Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnili aj prezidenti Česka Miloš Zeman, Poľska Andrej Duda a Rakúska Alexander Van der Bellen.
Prezidentka Zuzana Čaputová už tradične na Nový rok udelila štátne vyznamenania. Slávnostná ceremónia, pri ktorej hlava štátu ocenila dovedna 28 osobností verejného života, sa konala v budove Slovenskej filharmónie. Na odovzdávaní nechýbali ani prezidenti Česka, Poľska a Rakúska – Miloš Zeman, Andrzej Duda a Alexander Van der Bellen.
Štátne vyznamenania prezidentka podľa vlastných slov udelila aj ľuďom, ktorí v období neslobody „vzdorovali tomu, čo sa zdalo neodvratné“.
Ocenila i ľudí, ktorí sa zaslúžili o rozvoj demokratickej spoločnosti na Slovensku. „Všetci spolu reprezentujete rozvoj našej krajiny. Reprezentujete posun od spoločenstva, ktoré musí brániť svoju existenciu, až po spoločnosť, ktorá je súčasťou moderných európskych kultúrnych a vzdelaných národov,“ prihovorila sa laureátom.
Prezidentka ocenila umelcov, vedcov, aktivistov či členov občianskej spoločnosti, ktorí „prispievajú k dobrému menu Slovenska doma a v zahraničí“. Azda najznámejším laureátom je bývalý slovenský futbalový reprezentant a kapitán Marek Hamšík. Prezidentka nezabudla pri 30. výročí vzniku Slovenskej republiky oceniť in memoriam ani zásluhy prvého slovenského prezidenta Michala Kováča.
Pozri si kompletný abecedný zoznam ocenených:
Ľudovít Didi – autor prvého rómskeho románu. Rad Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Yuri Dojč – svetoznámy fotograf. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Gabriela Fischerová – odborníčka na klimatickú zmenu. Medaila prezidenta Slovenskej republiky in memoriam za významné zásluhy o riadenie a správu štátu.
Hana Gregorová – spisovateľka, manželka Jozefa Gregora Tajovského. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Marek Hamšík – futbalista. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Emília Haugová – poetka. Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti literatúry.
Jack Martin Händler – svetoznámy dirigent. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Soňa Holúbková – psychologička, ktorá pomáha ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.
Daniela Ježová – farmaceutka, skúma negatívne dôsledky stresu. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy.
Alexandra Kolenová – detská onkologička. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti zdravotníctva.
Branislav Koniar – dlhoročný šéf Medzinárodného maratónu mieru. Medaila prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu.
Anna Koptová – rómska aktivistka. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Ondrej Korpás – vinár, bol pri registrácii všetkých novodobých slovenských vín. Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti vinohradníctva a vinárstva.
Michal Kováč – prvý prezident Slovenskej republiky. Rad Andreja Hlinku I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky, Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o obranu Slovenskej republiky a Pribinov kríž I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.
Mikuláš Laš – divadelník, prispel ku kodifikovaniu rusínskeho jazyka. Rad Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ako aj za rozvoj Slovenskej republiky v oblasti umenia a v sociálnej oblasti, najmä pri kodifikácii rusínskeho jazyka.
Jana Madejová – vedkyňa, ktorá sa venuje výskumu prírodných a chemicky modifikovaných ílových minerálov. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy.
Karol Mikuláš – baník, prenasledovali ho ľudáci aj komunisti. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Viktor Nižňanský – autor reformy verejnej správy. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti územnej samosprávy.
Ľubomír Okruhlica – expert na závislosti. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti zdravotníctva.
Ján Paľovský – zostavil rádiotelegrafickú spojovaciu sieť a šifrovacie kódy používané počas SNP, ktoré sa nikdy nepodarilo rozlúštiť. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Vilém Prečan – český historik. Rad bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
Vladimír Strmeň – partizán a hudobník. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, vojenský druh, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Martin Štrba – významný kameraman. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti filmu.
András Takács – maďarský folklorista. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti folklóru.
Ľubomír Vajdička – divadelný režisér. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia.
Eugen Valovič – kresťanský disident, zakladateľ eRka – Hnutia kresťanských spoločenstiev detí. Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu, ako aj za rozvoj Slovenskej republiky v sociálnej oblasti.
Ladislav Vrtel – heraldik. Autor symbolov Slovenskej republiky – štátneho znaku, štátnej vlajky, štátnej pečate a tiež štandardy prezidenta Slovenskej republiky. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti heraldiky.
Miroslav Zeman – Priekopník fotovoltiky na Slovensku. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy a techniky, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.