Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 14. 4. 2021 meniny má Justína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

5 najdôležitejších momentov z piateho dňa megaprocesu s Kočnerom: Kuciak mu článkami ohrozil majetok za viac ako 100 miliónov

Výpovede novinárov blízkych Jánovi Kuciakovi dotvárajú obraz o tom, čo sa dialo v pracovnom živote investigatívca pred smrťou.

22. január 2020, 5:37 Čas čítania: 3:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
News
0
Viktor Kniš
22. január 2020, 5:37
Čas čítania: 3:12

5 najdôležitejších momentov z piateho dňa megaprocesu s Kočnerom: Kuciak mu článkami ohrozil majetok za viac ako 100 miliónov

Výpovede novinárov blízkych Jánovi Kuciakovi dotvárajú obraz o tom, čo sa dialo v pracovnom živote investigatívca pred smrťou.

Viktor Kniš
22. január 2020, 5:37
Čas čítania: 3:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Hlavný proces v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice spojenom s vraždou podnikateľa Molnára vďaka prístupu predsedkyne senátu Ruženy Sabovej odsýpa vo veľmi rýchlom tempe.

 

Na utorok naplánovala výsluch ôsmych svedkov, ktorí prispeli svojimi výpoveďami do skladačky a podľa Daniela Lipšica posilnili dôkaznú situáciu. „Dôkazná situácia, ktorá je v obžalobe, sa posilňuje skoro každým dňom aj voči objednávateľovi skutku,“ povedal dnes právny zástupca poškodenej rodiny Kuciakovcov. 

 

Na programe bola výpoveď piatich najbližších kolegov investigatívneho novinára z portálu Aktuality, ale aj majiteľa dizajnérskej značky, ktorý mal pomôcť dokresliť niektoré vzťahy a pomery. 

 

1. Emotívne výpovede novinárov

Kolegovia zavraždeného novinára dnes pred súdom postupne popisovali, na akých kauzách Ján Kuciak pracoval, aké zdroje pri tom využíval a v čom sa od zvyšku odlišoval.

 

Okrem ekonomických aktivít Kočnera Kuciak písal o vplyvných podnikateľoch okolo strany Smer. „Výboh, Brhel, Poór, okrajovo aj Široký,“ vymenúval Vagovič vplyvných ľudí, o ktorých Kuciak písal. „Veľká kauza, ktorej sa aj v spolupráci s inými redakciami venoval, bola kauza Panama Papers,“ dodal. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1887 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Ayrton Senna, jeden z najlepších pretekárov histórie. Hviezdna kariéra, tragická smrť a večný životAyrton Senna, jeden z najlepších pretekárov histórie. Hviezdna kariéra, tragická smrť a večný život
19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
130. výročie vznešenej vízie zakladateľa značky Swarovski, ktorý chcel vytvoriť diamant pre všetkých130. výročie vznešenej vízie zakladateľa značky Swarovski, ktorý chcel vytvoriť diamant pre všetkých
VIAC

„Na Kočnera sa nešpecializoval, niekedy písal o Bödörovcoch,“ hovoril Petrovič, ktorý v Aktualitách šéfuje reportérom. „Keby sa mal možnosť dožiť dlhšie, dnes by patril k najpoprednejším slovenským novinárom,“ povedal kolega Ján Petrovič už s roztraseným hlasom. „Bol neuveriteľne dobrý a láskavý chlapec,“ opiísala povahu Kuciaka jeho ďalšia kolegyňa, Annamária Dömeová. Pred sudkyňou ho prirovnala k veľkému plyšovému medveďovi.

 

Vypovedal aj šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy: „Marian Kočner mohol dať zavraždiť Jána Kuciaka, mohol byť jedným z tých ľudí, ktorí by ten motív mali,“ povedal pred súdom.

 

5 najdôležitejších momentov z piateho dňa megaprocesu s Kočnerom: Kuciak mu článkami ohrozil majetok za viac ako 100 miliónov
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

2. Výhražný telefonát, SMS a osobné stretnutie

Všetci piati zamestnanci portálu Aktuality vedeli aj o telefonáte, stretnutí a SMS správe, troch kontaktoch, ktoré oboch spájali. 

 

„Bolo tam cítiť, že Kočner nechápe, že takéto veci sa dajú zistiť z verejných zdrojov a bol presvedčený, že ho niekto naviguje. Začal sa mu povýšeneckým tónom vyrážať,“ opisoval telefonát svedok Ján Petrovič. „Predovšetkým Marek Vagovič bol znepokojený tým telefonátom, ale predovšetkým už v tom telefonáte bol znepokojený Janko Kuciak,“ dodal.

 

Išlo o známy telefonát, ktorého záznam je dostupný aj na Youtube. „Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom,“ reagoval Marian Kočner na otázky o jednej z káuz. 

 

Aj Marek Vagovič si spomína na SMS, ktorú poslal Kočner Kuciakovi na Vianoce 2017. Jej obsahom bol odkaz na obchodný register a tri emoji znázorňujúce pusu.

 

„Po vyhrážke v telefóne bolo zjavné, že mu to nie je jedno ale napriek tomu v práci pokračoval, ja som si do 21. februára, kedy sme sa poslednýkrát rozprávali, nevšimol nič,“ odpovedal Marek Vagovič na otázku prokurátora, či videl zmenu správania u Jána Kuciaka pred vraždou.

 

3. Články Kuciaka priamo ohrozovali Kočnerov majetok

Ján Kuciak podľa šéfa investigatívneho tímu, výrazne ohrozoval Kočnerovu beztrestnosť a aj jeho biznis. „Unipharma 45 miliónov, dražba pozemkov 23, Technopol, vratky 8 miliónov,” počítal Vagovič nahlas pred súdom. Spomenul aj kauzu zmeniek za 69 miliónov, o ktorej mal Kuciak rovnako dobré informácie a skonštatoval, že je to viac ako 100 miliónov eur, ktoré Kuciak Kočnerovi ohrozoval. 

 

Aj reportérka  Dömeová povedala, že motívom podľa nej bolo to, že Kuciak svojimi článkami mohol privodiť obžalovanému podnikateľovi škodu aj trestné stíhanie. 

 

Podľa vypovedajúceho svedka a známeho komentátora Daga Daniša nešlo len o články, problém bol širší a hlbší, pretože Kuciakova schopnosť odhaliť zahraničné schránkové firmy ohrozila aj ďalších ľudí v okolí Kočnera.

 

5 najdôležitejších momentov z piateho dňa megaprocesu s Kočnerom: Kuciak mu článkami ohrozil majetok za viac ako 100 miliónov
Zdroj: TASR

4. Andruskó možno neklamal

Po výpovediach novinárov pokračoval svedok Maroš Vachna, ktorý mal súdu dokresliť niektoré vzťahy a pomery. Maroš Vachna je majiteľom firmy, ktorá sa zaoberá výrobou a požičiavaním šiat a fotografovaním. Alena Zsuzsová využila služby tejto firmy pre svoju dcéru, ako darček jej objednala bilboard v Bratislave. 

 

Cieľom prokurátora aj právnych zástupcov poškodených bolo ukázať vzťah medzi Zsuzsovou a jej dcérou, ale aj finančné schopnosti obžalovanej.

 

Okrem toho sa však podarilo Danielovi Lipšicovi dokresliť situáciu z výpovede Zoltána Andruskóa, ktorý v svojej výpovedi uviedol, že videl so Zsuzsovou v Komárne v reštaurácii ešte ďalšieho muža. Andruskó tvrdil, že by mohlo ísť o Petra Tótha, ten však túto skutočnosť poprel. 

 

Lipšic sa opýtal Vachnu, či bol niekedy v Komárne v reštaurácii a koľko meria. Vachna odpovedal, že raz bol v Komárne a meria 174 centimetrov. 

 

Lipšic sa ho zrejme opýtal kombináciu týchto otázok, pretože Zoltán Andruskó si mohol Vachnu zameniť s Petrom Tóthom.

 

5. Čo bude s Threemou? 

Slovo si ešte pred ukončením hlavného pojednávania v utorok zobral Daniel Lipšic a predsedkyni senátu vysvetľoval, prečo by mala pripustiť Threemu ako digitálny dôkaz. V prílohe je napríklad informácia o zaistení auta Kia, v ktorom polícia zaistila Kočnerove mobily vrátane toho, z ktorého sa podarilo vytiahnuť prepis komunikácie a aj posudok znalca či úradný záznam analytikov NAKA.

 

Či dôkaz pripustia sa dozvieme v stredu ráno. Sudkyňa spoločne so zvyškom senátu potvrdila, že dnes po prerušení hlavného pojednávania sa budú venovať rozhodovaniu o tom, či dôkaz získali zákonným spôsobom. 

 

Lipšic hovoril aj o tom, že by dôkaz mali vykonať aj digitálne, keďže sú správy uložené chronologicky v čase v excelovskej tabuľke a bude možné rozdeliť jednotlivé konverzácie podľa toho, s kým Kočner údajne komunikoval.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Pavel Neubauer Tagy: ján kuciak, Marián Kočner, Megaproces
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Štefan Harabin nepustil políciu cez vchodové dvere, chceli mu doručiť obvinenie za protesty
2 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
3 Týždeň po odvysielaní reportáže RTVS o údajnom úmrtí po podaní AstraZenecy sa z očkovania odhlásilo viac ako 21-tisíc ľudí
4 Maďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u Baťová
5 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Išlo o hoax – na internete hrdina, v skutočnosti poctivý občan
1 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
2 Budúci týždeň už žiaden okres nebude v čiernej fáze, takto sa budú uvoľňovať opatrenia
3 Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
4 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Išlo o hoax – na internete hrdina, v skutočnosti poctivý občan
5 Týždeň po odvysielaní reportáže RTVS o údajnom úmrtí po podaní AstraZenecy sa z očkovania odhlásilo viac ako 21-tisíc ľudí
1 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
2 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
3 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
4 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
5 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy news
Polícia pátra po Štefanovi HarabinoviPolícia pátra po Štefanovi Harabinovi
Štefan Harabin nepustil políciu cez vchodové dvere, chceli mu doručiť obvinenie za protestyŠtefan Harabin nepustil políciu cez vchodové dvere, chceli mu doručiť obvinenie za protesty
19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
Viac článkov
Sponzorované články
Nový alebo repasovaný iPhone? Ako zistiť, o aký iPhone ide?Nový alebo repasovaný iPhone? Ako zistiť, o aký iPhone ide?
Udržateľná nie je len móda a jedlo, ale aj investovanie. Stačí ti na to aj 50 eur mesačneUdržateľná nie je len móda a jedlo, ale aj investovanie. Stačí ti na to aj 50 eur mesačne
Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženiaVerzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok
Mariana Kočnera obvinili z podplácania súdovMariana Kočnera obvinili z podplácania súdov
Na súde s Kočnerom čítali Threemu, Zsuzsová chce vypovedať. Toto je 5 najdôležitejších vecí z pojednávania k vražde KuciakaNa súde s Kočnerom čítali Threemu, Zsuzsová chce vypovedať. Toto je 5 najdôležitejších vecí z pojednávania k vražde Kuciaka
Aktualizované: NAKA robí raziu u Dobroslava Trnku aj u Mariana Kočnera doma a v jeho firmáchAktualizované: NAKA robí raziu u Dobroslava Trnku aj u Mariana Kočnera doma a v jeho firmách
Odvolajú predsedníčku úradu, ktorá Kočnerovi písala, že vyzerá ako Luke PerryOdvolajú predsedníčku úradu, ktorá Kočnerovi písala, že vyzerá ako Luke Perry
NAKA spravila raziu v Technopole. Ľudia okolo Mariana Kočnera vraj pripravili  pôvodných vlastníkov o majetok za 20 miliónov eurNAKA spravila raziu v Technopole. Ľudia okolo Mariana Kočnera vraj pripravili pôvodných vlastníkov o majetok za 20 miliónov eur
Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.