Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
31. augusta 2022, 7:00
Čas čítania 10:23

Mária Kolíková: Neviem o nikom, kto by ma mohol nahradiť. Nový minister spravodlivosti to bude mať veľmi ťažké (Rozhovor)

Kategória:
Refresher
Uložiť Uložené

S ministerkou spravodlivosti sme sa rozprávali v predvečer vypršania ultimáta pre Igora Matoviča. SaS trvá na svojej požiadavke a ministri podajú v stredu demisie.

Strana Sloboda a solidarita v stredu 31. augusta definitívne odchádza z koalície, ministri Richard Sulík, Ivan Korčok, Branislav Gröhling a Mária Kolíková popoludní doručia do prezidentského paláca svoje demisie. 

Refresher sa s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou rozprával v predvečer oficiálneho konca ultimáta, v rámci ktorého SaS podmienila svoje zotrvanie v štvorkoalícii odchodom Igora Matoviča z postu ministra financií. „Prekvapuje ma, s akou ľahkosťou nás zvyšok koalície necháva odísť, nie je to len o OĽaNO, ale aj o Sme rodina a strane Za ľudí. Nechávajú tomu voľný priestor,“ konštatuje Kolíková v rozhovore. 

Šéfka rezortu spravodlivosti tvrdí, že zatiaľ nevie o nikom, kto by ju na ministerskom poste vystriedal. Myslí si však, že to bude náročná úloha pre kohokoľvek, kto zatiaľ ministerstvo spravodlivosti neviedol. Najmä pre rozbehnuté reformy, ktoré majú stále v radoch justície mnoho odporcov. 

S ministerkou spravodlivosti sme sa rozprávali o možných scenároch aj o tom, či Igor Matovič môže taktizovať a svoju funkciu položiť až po ministroch SaS. Vyšachoval by tak svojich politických súperov, s ktorými dlhodobo nespolupracoval efektívne. 

Mária Kolíková
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

Máte už napísanú demisiu? 

Nie, nemám. S ohľadom na to, že, bohužiaľ, v krátkom minulom čase som ju už podávala, tak s tým nebudem mať problém.

Stačí prepísať dátum.

Myslím si, že to nie je zložitý úkon. 

Pôjdete demisiu odniesť do podateľne fyzicky?

Ešte neviem, či fyzicky. V stredu sa k situácii vyjadríme. Viackrát sme povedali, že pre ministrov SaS je kľúčový dátum 31. august.

Demisie podáte bez ohľadu na to, čo sa ešte v stredu stane?

Neviem si predstaviť, čo by sa malo stať, aby sme ešte náš postoj prehodnotili. Strana SaS sa na tomto uznesení zhodla na republikovej rade, mali sme možnosť vyjadriť sa k stanovisku aj všetci tí, ktorí nie sme členmi vedenia strany. Mali sme priestor vyjadriť aj nesúhlas, ale nikto to nespravil. Ministri SaS súhlasia s týmto postojom a domnievame sa, že konanie Igora Matoviča niekoľkokrát prekročilo hranicu, ktorá by bola prijateľná pre spoločné vládnutie. Chceme pokračovať ďalej, zodpovedne si plniť funkcie ministrov a urobiť všetko, čo Slovensko potrebuje v rámci ťažkého obdobia, ktoré nás čaká. 

Očakávate, že Igor Matovič bude ešte taktizovať? 

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 120618 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako by sa mohol Igor Matovič pokúsiť vyšachovať ministrov SaS a prečo by to napriek tomu Kolíková považovala za úspech pre krajinu.
  • Či ministerku Kolíkovú vystrašilo video Fica s Uhríkom.
  • Ako zvládal podľa odchádzajúcej členky vlády moderovanie krízy premiér Eduard Heger. 
  • Čo sa bude diať po podaní demisií ministrami SaS.
  • Prečo Márii Kolíkovej nie je jedno, kto ju nahradí. 
  • Či sa môžu podariť novely paragrafov 363, znižovanie trestov za drogy a ďalšie, keď Kolíková nebude ministerkou. 
  • Prečo plánuje zostať v SaS. 
Domov
Zdieľať
Diskusia