Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik TASR
22. júla 2022, 12:56
Čas čítania 1:12

Youtube bojuje proti hoaxom o interrupciách. Bude odstraňovať aj návody na riskantné domáce potraty

Kategória:
Tech
Uložiť Uložené

K videám týkajúcim sa potratov začne pridávať aj informácie z Národnej lekárskej knižnice, aby používateľom poskytol hodnoverný kontext.

Youtube bojuje proti hoaxom o interrupciách. Vo štvrtok preto oznámil, že začne odstraňovať videá obsahujúce nepravdivé alebo nebezpečné tvrdenia o tomto zákroku. Pristúpil k tomu takmer mesiac po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil federálne právo na potrat.

Opatrenie prichádza v čase, keď mnohé ženy na internete hľadajú spoľahlivé informácie o tehotenstve a prípadne aj o možnostiach jeho ukončenia. Youtube bude odstraňovať napríklad návody na riskantné domáce interrupcie, ale aj nepravdivé tvrdenia o dôsledkoch interrupcií: dohady, že tento zákrok spôsobí rakovinu alebo neplodnosť a podobne.

youtube ilustračná foto
Zdroj: Unsplash/Christian Wiediger

„Od dnešného dňa a počas niekoľkých nasledujúcich týždňov budeme odstraňovať obsah, ktorý poskytuje návod na nebezpečné metódy (vykonávania) potratov alebo propaguje nepravdivé tvrdenia o nebezpečenstve potratov,“ uviedla hovorkyňa platformy Youtube.


Okrem toho k videám alebo diskusiám týkajúcim sa potratov začne Youtube pridávať aj informácie z Národnej lekárskej knižnice, aby používateľom poskytol hodnoverný kontext. 

Google sa snaží podporovať ženy v núdzi aj mazaním histórie polohy

Stránku na streamovanie videí prevádzkuje spoločnosť Google patriaca spoločnosti Alphabet, ktorá začiatkom júla oznámila, že bude vymazávať históriu polohy používateľov pri návšteve kliník vykonávajúcich interrupcie, útulkov pre obete domáceho násilia a iných miest, kde ľudia v núdzi hľadajú pomoc a súkromie.


„Ak naše systémy identifikujú, že niekto navštívil jedno z týchto miest, vymažeme tieto záznamy z histórie polohy krátko po ich návšteve,“ napísala vtedy na blogu Jen Fitzpatricková, viceprezidentka spoločnosti Google.

protest potrat interrupce
Zdroj: TASR/AP

Samotné platformy totiž vyjadrili obavy, že osobné údaje žien, ktoré podstúpili interrupciu, alebo osôb, čo im akýmkoľvek spôsobom pomohli, by mohli byť použité proti nim prokurátormi v konzervatívnych amerických štátoch, ktoré zakázali interrupcie.


Tieto zmeny na platforme Youtube nasledujú po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil svoje rozhodnutie z roku 1973, ktoré stanovilo ústavné právo na interrupciu, čo malo vo viacerých štátoch americkej Únie za následok zákaz alebo prísne obmedzenie vykonávania tohto zákroku. Verdikt súdu súčasne viedol k masovým protestom po celých Spojených štátoch.

Domov
Zdieľať
Diskusia