Podľa zistení vyšetrovateľov je útočník extrémista.
Hadi Matar, ktorého polícia v súvislosti s útokom na spisovateľa Salmana Rushdieho obvinila z pokusu o vraždu druhého stupňa, sa v sobotu na súde vyhlásil za nevinného. 24-ročný Matar, ktorý pochádza z mesta Fairview v New Jersey, podľa zistení vyšetrovateľov sympatizuje so šiitským (islamským) extrémizmom a s Iránskymi revolučnými gardami, ktoré sú elitnou zložkou iránskych ozbrojených síl.
Tvrdí, že je nevinný
Podľa prokurátora prípadu Jamesona Schmudta šlo o cielený, nevyprovokovaný a vopred naplánovaný útok. Podľa neho si obvinený všetko dopredu pripravil. Vstupenku na prednášku si zakúpil v predstihu, na miesto konania udalosti pricestoval deň vopred a preukázal sa falošným dokladom totožnosti.
K atentátu došlo v piatok 12. augusta v kultúrnom centre v meste Chautauqua v štáte New York. Počas Rushdieho prednášky vybehol na pódium muž a bodol ho do krku a do trupu. Spisovateľ utrpel ťažké zranenia, následne bol prevezený do nemocnice a podstúpil operačný zákrok. Rushdie zrejme príde o oko, má pretrhnuté nervy v ruke a poškodenú pečeň. V nedeľu ho odpojili od umelej pľúcnej ventilácie a už je schopný rozprávať.
Útok na Rushdieho odsúdili viaceré osobnosti politického a kultúrneho života – americký prezident Joe Biden, šéf európskej diplomacie Josep Borrell, britský premiér Boris Johnson, spisovateľ Stephen King či autorka knižnej série o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová.
Rushdie čelí nenávisti a protestom moslimov od roku 1988, keď vydal svoj štvrtý román Satanské verše. V roku 1989 na neho iránsky duchovný vodca vydal náboženský dekrét, tzv. fatvu, pre znevažovanie islamu prostredníctvom knihy. Podľa fatvy má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť, na jeho hlavu je vypísaná aj odmena. Roky sa Rushdie skrýval, no už dlhší čas otvorene žil v New Yorku.