Protest na letisku Schiphol predchádza medzinárodnému klimatickému samitu, ktorý sa v nasledujúcich dvoch týždňoch uskutoční v Egypte.
Asi 500 klimatických aktivistov vniklo do areálu VIP terminálu na amsterdamskom letisku Schiphol. Niekoľko súkromných lietadiel zablokovali tým, že si okolo nich posadali a po pristávacej ploche jazdili na bicykloch. Odlety komerčných letov neboli protestom ohrozené.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Environmentálne skupiny Greenpeace a Extinction Rebellion chceli protestom poukázať na znečistenie leteckým priemyslom, emisie skleníkových plynov ako aj na hluk v bezprostrednom okolí letiska. Aktivisti niesli transparenty ako „SOS pre klímu“, „Viac vlakov“ či „Prestaňte lietať“. Protest na letisku predchádza medzinárodnému klimatickému samitu, ktorý sa v nasledujúcich dvoch týždňoch uskutoční v Egypte.
Protest, ktorý organizácie letisku oznámili v predstihu, prebiehal aj v letiskovej hale. V ozname o konaní protestu Greenpeace napísalo: „Už roky vedieme kampaň za zastavenie rozsiahleho znečistenia Schipholu a máme na to dobrý dôvod. Letisko by malo lety obmedzovať, no namiesto toho stavia úplne nový terminál. Bohatá elita používa viac súkromných lietadiel ako kedykoľvek predtým, ktorý je najviac znečisťujúci spôsob lietania.“
Private jets are the most polluting way to travel. 5 to 14 times more polluting than a 'normal' aircraft. Greenpeace and Extinction Rebellion are blocking the “VIP” terminal at Amsterdam Airport. #schipholpic.twitter.com/o2ervrovs6
— Katja Herbers (@katjaherbers) November 5, 2022
Organizácia Greenpeace v tlačovej správe uviedla, že Schiphol je najväčším zdrojom emisií oxidu uhličitého v Holandsku, pričom údajne vypúšťa viac ako 12 miliárd kilogramov emisií ročne.
Tessel Hofstede z Extinction Rebellion doplnil, že letisko je obrovským znečisťovateľom aj napriek tomu, že takmer polovica holandskej populácie nikdy nevkročí do lietadla.
„Bohatí príslušníci jet set elity sú zodpovední za väčšinu letov a najvyššie emisie uhlíka a nerobíme nič, aby sme ich zastavili. Naďalej pokračujú v produkcii obrovského množstva CO2, zatiaľ čo ľudia, ktorí sa majú horšie, znášajú bremeno klimatickej krízy. Je to nespravodlivé a neprijateľné. Je najvyšší čas, aby letectvo začalo dodržiavať parížsku klimatickú dohodu."