Nový zákon o rodine podporovaný kubánskou komunistickou vládou je jedným z najprogresívnejších v Latinskej Amerike.
Obyvatelia Kuby podporili v referende zlegalizovanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia a adopcie detí takýmito dvojicami, ako aj náhradné materstvo. Oznámili to v pondelok volební predstavitelia komunistickej krajiny. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.
Nový zákon o rodine podporilo zhruba 66 percent voličov. Predsedníčka volebnej komisie Alina Balseirová v štátnej televízii uviedla, že predbežné výsledky naznačujú „nezvratný trend“. „Zákon o rodine ľudia ratifikovali,“ povedala.
Nová úprava nahradí zákon o rodine platný od roku 1975. Manželstvo definuje ako zväzok dvoch ľudí bez ohľadu na ich pohlavie. Adopcia by mala byť umožnená aj homosexuálnym párom a malo by sa uzákoniť náhradné materstvo bez finančnej kompenzácie. Zákon zároveň posilňuje práva detí, starších ľudí a zdravotne postihnutých.
Do ukončenia hlasovania v referende svoj hlas podľa národnej volebnej komisie odovzdalo približne 68 percent voličov. Nový zákon o rodine podporovaný kubánskou vládou je jedným z najprogresívnejších v Latinskej Amerike, kde sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia legálne len v ôsmich ďalších krajinách.
Ako pripomína CNN, kubánski členovia LGBTQ+ komunity na tento moment čakali desaťročia. Po revolúcii v roku 1959 homosexuálov vláda Fidela Castra spoločne s politickými disidentmi či kňazmi poslala do pracovných táborov. Považovala ich totiž za nežiaducich.
Castro sa síce po rokoch ospravedlnil za spôsob, akým sa s homosexuálmi zaobchádzalo, no vláda nikdy nezverejnila úplné informácie o tom, koľko ľudí bolo poslaných do nútených pracovných táborov a kto nariadil ich vytvorenie. Homosexualita bola na Kube legalizovaná až v roku 1979, no členovia LGBTQ+ komunity stále čelili otvorenej diskriminácii.