Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. decembra 2022, 8:38
Čas čítania 0:49

Putin už nerinčí jadrovými zbraňami ako predtým. Stále však varuje, že je nimi pripravený brániť Rusko

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa USA majú všetky jadrové veľmoci od studenej vojny jasno v tom, že jadrová vojna sa nikdy nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť.

Vladimir Putin sa vyjadril, že jadrové zbrane vníma ako ochranu, ktorou môže odstrašiť. Na nedávnom stretnutí povedal, že nebezpečenstvo jadrovej vojny sa zvyšuje. Súčasne zdôraznil, že Rusko na rozdiel od USA nemá svoje nukleárne zbrane na území iných krajín. Táto výzbroj podľa jeho slov slúži ako odstrašujúci prostriedok, nie na vyvolávanie konfliktov.

Putin po napadnutí Ukrajiny dal uviesť ruské jadrové zbrane do zvýšenej pohotovosti. USA a štáty NATO tento krok vnímali ako varovanie, aby sa nezapájali do vojny. Exprezident Dmitrij Medvedev okrem toho opakovane hovoril o možnosti atómovej vojny. V Rusku sa diskutovalo aj o použití taktickej jadrovej zbrane na Ukrajine s cieľom rýchlejšie dosiahnuť výsledky. Vzhľadom na celosvetové pobúrenie Rusko podobné hrozby v poslednom čase výrazne obmedzilo.

Vladimir Putin
Zdroj: TASR/AP

Atómová vojna sa nedá vyhrať

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza sa Rusko prestalo vyhrážať použitím jadrových zbraní a riziko sa podľa neho znížilo vďaka medzinárodnému tlaku.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Nemecký kancelár sa vyjadril aj k svojej nedávnej návšteve Číny. Kde spoločne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vyhlásili, že sa nesmú použiť žiadne jadrové zbrane.

Podľa amerického ministra zahraničných vecí Neda Pricea majú všetky jadrové veľmoci od studenej vojny jasno v tom, že jadrová vojna sa nikdy nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť. Ľahkovážne reči o jadrových zbraniach pritom vníma ako nezodpovedné.

Domov
Zdieľať
Diskusia