Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martin Adam Pavlík TASR
8. augusta 2022, 13:23
Čas čítania 0:59

Národné toxikologické centrum: Tento rok zaznamenávame dve uhryznutia jedovatou pradiarkou pestrou

Kategória:
Zaujímavosti
Uložiť Uložené
Národné toxikologické centrum: Tento rok zaznamenávame dve uhryznutia jedovatou pradiarkou pestrou
Zdroj: Wikimedia Commons/Lucarelli

Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.

Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava v tomto roku zaznamenalo šesť prípadov uhryznutia pavúkom. Z toho boli dve uhryznutia jedovatým pavúkom – pradiarkou pestrou. Pre TASR to priblížila vedúca NTIC Silvia Plačková.


„Čo sa týka uhryznutia pavúkmi, počet konzultácií s NTIC v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne stúpol. Neodzrkadľuje však celkový počet uhryznutí na Slovensku,“ povedala doktorka Plačková s tým, že za vyššie čísla zrejme môže vyššia informovanosť o centre. Ozrejmila, že vlani konzultovali 14 prípadov uhryznutia, z toho v piatich prípadoch išlo o jedovatého pavúka.

„Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne neútočí na človeka, iba ak v sebaobrane,“ píše NTIC na svojom webe. Zároveň informovalo, že väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné, a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.

Pradiarka pestrá.
Pradiarka pestrá. Zdroj: Wikimedia Commons/Simon Popy


„Ranu tvoria dve bodky vzdialené od seba jeden až desať milimetrov,“ objasnili odborníci z NTIC. Pri uhryznutí jedovatou pradiarkou pestrou pacienti podľa odborníkov udávajú napríklad intenzívnu bolesť, opuch a sčervenanie rany, zvýšenú telesnú teplotu či sťažené dýchanie. Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.

Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk pradiarka pestrá. Jeho výskyt je relatívne zriedkavý. Najväčším pavúkom je u nás strehúň škvrnitý, ktorý môže mať sedem centimetrov.

Podľa odborníkov z NTIC tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže pohrýzť v prípade ohrozenia. Útočí skokom. Môže vyvolať žihľavku spôsobenú chlpmi pavúka, sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia, rôzny stupeň alergickej reakcie a neuromuskulárne účinky. 

Domov
Zdieľať
Diskusia