Minister zdravotníctva avizuje možné vyhlásenie núdzového stavu.
Ministerstvo nepristúpilo na požiadavky lekárov. Podľa ministra Igora Matoviča prišiel z ich strany v poslednej chvíli dodatok s ďalšími bodmi, ktoré nateraz nie je možné splniť. Vláda ponúka stabilizačný príspevok pre všetkých zdravotníkov, ktorí ostanú pracovať v nemocniciach.
Stabilizačný príspevok je pre lekára bez atestácie vo výške 10 000 eur, lekár s atestáciou by mal dostať ďalších 1 000 eur za každý odpracovaný rok. Ostatní zdravotníci by mali nárok na príplatok vo výške 5 000 eur. Ak sa lekári s vládou nedohodnú a z nemocníc odídu, Vladimír Lengvarský zvažuje vyhlásenie núdzového stavu.
Slováci sa boja
Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u väčšiny Slovákov. Až 83 percent opýtaných priznalo mierne až veľmi veľké obavy o dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Výpadku lekárov sa najviac bojí generácia ľudí nad 55 rokov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia.
Prieskum bol realizovaný od 18. do 22. novembra 2022, zúčastnilo sa na ňom 1 027 respondentov starších ako 18 rokov. TASR o tom informovala Denisa Lakatošová z agentúry.
Rozhodnutie lekárov podať hromadné výpovede v prieskume podporilo 48 percent respondentov. Naopak, odchod lekárov neschvaľuje 42 percent slovenskej populácie.
Viac ako polovica (59 percent) Slovákov stále verí v dohodu medzi lekármi a ministerstvom zdravotníctva. K rozhodnutiu lekárov sa viac prikláňajú muži, 53 percent v pomere k 43 percentám žien.
21 percent Slovákov situáciu vidí pesimistickejšie. Pätina opýtaných si netrúfa odhadnúť, ako sa konflikt skončí. Len 7 percent mladých Slovákov tvrdí, že hromadné výpovede lekárov nezaregistrovali.