Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. októbra 2022, 16:21
Čas čítania 1:26

Za uplynulých 25 rokov sa ľudské IQ nezvýšilo. Depresie u mladých ľudí však vzrástli až o 70 %. Môžu za to aj sociálne siete

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Za uplynulých 25 rokov sa ľudské IQ nezvýšilo. Depresie u mladých ľudí však vzrástli až o 70 %. Môžu za to aj sociálne siete
Zdroj: TASR/ Roman Hanc

Najdôležitejšie v škole nie je podľa odborníka to, aby sa deti až tak učili fakty a vedomosti, ale aby sa učili, ako medzi sebou vychádzať.

Za posledných 25 rokov sa IQ ľudí nezvyšuje, povedal český neurológ a emeritný profesor Yalovej univerzity Martin Jan Stránský. Poukázal zároveň na to, že percento ľudí s depresiou sa zdvojnásobilo, u adolescentov sa zvýšilo až o 70 percent.

„Je to jednoducho preto, že inteligencia a spokojnosť súvisia so schopnosťou riešenia problémov. Moderné technológie nás vyzývajú na to, že riešia veci za nás. A hlavne, keď sa bavíme o digitálnej technológii, sociálnych sieťach a internete, tak to vytvorí návykovú pascu,“ povedal Stránský.

To podľa neho znamená, že robíme aktivity, ktoré stimulujú náš mozog len do určitej úrovne, ale nenabáda nás to skutočne premýšľať, diskutovať a riešiť veci.

Moderná technológia tu nebola pred poslednými 20 rokmi a nikomu sa nežilo horšie, tvrdí český neurológ. To, že školy žiadajú a chcú vždy nové počítače, tablety a modernú technológiu, sú podľa jeho slov komerčné záujmy, ktoré vychádzajú z deformácie modernej spoločnosti. „Počítače sú dobré v tom, aby sme našli fakty a informácie, ale potom sa majú vypnúť. Nie, aby sme na nich strávili sedem hodín denne a pozerali do obrazovky, surfovali na internete a hľadali tam mačičky a psíkov či škandály,“ povedal.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

To je podľa neho dôvod, prečo „hlúpneme“ a prečo je u detí vo veku 13 až 18 rokov zaznamenaný až 70-percentný nárast úzkosti a depresie. Výsledky u detí týkajúce sa všetkých štandardizovaných testov každým rokom vo všetkých európskych krajinách klesajú.

Najhoršie sú podľa Stránského práve sociálne siete. „Sociálne siete sú digitálny heroín,“ povedal. Na Slovensku deti strávia podľa neurológa priemerne šesť hodín denne s modernými technológiami, u starších detí v rozmedzí 13 až 18 rokov je to ešte viac. „Samozrejme, večer deti na internete nezisťujú, koľko má obyvateľov Uruguaj, ale sledujú to, čo robí mačka suseda,“ uviedol. Zároveň upriamil pozornosť aj na to, že len jedna tretina detí medzi sebou komunikuje priamo z očí do očí.

Najdôležitejšie v škole nie je podľa neho to, aby sa deti až tak učili fakty a vedomosti, ale aby sa učili, ako medzi sebou vychádzať. Poukázal aj na dôsledky sociálnej izolácie, ktoré spôsobilo ochorenie covid-19, keď boli zatvorené aj školy. Deti padli do úplne regresie nielen intelektuálnej, ale aj spoločensko-psychologickej. „Stratili schopnosť medzi sebou hovoriť a vychádzať,“ uzavrel.

Domov
Zdieľať
Diskusia