Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 31. 7. 2021 meniny má Ignác

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Toto je 12 nadržancov z pikantnej brazílskej verzie Too Hot To Handle. Z ich Instagramov máš pocit, že existujú len bikiny Toto je 12 nadržancov z pikantnej brazílskej verzie Too Hot To…
ZÁZNAM: „Zombíci,“ pokrikujú na podporovateľov očkovania antivaxeri. V Bratislave sa dnes demonštruje za aj proti (+ foto a video) ZÁZNAM: „Zombíci,“ pokrikujú na podporovateľov očkovania…
Britney Spears opakovane pridáva fotky a videá hore bez. Je to prejav rebélie a boja za vlastnú slobodu? Britney Spears opakovane pridáva fotky a videá hore bez. Je to…
S týmito faktmi si antivaxeri neporadia. Vyvraciame 10 najčastejších argumentov, prečo sa nedať zaočkovať S týmito faktmi si antivaxeri neporadia. Vyvraciame 10…
KVÍZ: Na ktorú postavu z Priateľov sa najviac podobáš? KVÍZ: Na ktorú postavu z Priateľov sa najviac podobáš?
Ashton Kutcher a Mila Kunis nevidia dôvod na kúpanie seba a svojich detí. Vraj im stačí umyť si tvár, podpazušie a rozkrok Ashton Kutcher a Mila Kunis nevidia dôvod na kúpanie seba a…
Tech - Veda a vesmír

Satelitný internet Starlink Elona Muska si už môžeš objednať aj na Slovensku

Nie je jediný, kto sa pokúša o poskytovanie internetu z nebies. Zatiaľ je však najúspešnejší.

Marián Mauik Biel
23. február 2021, 14:36 Čas čítania: 5:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Satelitný internet Starlink Elona Muska si už môžeš objednať aj na Slovensku
Zdroj: SpaceX
Tech - Veda a vesmír
1
Marián Mauik Biel
23. február 2021, 14:36
Čas čítania: 5:48

Satelitný internet Starlink Elona Muska si už môžeš objednať aj na Slovensku

Nie je jediný, kto sa pokúša o poskytovanie internetu z nebies. Zatiaľ je však najúspešnejší.

Marián Mauik Biel
23. február 2021, 14:36
Čas čítania: 5:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Satelitný internet Starlink Elona Muska si už môžeš objednať aj na Slovensku
Zdroj: SpaceX

Skúsil si si niekedy predstaviť, ako by fungoval tvoj študijný, romantický, rodinný, biznisový, pracovný alebo herný život vo svete, kde by si v roku 2021 nemal žiadne alebo len úplne minimálne pripojenie na internet?

 

Samozrejme, dá sa pohodlne žiť aj v offline svete. Len je to obrovská nevýhoda voči zvyšku sveta. Mapa pokrytia internetom sa už roky prekrýva s mapou vyššej životnej úrovne.

 

 

 

Práve preto sa viacero firiem už roky snaží prísť s pokrytím celého sveta. A to sa dá len „z nebies“. Posielanie internetového signálu pomocou stoviek satelitov na obežnej dráhe aj na tie najodľahlejšie farmy je cieľom Elona Muska aj Jeffa Bezosa. Akoby najnovším egotripom najbohatších mužov planéty je teda dobýjať vesmír krok po kroku.

 

Základný princíp satelitného internetu Zdroj: Pexels

 

Zatiaľ najďalej sa dostal projekt Starlink spoločnosti SpaceX, ktorú založil Elon Musk. Dokonca sa ich satelitný internet už dá objednať aj na Slovensku. Možno si to často neuvedomujeme, ale máme šťastie, že žijeme v krajine s veľmi dobrou telekomunikačnou infraštruktúrou a je pomerne komplikované nájsť miesto bez signálu od jedného z operátorov.

 

Dokonca, v celosvetovom meradle sú aj naše ceny veľmi prijateľné. Optické 1 Gbps pripojenie za približne 20 eur je pre obyvateľov desiatok iných krajín sveta úplné sci-fi. Bude teda pravdepodobne len zopár Slovákov, pre ktorých sa investícia do Starlinku oplatí.

 

Konečne použiteľný internet

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2216 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Dobrovoľne hendikepovaní: túžia prísť o zdravú končatinu či ochrnúť. Pravdu často neodhalia ani vlastnej rodineDobrovoľne hendikepovaní: túžia prísť o zdravú končatinu či ochrnúť. Pravdu často neodhalia ani vlastnej rodine
5 najočakávanejších hier v auguste a septembri5 najočakávanejších hier v auguste a septembri
Reportáž: navštívili sme čarodejnicu, ktorá nám vyveštila budúcnosť. Covid-19 bude mať podľa nej 5 obdobíReportáž: navštívili sme čarodejnicu, ktorá nám vyveštila budúcnosť. Covid-19 bude mať podľa nej 5 období
VIAC

Že Starlink ozaj funguje, ukázal už pred dvoma rokmi Elon Musk jeho svojským štýlom. Správu cez jeho Twitter účet zverejnil pripojením práve na tento „vesmírny internet“.

 

 

 

Svoj príbeh pre Businessinsider opísal prvý používateľ Starlinku vo Veľkej Británii. V Devone na juhozápade krajiny, kde žije, nemá na výber a musí si vystačiť s 0,5 Mbps linkou. Čo stačí možno tak na posielanie e-mailov bez veľkých príloh.

 

Hoci nebol Starlink lacnou investíciou, keďže bežne by vo veľkom meste mal podobné pripojenie za štvrtinu ceny, stálo to za to. Urobiť pre vnúčatá kvíz cez Zoom bol neuveriteľný zážitok, opisuje.

 

Mimochodom, budovaniu verných fanúšikov pomáhajú aj nenápadné drobnosti ako napríklad zahrievanie satelitného taniera. Nedrží sa v ňom tak sneh.

 

10 Second Starlink Unboxing from r/Starlink

 

Rýchle, cenovo prijateľné. Ale hlavne aj uprostred pustiny

Starlink má tendenciu narušiť telekomunikačný biznis, rovnako ako Tesla úplne pretvorila automobilový priemysel a SpaceX zas segment vesmírneho transportu. Zakladá si na jednoduchosti a v rámci možností aj na prijateľnej cene.

 

 

Set pozostávajúci z malého satelitného taniera a modemu s Wi-Fi routerom stojí 499 dolárov (okolo 414 eur) a stačí ho len postaviť na miesto s výhľadom na nebo. Potom všetko ostatné zariadi mobilná aplikácia. Mesačný poplatok za neobmedzený balík dát (FUP 2 TB) je 99 dolárov (okolo 82 eur).

 

Aj napriek vyššej cene prekonal Starlink pred pár dňami 10 000 aktívnych a platiacich používateľov a ďalších 700 000 si službu rezervovalo. Nielen kvôli jednoduchosti inštalácie (a možno zvedavosti), ale aj dostupným rýchlostiam. Prvý používateľ vo Veľkej Británii prešiel zo spomínaných 0,5 Mbps na približne 80 až 90 Mbps.

 

Viacero ďalších majiteľov tohto pripojenia hlavne na severe USA merajú aj 120 až 150 Mbps pri prijímaní a desiatky Mbps pri odosielaní. A dokonca s latenciou prijateľných 40 – 50 ms. Na profesionálne hranie Counter Strike to nebude, ale inak je to kvalitné pripojenie na všetky ostatné veci, vrátane streamovania 4K videa.

 

Pohľad z Falcon 9 na satelity projektu Starlink Zdroj: SpaceX

 

Teoretické maximum Starlinku je momentálne 200 Mbps a postupné znižovanie latencie na menej ako 20 ms.  

 

Ak vezmeme do úvahy, že každý zaplatil 500 dolárov za hardvér a mesačne 100 dolárov, sú to ročné tržby vo výške 17 miliónov dolárov. A to ide len o začiatok a beta verziu.  

 

Podľa posledného prieskumu spoločnosti weBoost, väčšina domácností v odľahlých oblastiach uvažuje skôr o propojení sa k internetu cez Starlink než cez 5G internet do domu. 

 

Súboj gigantov o vesmírny trhový podiel

Elon Musk nepoľavuje. Pri poslednom lete uprostred februára vyniesla raketa Falcon 9 ďalších 60 satelitov. Pri návrate na povrch sa pristátie nepodarilo a skončila v mori. SpaceX však, samozrejme, nemá len jednu takúto raketu.  

 

Od roku 2018 majú povolenie od amerických regulačných úradov umiestniť na obežnú dráhu 12 000 satelitov na troch orbitách s výškou 340, 550 a 1 100 km. Celkovo ráta Starlink s armádou 48 000 družíc.

 

Lukratívny trh so satelitných internetom nie je ani zďaleka lákadlom len pre Elona Muska. O tento segment musí súperiť s dvoma hlavnými konkurentmi. A súboj sa priostruje už celé mesiace.

 

Zdroj: SpaceX

 

Najprv mali Starlink družice operovať vo výškach okolo 1 100 až 1 300 kilometrov, v posledných rokoch ale firma Elona Muska požiadala o zmenu týchto regulácií. Ich cieľom je fungovať na nízkej orbite už okolo 550 km a znížiť tak latenciu.

 

Tento priestor už mal však zaregistrovaný projekt Kuiper od Amazonu. Jeden z veľkých snov Jeffa Bezosa, jedného z najbohatších mužov sveta. Ten obvinil Muska, že jeho biznisové praktiky sú nefér.

 

Elon Musk zas kontroval, že jeho Starlink už funguje a je preto neefektívne nevyužiť tú možnosť len preto, že to „miesto si rezervoval“ Kuiper, ktorý sa do komerčnej prevádzky dostane možno o niekoľko rokov.

 

 

 

Aj keď to pri ziskovosti Tesly a hlavne SpaceX nepotrebovali, na ďalší vývoj nedávno dostali od amerického regulátora FCC dotácie vo výške takmer 900 miliónov dolárov. Nie každému sa to páčilo, pretože dotácia bola odôvodnená podporou oblastí USA, kde nie je internetové pokrytie. Pričom tam podľa FCC patria aj štáty s vyspelou telekomunikačnou infraštruktúrou.

 

Amazon mešká

Tu sa ukazuje obrovská výhoda mať vlastnú vesmírnu spoločnosť.  Niečo podobné ako Apple, ktorý celú svoju históriu robil vlastný softvér len pre vlastný hardvér.

 

To neznamená, že Amazon nemá šancu uspieť v tomto boji. Najbližšie roky plánuje do svojho projektu Kuiper investovať spolu až 10 miliárd dolárov. Pre firmu, ktorá mala za minulý rok čistý zisk viac ako 21 miliárd dolárov, to nebude nesplniteľná úloha. Aspoň po finančnej stránke. Peniaze ale nemusia byť to jediné, čo je potrebné na úspešné dokončenie takéhoto megalomanského projektu.

 

Kuiper začne ponúkať svoje služby, až keď dostane na obežnú dráhu aspoň 578 satelitov. Zatiaľ teda za svojím hlavným konkurentom zo SpaceX výrazne mešká. Firme Elona Muska sa podarilo vyniesť už viac ako 1 000 satelitov a prvých, hoci testovacích, zákazníkov začali mať už od októbra minulého roka.

 

Kuiper je stále v testovacej fáze. Stihol predstaviť ich model setu s ešte prenosnejším satelitným tanierom s priemerom len 30 cm a teoretickou schopnosťou prenosu až 400 Mbps.

 

Parametre domáceho setu projektu Kuiper Zdroj: Kuiper

 

Lenže musí zháňať partnerov, ktorí mu dokážu na obežnú dráhu vyniesť tie stovky družíc. SpaceX to, samozrejme, nebude. A všetky ostatné možnosti sú bez technológie spätného návratu spodného modulu rakety omnoho nákladnejšie.

 

Vrátane Bezosovej vlastnej spoločnosti Blue Origin, ktorá má za sebou už množstvo testovacích letov s kolmým štartom aj pristátim. Jeho rakety sa však do fázy komerčného používania ešte nedostali. Preto sa očakáva komerčné spustenie Kuipera až okolo roku 2025 až 2026.

 

Jeff Bezos má vlastnú vesmírnu spoločnosť. Zdroj: Blue Origin

 

Skúšajú to aj Angličania

Tretím hráčom na tomto vesmírnom bojisku je spoločnosť OneWeb, pôvodom z Veľkej Británie. Vznikla už v roku 2012 s cieľom vybudovať sieť satelitov na prenos internetového signálu na nedostupné miesta Zeme. Ešte v roku 2019 to vyzeralo nádejne, keď sa im podarilo dosiahnuť trojmesačné nepretržité vysielanie signálu ich šiestimi satelitmi, takže im bolo udelené Medzinárodnou Telekomunikačnou Úniou Spojených národov vysielacie spektrum, ktoré budú musieť budúci konkurenti akceptovať.

 

Bol to však zjavne väčší projekt, než dokázali zvládnuť. Nepomohli ani investície vo výške 3,4 miliardy dolárov od Qualcommu alebo spoločnosti Virgin dobrodruha Richarda Bransona, ktorý má tiež miliardársky koníček v dobývaní vesmíru.

 

Do marca minulého roka dokázali v spolupráci s Airbus Defence and Space umiestniť na obežnú dráhu len 74 satelitov a následne vyhlásili bankrot. Museli prepustiť viac ako tri štvrtiny zamestnancov, ale podarilo sa im vstať z mŕtvych.

 

Prototyp satelitu projektu OneWeb Zdroj: OneWeb

 

Po zásadnej reorganizácii, kedy si firmu na polovicu rozdelilo konzorcium Bharti Global a britská vláda, sa im podarilo vyslať na obežnú dráhu ďalších 36 satelitov.

 

Cieľom OneWeb je poskytovať pripojenie na internet skrz 650 satelitov na nízkej orbite, čiže sú tiež v časovom sklze. Stále to je segment, kde nemusí byť víťazom prvý, ale ten, kto dokáže zaujať najviac zákazníkov a udržiavať sa nad červenými číslami pre svojich akcionárov. Zatiaľ to však na prerazenie v tomto biznise nevyzerá.

 

Životnosť ich satelitov je 5 až 7 rokov, po ktorých zmenia svoju trajektóriu a zhoria v atmosfére. Kráti sa im čas nie iba na vypúšťanie ďalších satelitov, ale aj na náhradu tých starých.

 

Google a Facebook na to išli z menšej výšky

V približne rovnakej dobe, ako sa ukázalo, že Starlink má reálne výsledky a platiacich zákazníkov, skončil podobný konkurenčný projekt. Alphabet, materská firma Googlu, ho nazvala Loon.

 

V podstate išlo o to isté. Dodať internetový signál aj na tie najopustenejšie miesta. Ale nie pomocou družíc, ale špeciálnych balónov. Podobných tým, ktoré používajú meteorológovia „letiace“ takmer nepretržite v stratosfére vo výške okolo 20 km.

 

Balón projektu Loon nad Novým Zélandom Zdroj: Alphabet

 

Technicky to vyzeralo nádejne. Už v roku 2013 vypustili 30 balónov v oblasti Nového Zélandu, o tri roky dokázali nadviazať laserové spojenie medzi dvoma balónmi vzdialenými od seba 100 km, neskôr zas podpísali dohodu so spoločnosťou Telco na pokrytie nedostupných oblastí Kene.

 

Všetko však stroskotalo na príliš vysokých nákladoch. Alphabet koncom januára oficiálne projekt Loon ukončil.

 

Ešte kratšiu životnosť mal zas obdobný pokus Facebooku, ktorý to pre zmenu skúšal s nadrozmernými dronmi. Nazvali ho projekt Aquila.

 

Prototypy dronov projektu Aquila Zdroj: Facebook

 

Tieto drony dokázali plachtiť vo výške 18 až 27 km aj celé mesiace bez nutnosti pristáť. Minimálny odpor vzduchu, rozpätie krídel ako pri Boeingu 737 (43 m), ale len s hmotnosťou 400 kg to dovoľovali. Mali signálom pokryť rádius okolo 80 km. Aspoň teoreticky.

 

Po dvoch rokoch vývoja a niekoľkých úspešných letoch s neúspešným pristátím nakoniec Mark Zuckerberg túto svoju snahu ponúknuť pripojenie na Facebook aj ľudom v jurtách alebo amazonskej džungli ukončil.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: cnet.com, bloomberg.com, nytimes.com, techcrunch.comNáhľadový obrázok: Spacex
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:30
včera o 21:01
včera o 20:04
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Toto je 12 nadržancov z pikantnej brazílskej verzie Too Hot To Handle. Z ich Instagramov máš pocit, že existujú len bikiny Toto je 12 nadržancov z pikantnej brazílskej verzie Too Hot To…
ZÁZNAM: „Zombíci,“ pokrikujú na podporovateľov očkovania antivaxeri. V Bratislave sa dnes demonštruje za aj proti (+ foto a video) ZÁZNAM: „Zombíci,“ pokrikujú na podporovateľov očkovania antivaxeri.…
Britney Spears opakovane pridáva fotky a videá hore bez. Je to prejav rebélie a boja za vlastnú slobodu? Britney Spears opakovane pridáva fotky a videá hore bez. Je to prejav…
S týmito faktmi si antivaxeri neporadia. Vyvraciame 10 najčastejších argumentov, prečo sa nedať zaočkovať S týmito faktmi si antivaxeri neporadia. Vyvraciame 10 najčastejších…
KVÍZ: Na ktorú postavu z Priateľov sa najviac podobáš? KVÍZ: Na ktorú postavu z Priateľov sa najviac podobáš?
Ashton Kutcher a Mila Kunis nevidia dôvod na kúpanie seba a svojich detí. Vraj im stačí umyť si tvár, podpazušie a rozkrok Ashton Kutcher a Mila Kunis nevidia dôvod na kúpanie seba a svojich…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť