Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik TASR
5. októbra 2022, 16:24
Čas čítania 1:19

Po smrteľnej nehode v Bratislave chce štát nainštalovať 270 radarov. Polícia ich vraj potrebuje aspoň tisíc

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Okrem prekročenia povolenej rýchlosti majú kontrolovať aj vodičov jazdiacich na červenú alebo stopku.

V prvej fáze projektu by malo byť popri cestách nainštalovaných približne 270 stacionárnych radarov. Okrem prekročenia maximálnej rýchlosti majú kontrolovať aj prejazd na červenú a „stopku“. Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval po stredajšom rokovaní Bezpečnostnej rady SR.


Najskôr boli radary plánované ako mobilné. „Zmenil som rozhodnutie a budú statické. Mobilné potrebujú mať vždy dohľad, musí tam byť prítomný dopravný policajt. To mi nevyhovuje. Chceme šetriť ľudské sily,“ priblížil Hamran.


Policajný prezident chce minimalizovať osobný kontakt medzi občanom a policajtom v prípade ukladania pokút. „Nech to za nich robí automatizovaný systém ako v zahraničí,“ zdôraznil.


Stacionárne radary v počte približne 270 kusov majú byť financované z plánu obnovy. „Potrebovali by sme ich mať približne 1 000. Pevne dúfam, že presvedčíme politikov, aby do toho investovali,“ podotkol policajný prezident.


Ako priblížil, ročne sa na Slovensku stane priemerne od 12 000 do 14 000 dopravných nehôd. Alkohol má podiel na približne 12 percentách z nich. „V zahraničí, čo nám potvrdili aj bezpečnostní analytici, sa to pohybuje na úrovni až 50 percent,“ doplnil.

Štefan Hamran policajný prezident
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Matovič by podporil nákup ďalších radarov

Minister financií Igor Matovič nevylúčil, že po nákupe 270 stacionárnych radarov z plánu obnovy by štát podporil aj nákup ďalších. „Keď bude treba viac a budeme vidieť, že sme reálne schopní ich inštalovať za rozumné peniaze v rozumnom čase, tak určite áno,“ povedal po rokovaní vlády. Radary považuje za dobrú investíciu.

Zámer rozširovať aktuálny projekt potvrdil aj minister vnútra Roman Mikulec. „Keď splníme míľniky z plánu obnovy a budeme mať peniaze, tak by sme chceli spustiť obstarávanie čo najskôr,“ povedal. Za určitých okolností si vie predstaviť, že by do merania rýchlosti boli zapojené aj obce, ktoré by mali takisto časť príjmu z pokút. Za primárne však považuje vybudovať štátny model radarov.

„Moja predstava dvaapolročná, ktorú komunikujem ministrovi vnútra alebo policajnému prezidentovi, je, že prejdete okolo stacionárneho radaru a do pár sekúnd vám pípne pokuta v mobile,“ načrtol Matovič. Vodičom by chcel dať 50-percentnú zľavu, ak by občan umožnil pokutu automaticky stiahnuť zo svojho účtu.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Anketa:
Privítal by si na slovenských cestách viac stacionárnych radarov?
Určite áno.
Rozhodne nie.
Určite áno.
45 %
163 Hlasov
Rozhodne nie.
55 %
196 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia