Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 5. 2021 meniny má Blažena

hľadaj na refresheri

Refresher - Web

Korbačka je opäť na nákupoch. Získal podiely v rakúskej firme, ktorá má budovy aj v Bratislave

Slovenský milionár Peter Korbačka získal významný podiel v rakúskom realitnom gigantovi S Immo AG, ktorý má hodnotu nehnuteľností 2,4 miliardy eur. Je to jeho ďalšie posilnenie na európskom trhu.

Vladimíra Púpavová
7. december 2020, 20:08 Čas čítania: 5:10
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Korbačka je opäť na nákupoch. Získal podiely v rakúskej firme, ktorá má budovy aj v Bratislave
Zdroj: TASR
Refresher - Web
0
Vladimíra Púpavová
7. december 2020, 20:08
Čas čítania: 5:10

Korbačka je opäť na nákupoch. Získal podiely v rakúskej firme, ktorá má budovy aj v Bratislave

Slovenský milionár Peter Korbačka získal významný podiel v rakúskom realitnom gigantovi S Immo AG, ktorý má hodnotu nehnuteľností 2,4 miliardy eur. Je to jeho ďalšie posilnenie na európskom trhu.

Vladimíra Púpavová
7. december 2020, 20:08
Čas čítania: 5:10
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Korbačka je opäť na nákupoch. Získal podiely v rakúskej firme, ktorá má budovy aj v Bratislave
Zdroj: TASR

Spoločnosť Evax Holding, vlastnená eseročkou Eurovea Services, kúpila 3 836 988 kusov akcií S Immo AG, ktoré zodpovedajú podielu 5,21 percenta, od spoločnosti Etamin GmbH & Co KG. Transakcia sa uskutočnila 12. novembra 2020. Evax Holding GmbH sa tak stal tretím najväčším akcionárom v S Immo AG. Informoval o tom komunikačný tím slovenského podnikateľa. 

 


S Immo AG je realitná developerská a investičná spoločnosť so sídlom vo Viedni, zapísaná na Viedenskej burze. Investuje výhradne v rámci Európskej únie, pričom sa zameriava na hlavné a veľké mestá Rakúska, Nemecka a krajín strednej a východnej Európy. Pobočky má popri Rakúsku a Nemecku aj v Maďarsku, Rumunsku a Chorvátsku, nehnuteľnosti vlastní tiež v Česku a na Slovensku.

Portfólio firmy S Immo tvorí 352 nehnuteľností s hodnotou 2,4 miliardy eur. Komerčné nehnuteľnosti – kancelárie, nákupné centrá a hotely – tvoria 70 percent portfólia, zvyšok predstavujú rezidenčné projekty.

Projekt Quartier Belvedere Central. Zdroj: QBC


Na Slovensku vlastní S Immo AG napríklad bratislavské kancelárske budovy Galvaniho Business Center I, II a IV, podiel v Einsteinova Business Center alebo Austria Trend Hotel Bratislava.

K najvýznamnejším aktuálne realizovaným projektom patrí administratívny komplex Quartier Belvedere Central vo Viedni a polyfunkčný projekt Schiller v Budapešti.

 

Zamieril na Bermudy, Londýn aj Španielsko

Realitný magnát Peter Korbačka. Zdroj: TASR


Peter Korbačka patrí k najúspešnejším biznisovým stratégom na Slovensku. To, že príde ochladenie ekonomiky zrejme predpokladal už začiatkom roku 2019, kedy naznačil, že sa plánuje na čas orientovať na stabilnejšie realitné trhy. Svedčia o tom aj jeho ostatné zahraničné nákupy.

 


V marci tohto roka kúpil podiel vo firme, ktorá vlastní okrem iného aj Vivo! (bývalé obchodné centrum Polus). Obchod sa udial medzi spoločnosťou Immofinanz (na čele predaja bol známy rakúsky podnikateľ Rudolf Fries) a RPPK Immo, v ktorej sú partnermi Korbačka a rakúsky investor Ronny Pecik, ktorý bol napríklad spolumajiteľom skrachovaných aerolínií Sky Europe. Celkovo nakúpili 12 miliónov akcií v spoločnosti Immofinanz, čo zodpovedá podielu 10,71 percenta.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1977 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Kto sú mafiáni zo skladby Kool G Rap, ktorých spomína Rytmus? Boli to fanúšikovia, požičiavali mi retiazky a autá, tvrdí raperKto sú mafiáni zo skladby Kool G Rap, ktorých spomína Rytmus? Boli to fanúšikovia, požičiavali mi retiazky a autá, tvrdí raper
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či AquamanaTvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
Boli sme v prvej toastárni v Bratislave. Ako chutia džemovo-slaninové sendviče a prečo sú vraj legálnou drogou?Boli sme v prvej toastárni v Bratislave. Ako chutia džemovo-slaninové sendviče a prečo sú vraj legálnou drogou?
VIAC


V septembri minulého roka priniesol týždenník Trend informáciu, že Korbačka investuje aj mimo Európy. Konkrétne do hotelového rezortu na Bermudách, ktorý predávala slávny hollywoodsky herec Michael Douglas. Hotel Ariel Sands sa rozprestiera takmer na 15 hektároch a patril rodine Douglasovcov štyri storočia. Hotel je jedným z mála, ktorý má priamy prístup na súkromnú slávnu ružovo sfarbenú pláž na južnom pobreží ostrova.


Informácia vyplávala na povrch, približne mesiac potom, ako herec s manželkou Catherine Zeta-Jonesovou navštívili Bratislavu, Šamorín aj Vysoké Tatry. Korbačka túto transakciu oficiálne nepotrvrdil. Môže to byť spôsobené aj tým, že realitný trh na ostrove kontroluje miestna vláda a transakciu vie aj v priebehu zastaviť.

Začiatkom roka 2019 v tlačovej správe oznámil kúpu troch veľkých obchodných centier v Španielsku. Miestne médiá o transakcii špekulovali mesiace predtým. Spoločne s firmou Sonea Sierra získal slovenský investor centrá GranCasa v Zaragoze, Valle Real v Maliaño-Camargo a Max Center v Barakalde. Zaplatil za ne podľa oficiálnych informácií takmer pol miliardy eur.

Realitný magnát Peter Korbačka. Zdroj: TASR


O pol roka neskôr už bol Korbačka a predstavitelia Sonea Sierra na madridskej burze, kde ich spoločná firma Trivium Real Estate vstúpila po zvýšení kapitálu o 255 miliónov eur. Väčšinu z nich upísali Korbačka a Sonae Sierra. Otváracia cena jednej akcie na akciovom trhu bola stanovená na 51 eur. Pre zaujímavosť je jej dnešná hodnota 49,4 eur, čo vzhľadom na súčasné realitné otrasy v západnej Európe spôsobené opatreniami proti pandémii, je slušné udržanie hodnoty.

Aj J&T Real Estate (JTRE), kde je Korbačka predsedom predstavenstva, zamierila pred časom mimo Slovenska. Ešte pred dvomi rokmi spoločnosť vstúpila do Londýna, napriek blížiacemu sa brexitu. Buduje tam rezidenčný projekt Triptych Bankside za 400 miliónov libier.

 

 
Tak ako konkurenční developeri slovenského pôvodu HB Reavis a MiddleCap Group v posledných rokoch, stavilo aj JTRE na istotu jedného z najperspektívnejších trhov na svete a zároveň hlavné mesto Veľkej Británie, ktoré so sebou nesie aj určitú prestíž. Zároveň sa takmer najrýchlejšie otriasa z ekonomických výkyvov.

 

Najaktívnejší realitný magnát na Slovensku 

Bývalý spolumajiteľ finančnej skupiny J&T riadil v minulosti development, médiá aj cestovný ruch. Dnes sa prioritne zameriava na realitný trh, zároveň je najväčším akcionárom spoločnosti J&T Real Estate (JTRE), ktorá v Bratislave postavila viacero rezidenčných a administratívnych projektov.

 

Realitný magnát Peter Korbačka. Zdroj: TASRPeter Korbačka je však veľmi aktívny aj doma. Zameral najmä na nákupné centrá. JTRE momentálne buduje v centre Bratislavy štvrť Eurovea City s rozšírením nákupného centra Eurovea (ktoré patrí Korbačkovi), kanceláriami a rezidenciami. Súčasťou projektu je aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower s výškou 168 metrov (mrakodrap sa kvalifikuje od výšky 150 metrov). Pri Dunaji JTRE pripravuje rozšírenie komplexu River Park, v centre má tiež projekt Klingerka, ktorý nedávno dosiahol plnú výšku.

Korbačka patrí k investorom, ktorí nakupujú aj mimo hlavnú slovenskú metropolu. Patrí mu aj trnavská City Arena, ktorú kúpil od oligarchu Vladimíra Poóra. Skupina rozšírila aj nákupné centrum Eperia v Prešove. JTRE pripravuje aj rezidenčnú štvrť Ovocné sady a minulý rok investovala do pozemkov vo Vajnoroch (blízko letiska), kde má vyrásť nová štvrť s tisíckami bytov. Na týchto pozemkoch sa pokúšali v minulosti stavať aj iní podnikatelia, no „vylámali si zuby“ nad náročnosťou byrokracie v tejto zóne. JTRE v minulosti stavala aj v Prahe a v Moskve.

Vplyvný starší brat


Priezvisko Korbačka je pojem aj v mediálnej sfére. Jeho brat Roman Korbačka (významný finančník) je desaťpercentný podielnik v Czech Media Invest (CMI), ktorú vlastní s miliardármi – Patrikom Tkáčom a Danielom Křetinským. Táto trojica naposledy v marci vstúpila do albánskeho vyhľadávača Gjirafa, od českej investičnej skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta. V Česku vlastnia významné tituly ako Blesk, Sport, Reflex alebo E15, detský časopis ABC, Svet motorov, AutoTIP a Czech Radio Center (v minulosti známe ako Lagardere) s ôsmimi rozhlasovými stanicami. V Rumunsku je najväčšou akvizíciou knižné vydavateľstvo Euromedia a sieť kníhkupectiev Luxor. Vlastnia aj rádiá Europa 2.

Realitný magnát Peter Korbačka. Zdroj: TASR


V Čechách majú vplyv v CNC, ktorá úzko spolupracuje s internetovou televíziou Mall.TV, ktorá pôsobí aj na Slovenskom trhu. Seriál tejto televízie #martyisdead získal pred pár dňami „televízneho Oscara“, teda ocenenie Emmy v kategórii zahraničnej produkcie. Skupina CMI je aktívna aj na francúzskom trhu, kde spoluvlastní denník Le Monde a úplne kontroluje časopisy Marianne, Elle, L'Obs alebo Le Monde Diplomatique.

Peter Korbačka má presah aj do tejto sféry, vlastní napríklad aj firmu Ges Slovakia, ktorej patrí licencia na vysielanie Rádia Anténa Rock. To však oficiálne patrí firme Radio Services, spolu s rádiom Jemné (oficiálne napísane na cyperskú schránku Filament Company Limited) a Vlna (oficiálny majiteľ je Peter Ďurček). Firma patrí do portfólia Joj Media House (cez Slovenskú produkčnú), ktoré spadá pod cyperský fond J&T Private Equity Group (podľa posledných informácií Romanovi Korbačkovi patrí 9,9 percenta akcii). Joj Media House vlastní napríklad aj Mac TV (televízie Joj, Plus, Wau, Rik, Joj Cinema a internetovú televíziu Huste.tv) a Nivel Plus, ktoré vlastnia Bratislavské noviny.

Napriek tomu sa Korbačkovci vyhýbajú výstupom v médiách. Naposledy sa objavil Peter Korbačka na konferencii Hospodárskych novín, no jeho posledné rozhovory sú takmer dekádu staré.

Konzul Nového Zélandu s luxusným lietadlom

Peter Korbačka patrí k druhej vlne slovenských milionárov a patrí k tým mladším, keďže ešte nemá ani 50 rokov. A ako zrejme udáva slovenský trend, ak ste milionár, potrebujete mať diplomatický presah. Korbačka je oficiálne honorárny konzul Nového Zélandu. Je to však len čestná funkcia, on sám nie je zamestnancom ministerstva zahraničných vecí krajiny, ktorú zastupuje, nie je za svoju funkciu platený a vykonáva ju dobrovoľne.

Honorárni konzuli väčšinou pochádzajú z podnikateľských kruhov. Napríklad Monako má Miroslava Výboha, Guatemala Zoroslava Kollára, Turecko Vladimíra Sotáka, Thajsko Alexandra Rozina, Mexiko Václava Miku. Honorárni konzuli spravidla nedisponujú diplomatickými pasmi, niektorí ich však majú. S diplomatickým pasom sa dá cestovať bez víz. A aj keď sa na nich oficiálne nevzťahuje imunita na stíhanie za dopravné priestupky, v praxi sa snažia policajti takýmto vozidlám vyhnúť. 

Lietadlo Gulfstream G650. Zdroj: GulfstreamO súkromnom živote Petra Korbačku sa oficiálne veľa nevie, darí sa mu vyhýbať bulváru. Napriek tomu že sa často vyskytuje na spoločenských udalostiach. Ako píše portál eReport Peter Korbačka si minulý rok kúpil špičkové súkromné lietadlo, nový Gulfstream G650, ktorý si doviezol z Južnej Karolíny.

 

Na letisko Václava Havla priletelo 18. februára 2019 krátko po desiatej hodine večer. O tri dni neskôr s ním už nový majiteľ absolvoval let z Bratislavy do lotyšskej Rigy. Mimochodom svojmu synovi zadovážil helikoptéru Eurocopter, ktorú pilotuje. Aj preto majú na rodinnom sídle zriadený heliport.

 

Lietadlo Gulfstream G650. Zdroj: Gulfstream

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: TASR, QBC, GulfstreamNáhľadový obrázok: TASR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Rozhovory o nízkom libide, fotky bývalých frajeriek a trápne ticho. Mladí Slováci nám povedali o najhorších rande svojho života
Sex & Porno 7
Rozhovory o nízkom libide, fotky bývalých frajeriek a trápne ticho. Mladí Slováci nám povedali o najhorších rande svojho života
Toto sú najtrápnejšie rande, ktoré zažili naši čitatelia.
Boli sme v prvej toastárni v Bratislave. Ako chutia džemovo-slaninové sendviče a prečo sú vraj legálnou drogou?
Gastro
Boli sme v prvej toastárni v Bratislave. Ako chutia džemovo-slaninové sendviče a prečo sú vraj legálnou drogou?
Ochutnáš a do troch dní sa vrátiš po „ďalšiu dávku“, tvrdí majiteľ.
Človek ako nábytok. Michal z BDSM komunity nám porozprával, v čom spočíva táto netradičná sexuálna praktika
Sex & Porno
Človek ako nábytok. Michal z BDSM komunity nám porozprával, v čom spočíva táto netradičná sexuálna praktika
Ako to vyzerá, keď sa z človeka stane nábytok?
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
Rozhovory
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
S Vladimírom sme sa porozprávali, ako koronavírus ovplyvnil kvalitu počítačových efektov vo filmoch, ako Netflix zachránil kinopriemysel a ktoré efekty sú najnáročnejšie.
Kto sú mafiáni zo skladby Kool G Rap, ktorých spomína Rytmus? Boli to fanúšikovia, požičiavali mi retiazky a autá, tvrdí raper
Hudba 1
Kto sú mafiáni zo skladby Kool G Rap, ktorých spomína Rytmus? Boli to fanúšikovia, požičiavali mi retiazky a autá, tvrdí raper
Rozobrali sme Rytmusov text skladby Kool G Rap, kde sa objavil ako hosť po boku služobne mladšieho Loka Loka.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.