Bulvárny denník The Sun uviedol, že Harry si zvolil „deštruktívnu, pomstychtivú cestu“ a vymenil vlastnú rodinu za milióny dolárov. V úvodníku mu odporučil počúvať výzvy priateľov, aby „pre vlastné dobro prestal“.


Novinárka denníka The Guardian Gaby Hinsliffová konštatovala, že vydaním knihy princ prešiel od otázok „nepríjemného verejného záujmu“ k praniu špinavej bielizne na verejnosti. Harryho tvrdenie, že v Afganistane zabil 25 ľudí, a prirovnanie jeho tamojšej služby v armáde k odstraňovaniu figúrok zo šachovnice, označili mnohí za nevhodné.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Rozhnevalo aj niektorých veteránov, podľa ktorých sa tým princ obrátil chrbtom aj k svojej armádnej rodine, pričom jeho vyjadrenia môžu „živiť džihádistickú propagandu“.

princ Harry
Zdroj: TASR/AP


V Afganistane vyjadrenie Harryho odsúdil hovorca vlády Talibanu i popredný líder tohto fundamentalistického hnutia Anas Hakkání, ktorý na sociálnej sieti uviedol: „Pán Harry. Tí, ktorých ste zabili, neboli šachovými figúrkami, ale ľuďmi.“


V čase, keď sa na Twitteri šíri hashtag #ShutUpHarry (Mlč, Harry), The Sun citoval zdroje blízke jeho otcovi kráľovi Karolovi III., podľa ktorých povedal, že ho synova kniha zarmútila. Palác však oficiálne stanovisko nevydal.

„Knihu nepíšem ako princ, ktorým som sa narodil, ale ako muž, ktorým som sa stal. V priebehu rokov som nosil veľa čiapok, doslova aj obrazne, a dúfam, že rozprávaním svojho príbehu – úspechov a pádov, chýb, ponaučení – môžem pomôcť ukázať, že bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame, máme viac spoločného, ​​ako si myslíme. Som hlboko vďačný za príležitosť podeliť sa o to, čo som sa v priebehu svojho doterajšieho života naučil, a som nadšený, že si ľudia prečítajú príbeh z prvej ruky o mojom živote, ktorý je presný a úplne pravdivý,“ povedal pred časom princ o svojej pripravovanej knihe.

Domov
Zdieľať
Diskusia