Podľa USA majú všetky jadrové veľmoci od studenej vojny jasno v tom, že jadrová vojna sa nikdy nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť.
Vladimir Putin sa vyjadril, že jadrové zbrane vníma ako ochranu, ktorou môže odstrašiť. Na nedávnom stretnutí povedal, že nebezpečenstvo jadrovej vojny sa zvyšuje. Súčasne zdôraznil, že Rusko na rozdiel od USA nemá svoje nukleárne zbrane na území iných krajín. Táto výzbroj podľa jeho slov slúži ako odstrašujúci prostriedok, nie na vyvolávanie konfliktov.
Putin po napadnutí Ukrajiny dal uviesť ruské jadrové zbrane do zvýšenej pohotovosti. USA a štáty NATO tento krok vnímali ako varovanie, aby sa nezapájali do vojny. Exprezident Dmitrij Medvedev okrem toho opakovane hovoril o možnosti atómovej vojny. V Rusku sa diskutovalo aj o použití taktickej jadrovej zbrane na Ukrajine s cieľom rýchlejšie dosiahnuť výsledky. Vzhľadom na celosvetové pobúrenie Rusko podobné hrozby v poslednom čase výrazne obmedzilo.
Atómová vojna sa nedá vyhrať
Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza sa Rusko prestalo vyhrážať použitím jadrových zbraní a riziko sa podľa neho znížilo vďaka medzinárodnému tlaku.
Nemecký kancelár sa vyjadril aj k svojej nedávnej návšteve Číny. Kde spoločne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vyhlásili, že sa nesmú použiť žiadne jadrové zbrane.
Podľa amerického ministra zahraničných vecí Neda Pricea majú všetky jadrové veľmoci od studenej vojny jasno v tom, že jadrová vojna sa nikdy nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť. Ľahkovážne reči o jadrových zbraniach pritom vníma ako nezodpovedné.