Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
25. novembra 2022, 19:35
Čas čítania 4:46

Boli sme sa pozrieť v ultramodernej Nemocnici Bory. Projekt kontroverznej Penty skolaudovali uprostred krízy zdravotníctva

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Boli sme sa pozrieť v ultramodernej Nemocnici Bory. Projekt kontroverznej Penty skolaudovali uprostred krízy zdravotníctva
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Výkony v najmodernejšej nemocnici v strednej Európe budú pre poistencov zadarmo. 80 000 bratislavských poistencov VŠZP zatiaľ tŕpne.

„Je krásny slnečný deň. Aspoň vidíte, že máme kontakty na vysokých miestach,“ vtipkuje generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. „O tom by som radšej nešpekuloval,“ odvetví mu riaditeľ komunikácie Tomáš Kráľ.

Nemocnica patriaca finančnej skupine Penta, ktorá si zažila averziu od Petra Pellegriniho aj Igora Matoviča, je po štyroch rokoch stavby konečne skolaudovaná. Prví pacienti sa do budovy s rozlohou siedmich futbalových ihrísk pozrú na jar 2023. Refresheru však ultramoderná nemocnica svoje brány otvorila už dnes.

Bory
Nemocnica Bory má dve magnetické rezonancie. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Prvé predstavenie interiéru nemocnice sa deje, trocha ironicky, počas vrcholiaceho vyjednávania medzi vládou a lekárskym odborovým zväzom. V rámci krízy podalo výpovede až 2 100 slovenských lekárov.

Vláda Eduarda Hegera sa s odbormi nevie dohodnúť a už žiada o personálnu pomoc susedné krajiny. Najväčšia nemocnica na Slovensku Univerzitná nemocnica Bratislava od 1. decembra dokonca neobjednáva pacientov na plánované operácie.

Bory
Inkubátor. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer
25. novembra 2022, 17:28 Čas čítania 1:25 Služby vypovedali ďalší lekári, po celom Slovensku rušia operácie. Odpor vyvolal Matovičov návrh na stabilizačný príspevok Služby vypovedali ďalší lekári, po celom Slovensku rušia operácie. Odpor vyvolal Matovičov návrh na stabilizačný príspevok

„Dialóg medzi štátom a zdravotníckymi odbormi sa nás týka len nepriamo. Neteší nás to, keďže akýkoľvek prejav anarchie neprináša progres, ale úpadok,“ komentuje situáciu generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

Bory budú najmodernejšia nemocnica v strednej Európe

Nemocnica Bory leží len niekoľko kilometrov od Kramárov a zároveň neďaleko zbúraného skeletu štátnej nemocnice Rázsochy. Bory sú vôbec prvá slovenská veľká nemocnica postavená v období po roku 1989. Má ísť zároveň o najmodernejšie zariadenie v strednej Európe.

Bory
Crashroom určená na rýchle prevzatie vážnych obetí nehôd. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Penta si veľký vstup do zdravotníctva odbila kúpou podielu v poisťovni Dôvera a stavbou regionálnej nemocnice v Michalovciach. Za návrhmi oboch nemocníc Penty stojí skúsený holandský architektonický ateliér Dutch Health Architects, ktorý už na svete zrealizoval výstavbu 80 nemocníc.

Projekt Penty vyrástol za 240 miliónov eur na zelenej lúke pri D-dvojke medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou. Návratnosť investície odhaduje finančná skupina na viac ako dvadsať rokov. Nemocnica je súčasťou masívnej výstavby v bezprostrednej blízkosti rovnomenného nákupného centra a veľkého sídliska. Penta si predstavuje, že čoskoro by na Boroch mohlo bývať až 50 000 ľudí. 

BORY
Lôžko v pôrodnej časti. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Práve skolaudovaná Nemocnica Bory bude mať 405 lôžok a 16 operačných sál. Medicínsky riaditeľ nemocnice Róbert Hill hovorí o 50 medicínskych špecializáciách. Napriek tomu, že nepôjde o polikliniku, na prízemí nemocnice sú tri bloky bežných špecializovaných ambulancií. Ako prvé otvoria dvere práve tie. 

14. novembra 2023, 9:30 Čas čítania 9:58 Kysučan Peter je majstrom sveta vo fackovaní. Ukázal mi, ako vypína o 50 kíl ťažších chlapov (Reportáž) Kysučan Peter je majstrom sveta vo fackovaní. Ukázal mi, ako vypína o 50 kíl ťažších chlapov (Reportáž)

Nasledovať bude rádiodiagnostické pracovisko, radiačná onkológia a pracovisko nukleárnej medicíny. Lôžková časť nemocnice bude spustená v máji, pôrodnica v júni a na jeseň sa má spustiť urgent. Nemocnica Bory má 2 560 miestností, 5 vnútorných átrií a 8 obojstranných výťahov. Orientácia v budove by však pre pacientov mala byť jednoduchá vďaka farebným a navigačným prvkom.

Bory
Róbert Hill a Ľuboš Lopatka veria v úspešný štart nemocnice. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Bory majú byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a mať pre nich charakter všeobecnej nemocnice. Zároveň sa však zameria aj na náročné diagnózy a bude poskytovať aj komplexnú a koncovú zdravotnú starostlivosť. „Nemocnicu Bory sme budovali ako akútnu nemocnicu s vysokým podielom zdravotnej starostlivosti v chirurgických alebo operačných špecializáciách,“ hovorí Róbert Hill.

Urgentný príjem má vchod z bočnej časti a je dôkazom dômyselnosti organizácie. Vchod pre sanitky je od tzv. „crashroomu“ len niekoľko metrov. Bezprostredne za ňou nájdeme tri CT prístroje, dve magnetické rezonancie, röntgen, sonograf a mamograf. Nemocnica, ktorá sa stane epicentrom siete 15 menších kliník Sieť zdravia, má 6 podlaží a pre akútne prípady sa na jej streche nachádza aj heliport.

Bory
Lôžka sú len pre jedného pacienta. Sprievod si za prenocovanie zaplatí. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Na prízemí architektonicky prepracovanej budovy sa nachádza recepcia a reštaurácia. Nemocnica je navrhnutá tak, aby sa nemiešali hospitalizovaní, ambulantní a urgentní pacienti. Lekári a sestry budú mať samostatné vchody do ambulancií, ale aj chodby a prednastavenú prioritu vo výťahoch.

13. októbra 2023, 9:30 Čas čítania 6:36 Kaviarne Vespa a KeP’s si za 10 rokov získali srdcia Bratislavčanov. Vlastnia ich bývalí obchodní partneri. Toto je ich príbeh Kaviarne Vespa a KeP’s si za 10 rokov získali srdcia Bratislavčanov. Vlastnia ich bývalí obchodní partneri. Toto je ich príbeh

Vychytávok je tu ozaj dosť. Patria medzi ne vnútrookenné rolety, registračné tablety, centrálna prípravovňa liekov, potrubná pošta alebo stropné sálavé panelové vykurovanie. Veľmi dôležitým pre Bory je však najmä 30-ročné strategické partnerstvo s firmou Siemens Healthineers, na základe ktorého budú mať pacienti a lekári vždy prístup k tým najpokrokovejším medicínskym zariadeniam, školeniam a servisu.

Bory
Samostatné recepcie majú rôzne farby. Tablety uľahčujú registráciu pacientov. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Najväčšia „hybridná“ operačná sála má rozlohu ako trojizbový byt, vyše 70 štvorcových metrov. Všetok vzduch sa v nej vymení 25-krát za hodinu. Okrem nej tu nájdeme ďalších 13 operačných sál. Na druhom poschodí sú operačné sály a pôrodnica, ktoré chcú otvoriť v lete 2023. V ôsmich samostatných pôrodných izbách chcú ročne vykonať vyše 3 000 pôrodov.

Penta chcela na ďalších dvoch poschodiach ponúknuť pre ležiacich pacientov hotelový štandard. Preto sú všetky izby jednolôžkové s látkovými závesmi, vlastnou kúpeľňou, toaletou, wi-fi a televízorom. „Nadštandard bude v našej nemocnici štandardom,“ konštatuje Róbert Hill. Izby obsahujú aj kreslo, ktoré sa hladko zmení na lôžko pre sprevádzajúcu osobu. Tá si noc na Boroch na rozdiel od poisteného pacienta priplatí.

Bory
Nemocnica Bory leží len niekoľko metrov od nákupného centra Bory Mall.

Ak bude veľký záujem, postavia ďalšiu nemocnicu

Bory plánujú ročne 35 000 hospitalizácií a 350 000 vyšetrení. Bude tu pracovať asi 1 500 zamestnancov, z toho 320 lekárov a 440 sestier. Napriek početnému personálu odmieta Róbert Hill kritiku, že Penta „ukradne“ personál štátnym zariadeniam.

3. októbra 2023, 12:30 Čas čítania 5:43 „Zvažujeme to, no ak všetci odídu, bude tu čistý ‚Orbanistan‘.“ Mladých sme sa pýtali, či ostanú na Slovensku pod vládou Smeru „Zvažujeme to, no ak všetci odídu, bude tu čistý ‚Orbanistan‘.“ Mladých sme sa pýtali, či ostanú na Slovensku pod vládou Smeru

Tvrdí, že chcú cieliť na návrat ľudí zo zahraničia a nalákanie absolventov, aj keď uznáva, že nebude nikdy možné vyrovnať platy z Nemecka alebo Veľkej Británie. Bory majú byť miestom, ktoré na Slovensku udrží zdravotníkov.

Vedenie nemocnice ponúka personálu o trochu vyšší plat ako iné bratislavské nemocnice. Predpokladá, že ak bude mať vytvorené moderné podmienky, mierny rozdiel medzi ohodnotením v Česku nebude taký zásadný, aby opustil rodnú krajinu. 

Bory
Najväčšia operačná miestnosť má rozlohu 70 štvorcových metrov. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Nemocnica Penty momentálne hľadá 104 ľudí do voľných pozícií. „Nechceme si ľudí kúpiť. Chceme im poskytnúť možnosť s nami pretvárať nefungujúci slovenský zdravotný systém,“ hovorí Ľuboš Lopatka.

Nemocnica Bory má zámer stať sa „ostrovom pozitívnej deviácie“ a na Slovensku udržať práve personál, ktorý odchádza z dôvodu zlých personálnych a pracovných podmienok. „Chceme vytvoriť vhodný mix personálu zo Slovenska a toho so skúsenosťami zo zahraničia a zmeniť kultúru pracoviska aj pre pacienta. Preto na Bory nerobíme nábor, ale výber,“ hodnotí Róbert Hill.

Bory
Projektový manažér Vladimír Kumičák predstavuje potrubnú poštu. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Vedenie neuvažuje nad náborovými príspevkami, aj keď uznáva, že môžu mať personálne problémy, napríklad pri pôrodných asistentkách. Bory však vraj nemajú „vykrádať“ personál štátnych nemocníc a už stihli prilákať desiatky ľudí zo zahraničia.

27. septembra 2023, 14:30 Čas čítania 7:04 Zahrali sme si na automatoch v bratislavskej a košickej herni: Bankovky v igelitke a z krupierov gambleri. (Reportáž) Zahrali sme si na automatoch v bratislavskej a košickej herni: Bankovky v igelitke a z krupierov gambleri. (Reportáž)

Jednou z nich je manažérka ošetrovateľstva vracia Zuzana Norovská, ktorá sa vracia po 27 rokoch z Rakúska. „Pracovala som na vedúcej pozícii. Na Slovensku som získala veľmi kvalitné vzdelanie a Bory ma oslovili technologickými vymoženosťami a konceptom orientovaným na pacienta,“ vysvetľuje svoju motiváciu.

Bory
Tabuľka na urgentnom príjme. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Nemocnica podpíše už čoskoro so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union kontrakty o spolupráci. Výrazne menej optimisticky to vyzerá v prípade VŠZP, s ktorou rokovali zástupcovia nemocnice zatiaľ len raz a neúspešne.

Rokovaniam so štátnou poisťovňou bránil podľa SME Igor Matovič, ktorý dokonca vravel, že Penta by mala svoju nemocnicu darovať štátu a splatiť tak svoj dedičný hriech. Ak sa nepodarí podpísať zmluvu s VŠZP, jej poistenci za úkony v nemocnici zaplatia plnú cenu. Aj preto Róbert Hill neverí, že VŠZP by zmluvu s Borami nakoniec nepodpísali.

Bory
Miestnosť na inkubátory. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Podľa Róberta Hilla by mala nemocnica fungovať ako špitál a jej návratnosť je až sekundárna. „Dnes však nič neplatí, je vysoká inflácia a ceny energií rastú. Či sa nám podarí dosiahnuť návratnosť, uvidíme. Nemocnica by však mala byť v čiernych číslach.“

27. septembra 2023, 12:30 Čas čítania 7:33 Pavol zbavuje mužov plešiny: Vlasové protézy lepím aj profesionálnym športovcom. Vydržia aj pri plávaní (Rozhovor) Pavol zbavuje mužov plešiny: Vlasové protézy lepím aj profesionálnym športovcom. Vydržia aj pri plávaní (Rozhovor)

Do predregistrácie do nemocnice sa od februára 2022 prihlásilo už 80 000 ľudí. Moderné prostredie a prístroje môžu prilákať množstvo pacientov najmä na urgentný príjem. Ľuboš Lopatka sa však náporu nebojí. „Nemať pacientov ani mať ich prebytok nie je dobré. To druhé je však lepšie. Ak by sme mali priveľký záujem, postavíme ďalšiu nemocnicu, pozemky v okolí sú vo vlastníctve investora, tak vieme dobudovať nové rebrá. To však nie je na pláne dňa,“ naznačuje.

Nemocnica je súčasťou širokého developerského plánu Penty.BoryNemocnica Bory má dve magnetické rezonancie.Róbert Hill a Ľuboš Lopatka veria v úspešný štart nemocnice.
Zobraziť galériu
(15)
Domov
Zdieľať
Diskusia