Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. decembra 2022, 14:38
Čas čítania 0:49

Rusko prepustilo basketbalistku Grinerovú výmenou za obchodníka so zbraňami

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ruský súd odsúdil basketbalovú hviezdu na 9 rokov väzenia po tom, čo ju uznali vinnou z pašovania drog.

Rusko prepustilo väznenú americkú basketbalistku Brittney Grinerovú výmenou za obchodníka so zbraňami Viktora Buta, ktorý si odpykáva trest v USA. Informoval o tom prezident USA Joseph Biden na svojom twitterovom účte: „Je v bezpečí. Je v lietadle. Je na ceste domov.“

Moments ago I spoke to Brittney Griner.

She is safe.
She is on a plane.
She is on her way home. pic.twitter.com/FmHgfzrcDT

— President Biden (@POTUS) December 8, 2022

Basketbalistke po prílete na moskovské letisko vo februári tohto roku v batožine našli konopný olej do elektronickej cigarety. Ruský súd odsúdil športovú hviezdu na 9 rokov väzenia po tom, čo ju uznali vinnou z pašovania drog so zločinným úmyslom, a poslal ju do trestaneckej kolónie. Tie sú potomkami gulagov, známych pracovných táborov z éry Stalina, kde prišli o život milióny ľudí.

Basketbalistka Brittney Grinerová.
Basketbalistka Brittney Grinerová. Zdroj: Getty Images/Christian Petersen-Staff

V prípade Grinerovej sa už skôr rokovalo o tom, že by mala byť súčasťou výmeny väzňov. Washington údajne Kremľu pripravil presný menný zoznam väzňov, ktorých by chcel z Ruska dostať domov do USA.

Vymenili ju za „veľkú rybu“

Spojené štáty americké vymenili basketbalistku za „obchodníka so smrťou“ Viktora Buta, ktorý si v USA odpykával 25-ročný trest za medzinárodné pašovanie zbraní. Podľa analytikov je to pre Ruskú federáciu pomerne výhodná výmena, keďže But bol zapletený v rôznych pašeráckych operáciách po celom svete.

Domov
Zdieľať
Diskusia