Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Barbora Fábryová
4. novembra 2022 o 18:51
Čas čítania 0:45

Ženy na Slovensku oddnes pracujú až do konca roka zadarmo

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Jedno „ženské euro“ má hodnotu 85 centov.

Dnes si pripomíname Deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov. Aj keď Slovensko zaznamenalo oproti minulému roku zlepšenie o takmer dva týždne, ženy sú stále platené horšie ako muži na rovnakých pracovných pozíciách.  

Inštitút pre výskum práce a rodiny zverejnil dáta, v ktorých sa potvrdilo, že ženy sú na Slovensku stále platené „ženským eurom“. To znamená, že z jedného eura, ktoré zarobia muži, dostanú ženy 84,2 centa.

Dáta z roku 2020 naznačujú zlepšenie v prekonávaní platového rozdielu medzi mužmi a ženami. Inštitút zároveň upozorňuje, že ide o údaje z roku, keď prepukla pandémia koronavírusu. Počas nej poskytovala vláda zamestnancom cez zamestnávateľov rôzne bonusy a odmeny, čo sa odrazilo aj v týchto štatistikách. 

22. októbra 2020 o 21:54 Čas čítania 0:43 Ženy na Slovensku od dnešného dňa pracujú „zadarmo" až do konca roka. Zarobia skoro o 20 percent menej ako muži Ženy na Slovensku od dnešného dňa pracujú „zadarmo" až do konca roka. Zarobia skoro o 20 percent menej ako muži

Podľa Štatistického úradu SR bol v roku 2021 rozdiel medzi mužmi a ženami v priemerných nominálnych mesačných zárobkoch 17,9 %.

„Ženy zarobili o 275 eur menej (muži v priemere zarábali 1 539 eur a ženy 1 264 eur), čiže podľa toho sa rozdiel v mesačných mzdách nezmenil, čo môže naznačovať, že nejde o trend zlepšovania, ale skôr stagnácie v riešení príjmových rozdielov medzi ženami a mužmi,“ uvádza analytik a výskumník národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie Andrej Kuruc.

Domov
Zdieľať
Diskusia