Variant sa šíri rýchlejšie ako jeho predchodcovia. Väčšina pacientov však má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie mierny priebeh ochorenia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila, že poznatky o variante omikron nasvedčujú, že je viac nákazlivý, ale má miernejšie následky. Dôvodom je podľa informácií Al Jazeery predovšetkým fakt, že omikron nenapáda primárne pľúca, ale skôr iné súčasti dýchacieho traktu.
Manažér výskumu WHO a epidemiológ Abdi Mahamud na tlačovej konferencii v Ženeve povedal, že „čoraz viac štúdií potvrdzuje, že omikron pôsobí najmä v horných dýchacích cestách. Ide o rozdiel oproti predošlým variantom, ktoré spôsobovali často závažný zápal pľúc“.
Al Jazeera v tejto súvislosti poukazuje na americko-japonskú štúdiu, ktorá v prípade hlodavcov infikovaných variantom omikron zistila menšie poškodenie pľúc, stratu hmotnosti aj celkovú úmrtnosť v porovnaní s deltou.
Britský lekár Amir Khan potvrdzuje nižšiu úmrtnosť na omikron, avšak varuje pred bezprecedentne rýchlym nárastom počtu infikovaných. „To, že má variant miernejší priebeh, začína byť široko akceptovaný fakt. Avšak nárast prípadov nakazených bude viesť k väčšiemu počtu hospitalizácií, ktoré spôsobia tlak na zdravotnícky personál a jeho karanténu.“
Abdi Mahamud z WHO predpokladá, že omikron sa v mnohých krajinách stane dominantným variantom v priebehu niekoľkých týždňov. Otázku, či bude treba na omikron samostatnú vakcínu, považuje za predčasnú.
V utorok dosiahol počet nakazených covidom-19 historický rekord, keď celosvetovo prekonal 2 milióny prípadov, pričom len v USA za jeden deň identifikovali viac ako milión pozitívnych.