Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
8. decembra 2022, 16:30
Čas čítania 4:31

Kde na Slovensku kúpiť vianočný stromček? Za 12,5 € vieš mať doma metrovú jedličku, ale môžeš si ho aj prenajať a byť ekologický

Kategória:
Zaujímavosti
Uložiť Uložené

Mnohé reťazce ponúkajú zvýhodnené možnosti nákupu rezaných jedlí. Väčšina Slovákov však stále dôveruje umelým stromčekom.

Snehom zaprášený zabalený zelený valec na streche rodinného auta patrí k typickým úkazom hustej predvianočnej premávky. Vianočný stromček má počas sviatkov doma alebo aspoň vonku až 97 % obyvateľov Slovenska.

Živý stromček má napriek zdaniu na Slovensku podľa prieskumu iba 20 % opýtaných. Z nich si malá časť vyberie verziu v kvetináči a ešte menší počet vyzdobí už prítomný stromček v záhrade či na terase.

Suverénne najviac ľudí, až 79 %, sa pred sviatkami uspokojí s umelohmotnou skladačkou a niekoľkýkrát oprašujú kartónové škatule. My sme zisťovali, kde tento rok nájdeš najzaujímavejšie a najlacnejšie ponuky?

Stromček
Výber živého stromčeka je pre mnohé rodiny každoročnou misiou. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Verní zákazníci dokážu ušetriť

Móda odmeňovania zákazníkov za vernosť neobchádza ani segment vianočných stromčekov. Bratislavská IKEA vráti členom svojej rodiny IKEA Family naspäť až polovicu z ceny 24,99 eura. 12,50 dostanú vo forme zľavovej poukážky na ďalší nákup. Nákup stromčekov, predávaných v jedinej veľkostnej kategórii, je tento rok obmedzený na 10 kusov na zákazníka.

26. decembra 2023, 12:00 Čas čítania 0:19 KVÍZ: V ktorej krajine hádžu na Vianoce jedlo o stenu a kde majú na štedrovečernom stole KFC? KVÍZ: V ktorej krajine hádžu na Vianoce jedlo o stenu a kde majú na štedrovečernom stole KFC?

Švédsky reťazec ubezpečuje o opätovnom použití pri výrobe knižnice Billy v závode v Malackách. Na jednu knižnicu tu spotrebujú drevo asi z desiatich stromčekov. Časť z vyrobených knižníc bude odovzdaná školám či neziskovým organizáciám.

Odmenu za nákup rezaného živého stromčeka ponúka aj 10 obchodov siete OBI. Pri nákupe rezaného vianočného stromčeka tu získaš kupón so zľavou 10 % na januárový nákup v hodnote nad 30 eur.

Rezané jedličky tu podľa veľkosti kúpiš od 14,99 do 25,99 eura. Zľavu nie je možné kombinovať s inými akciami ani kupónmi a neplatí na online nákup, ani nákup paliva či darčekovej karty.

Stromček, Vianoce
Živé stromčeky nakupuje každoročne asi pätina Slovákov. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Peniaze naspäť vo forme poukážky ponúka aj Bauhaus. Na ďalší nákup tu dostaneš 4 alebo 8 eur. Vďaka zľave je cenový rozdiel medzi 100- až 125-centimetrovou a 125- až 175-centimetrovou kategóriou dokonca len jedno euro, zaplatíš 12,95, respektíve 13,95 eura. Osemeurovú poukážku azda ocenia aj zákazníci, ktorí si zaobstarajú najdrahšiu trojmetrovú jedľu s pôvodnou cenou 99 eur.

Najširší repertoár vianočných stromčekov ponúka 5 slovenských predajní Hornbach. Sieť neponúka žiadnu systémovú zľavu, avšak aj tak sú tu ceny porovnateľné s inými, často susednými prevádzkami.

25. decembra 2023, 9:30 Čas čítania 4:29 Žiadny Santa, ale kadiaci muž v betleheme a drevené poleno, ktoré deťom dáva darčeky: toto sú najbizarnejšie vianočné tradície Žiadny Santa, ale kadiaci muž v betleheme a drevené poleno, ktoré deťom dáva darčeky: toto sú najbizarnejšie vianočné tradície

Bestsellerom je tu, podobne ako inde, jedlička Nordmannova. Za tú vo výške meter až meter a pol zaplatíš 12,99 eura. Jej dvojmetrová verzia stojí viac ako dvojnásobok, 29,99 eura. 

Reťazec Mountfield ponúka kaukazské jedle z dánskych plantáží v troch výškových a kvalitatívnych kategóriách. Ich cena sa pohybuje od 15,50 do 58,80 eura. 

Stromček, vianoce
Nie všetky stromčeky v črepníku sa dajú presadiť. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Vianočné stromčeky zo škôlok či tzv. prerezávok ponúkajú na predaj aj Lesy Slovenskej republiky. Zoznam 20 predajných bodov od Malaciek až po Šarišské Michaľany, ako aj typ ponúkaných stromov nájdeš na ich stránke. Cena stromov z Lesov SR sa pohybuje od 5 do 35 eur v závislosti od druhu stromu a jeho výšky. 

Ambulantní predajcovia na parkoviskách zväčša určujú cenu na základe výšky a typu stromu. Stromy podľa druhu predajú približne za 19,28 eura až 44 eur za meter stromu. Najviac si zákazníci popri cestách zaplatia za kategóriu „exkluzívne jedličky“.

Kvetináč si môžeš kúpiť aj prenajať

Príťažlivou alternatívou môžu byť aj verzie stromčekov v kvetináčoch, ktoré odporúča aj slovenská pobočka Greenpeace. Ak chceš však živý stromček zasadený v kvetináči využiť aj počas ďalších rokov, musíš si ho dôkladne vybrať, príkladne sa oň starať a ideálne ho po sviatkoch aj presadiť. Väčšina predávaných stromčekov totiž v často primalom kvetináči dlho nevydrží a pre nedostatok živín po čase zoschne. Určite sa preto informuj priamo v predajni.

24. decembra 2023, 10:00 Čas čítania 0:14 KVÍZ: Ako dobre poznáš postavy z legendárnych vianočných filmov? KVÍZ: Ako dobre poznáš postavy z legendárnych vianočných filmov?

Zďaleka nie všetky stromčeky sú určené na presádzanie. Ak si chceš kúpiť stromček na niekoľko sezón, musí mať zachovanú kompletnú koreňovú sústavu. V opačnom prípade ho po Vianociach musíš vyhodiť rovnako ako zrezaný.

Aj na Slovensku ponúka čoraz viac firiem doručenie stromčeka v kvetináči a jeho prenájom. Na východnom Slovensku ti na dva týždne stromček od 15 eur zapožičia firma Strom v kýbli. V Bratislave funguje napríklad firma zivy.sk.

Stovku stromčekov na prenájom ponúka aj košická správa mestskej zelene. Záujemcovia za črepníkové stromy vo výške od 120 do 150 cm zaplatia 45 eur. Zamestnanci podniku stromček ľuďom dovezú a po niekoľkých týždňoch aj odnesú a ihličnany budú pokračovať v živote v okrasnej škôlke v Bernátovciach.

Plastový strom je najlacnejší po Vianociach

Podľa environmentálnej organizácie The Nature Conservancy pochádza až 90 % umelých stromčekov z Číny a navyše sú vyrobené z materiálov, ktoré nemožno jednoducho recyklovať. Umelú verziu sviatočného ihličnanu nájdeme v obchodoch v obrovskom počte veľkostí, tvarov aj farieb. Asi ten najlacnejší miniatúrny strom nájdeš v reťazci IKEA, kde zaň zaplatíš len 1,49 eura.

vianočný stromček
Zdroj: Unsplash/Sandra Seitamaa

Podľa Radka Kubalu z Greenpeace je výhodou neživých stromov fakt, že ich je možné použiť aj počas ďalších rokov. „Ak niekto chce neživý, plastový stromček, tak ideálne už navždy,“ pripomína.

24. decembra 2023, 9:30 Čas čítania 6:35 Čo robiť, keď sa na Vianoce prežerieš? Gastroenterológ radí, čo robiť, aby si sa vyhol žlčníkovému záchvatu Čo robiť, keď sa na Vianoce prežerieš? Gastroenterológ radí, čo robiť, aby si sa vyhol žlčníkovému záchvatu

Za plastové alternatívy jednorazovo zaplatíš viac ako za živý strom. Návratnosť investície sa však najčastejšie začne prejavovať už o rok. Ide tak rozhodne o ekonomicky najzaujímavejšie riešenie. Množstvá umelohmotných stromov za prijateľné ceny nájdeš aj na internetových bazároch a po sviatkoch aj v sezónnych výpredajoch.

Živé stromčeky nepredstavujú ekologickú katastrofu

Celosvetovo pochádza zo špecializovaných plantáží až 98 % vianočných ihličnanov. Podľa Mareka Kuchtu z o. z. My sme les platí podobný pomer aj na slovenskom trhu. Aj keď nájdeme niekoľko desiatok škôlok aj v slovenských lesoch, väčšina stromčekov u nás pochádza zo zahraničia. V Európe patrí k stromčekovým veľmociam Dánsko. Najviac stromčekov, až 18 miliónov stromov ročne, dodáva na európsky trh Nemecko. 

Stromček
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Dobrou správou pre fanúšikov živých stromčekov je, že režim lesných škôlok na rozdiel od svojvoľného rúbania neprispieva k významnému odlesňovaniu ani ekologickým škodám. Dvojmetrová jedľa, ktorá na svoj rast potrebuje aj desať rokov, naopak, spolu s ihličnatými kamarátmi konzumuje CO2, produkuje kyslík aj zadržiava vodu v krajine.

Vianočné stromčeky predstavujú v lesnom hospodárstve zanedbateľnú položku. Len zo slovenských národných parkov ročne vyvezieme až milión zdravých stromov, čo predstavuje asi 135 kamiónov denne. Pokiaľ si rozhodnutý pre kúpu živého stromčeka, koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Radek Kubala odporúča stromy s certifikátmi FSC. Tzv. Forest Stewarship Council získavajú hospodárstva, v ktorých sa uplatňuje trvalo udržateľný prístup.

Plantáž, stromček
Predaj z plantáže vianočných stromčekov neďaleko Levoče. Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Kľúčový je najmä spôsob likvidácie

Najväčší dosah na životné prostredie má spôsob zlikvidovania stromu. Organizácia Carbon Trust vypočítala, že ak vyhodíš dvojmetrový zrezaný vianočný stromček bez koreňov, jeho celková uhlíková stopa sa vyštverá asi na 16 kg CO2. Ak živý vianočný stromček zlikviduješ príkladne: spáliš, skompostuješ alebo presadíš, znížiš jeho uhlíkovú stopu až o 80 %, na asi 3,5 kg CO2.

22. decembra 2023, 12:00 Čas čítania 0:22 KVÍZ: Ako dobre poznáš hlášky z legendárnych vianočných filmov? KVÍZ: Ako dobre poznáš hlášky z legendárnych vianočných filmov?

Na porovnanie: umelý dvojmetrový vianočný stromček má uhlíkovú stopu asi 40 kg. Ako o ekologickej alternatíve tak môžeme v jeho prípade uvažovať až po asi 10-ročnom používaní. Aj preto nezaškodí zauvažovať nad neutrálnym zeleným vyznením a nevrhnúť sa v dôsledku módnych trendov na tú najaktuálnejšiu vlnu povrchových úprav.

OLO, stromček
Stojiská na kontajnery v Bratislave. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Živé stromčeky sa čoraz viac likvidujú ekologicky. Vo veľkých okresných mestách neustále rastie počet ohrádok na odloženie stromčekov. Bratislavčania si vďaka podniku OLO budú môcť opäť vybrať z vyše 500 vyčlenených miest.

Z nich stromčeky putujú do kompostárne, kde sa menia na živiny pre pôdu. Drevnú štiepku na kompostovanie, mulč alebo rašelinu pre nové výsadby vyrábajú aj spracovatelia odpadu v Žiline, Košiciach či v Poprade.

Domov
Zdieľať
Diskusia