Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Adam Novosad TASR
12. septembra 2022, 10:43
Čas čítania 1:13

Svetových lídrov budú v Londýne na pohreb kráľovnej Alžbety II. hromadne prepravovať autobusmi. Priletieť majú komerčnými linkami

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Do Londýna majú priletieť komerčnými linkami namiesto súkromných lietadiel.

Hlavy štátov, ktoré pricestujú na pohreb zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. do Londýna, bude britská vláda do Westminsterského opátstva zvážať autobusmi.


Štátnici nebudú môcť na prepravu do dejiska pohrebu v centre Londýna použiť vlastné automobily. Autobusmi budú prichádzať len na „centrálne zhromaždisko“ v západnej časti hlavného mesta, odkiaľ ich budú do Westminsteru hromadne prepravovať autobusmi.

Britská vláda sa obáva, že príliš veľký počet áut by mohol v deň pohrebu ochromiť dopravu v Londýne. Smútoční hostia zo zahraničia by podľa vládnych inštrukcií mali prísť s čo najmenším sprievodom. Jednotlivé hlavy štátov by v ideálnom prípade mali pricestovať len s partnermi, bez detí či ďalších rodinných príslušníkov.

kráľovná
Zdroj: TASR/AP

Vládne inštrukcie nabádajú prezidentov, kráľov či predsedov vlád, aby na cestu do Británie použili namiesto vlastných lietadiel bežné komerčné letové linky. Toto opatrenie má za cieľ predísť upchávaniu londýnskych letísk.

24. apríla 2023, 9:30 Čas čítania 5:42 Pavol prerazil vo svete ako florista. Robil dekorácie do filmov s Johnnym Deppom či Bradom Pittom aj pre kráľovskú rodinu Pavol prerazil vo svete ako florista. Robil dekorácie do filmov s Johnnym Deppom či Bradom Pittom aj pre kráľovskú rodinu

Britská vláda varovala, že „pre obmedzený počet miest na pohrebe a ďalších sprievodných obradoch by rodine, sprievodu či personálu zahraničného hosťa nemusel byť povolený vstup“. „Zahraniční hostia by mali na pohreb kráľovnej Alžbety II., respektíve prvý súvisiaci obrad, na ktorom sa zúčastnia, pricestovať aspoň deň vopred,“ uvádzajú ďalej inštrukcie.


Londýnske letisko Heathrow nebude pred pohrebom kráľovnej dostupné pre súkromné lety ani parkovanie lietadiel. Ak hlavy štátov nemôžu pricestovať komerčnými letmi, musia priletieť na iné londýnske letiská. Smútoční hostia sa nebudú môcť po Londýne ani prepravovať vrtuľníkmi.

Slovensko na pohrebe zastúpi prezidentka ČaputováSlovensko bude na štátnom pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. budúci pondelok 19. septembra zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová. Na pozvanie britskej strany sa na ňom zúčastní aj so svojím partnerom Jurajom Rizmanom, o čom dnes informovala prezidentská kancelária.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov. Jej syn a následník britského trónu princ Charles sa automaticky stal novým kráľom, Karolom III. Na štátnom pohrebe očakávajú množstvo hláv štátov a vlád z celého sveta vrátane niekoľkých európskych kráľovien a kráľov.

Domov
Zdieľať
Diskusia