Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 6. 2021 meniny má Adolf

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News

Záznam z 3. dňa zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner Tóthovi

V živej reportáži sledujeme tretí deň megaprocesu v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy priamo z Justičnej akadémie v Pezinku.

Viktor Kniš
15. január 2020, 7:44 Čas čítania: 33:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
15. január 2020, 7:44
Čas čítania: 33:50

Záznam z 3. dňa zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner Tóthovi

V živej reportáži sledujeme tretí deň megaprocesu v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy priamo z Justičnej akadémie v Pezinku.

Viktor Kniš
15. január 2020, 7:44
Čas čítania: 33:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
• Peter Tóth vypovedal necelých 8 hodín. Kočner mu mal povedať, že ak sa nezľaknú novinári po jednej vražde, zabijú ďalšieho. Ak ani potom, zabili by politika. Tóth hovorí aj o motíve Kočnera dať zavraždiť Kuciaka

•  Vypovedal Jozef Dučák

• Na pojednávanie neprišiel Miroslav Marček, ktorý sa priznal k vražde a skutok podrobne opísal

• Na pojednávanie neprišla Alena Zsuzsová, ktorá sa nepriznala

 

19:56 – Predsedkyňa senátu prerušuje hlavné pojednávanie. Opäť sa bude pojednávať budúci týždeň od pondelka. Vypovedať by mali aj Jaroslav Haščák z Penty a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. 

 

19:51 – Marian Kočner nemá záujem vyjadriť sa k vyjadreniu svedka. Roman Kvasnica konštatuje, že výpoveď Dučáka bola veľmi zmätočná a nebolo možné pochopiť z nej súvislosti. 

 

19:50 – O desať minút skončí tretí deň hlavného pojednávania. 

 

19:38 – Slovo má Roman Kvasnica, aj on sa pýta na biely Mercedes GLE. „Marošovi som ho dal na dobré slovo. Bola dohoda na šesť mesiacov, že mi to auto vráti. Maroša zavreli a nemohol mi ho vrátiť,” veril Dučák, ktorý nakoniec zaplatil 18 500 eur za požičanie auta na 6 mesiacov. Existuje podozrenie, že viackrát spomínaný biely Mercedes mal byť úplatok pre Alenu Zsuzsovú od Mariana Kočnera, aby ho nenatrela. 

 

19:36 – Dučák vo svojej výpovedi tvrdí, že nevie, čo je „systém,“ sám však tento termín vo svojej výpovedi už dnes použil.

 

Tóth dnes vo výpovedi rovnako rozprával o „systéme.“ Má ísť práve o ľudí okolo Mariana Kočnera, ktorí si takto hovorili. Tóth vo svojej výpovedi povedal, že Dučák tvrdí, že Kočner pred „systémom“ zatajoval styky so Zsuzsovou.

 

 

19:26 – Lipšic sa ďalej pýta na kauzu Technopol. Dučák hovorí, že jeho právnym zástupcom je Mandzák a s Kočnerom sa radil v niektorých krokoch v súvislosti s obžalobou. 

 

Z údajnej komunikácie z Threemy vyplýva, že za kauzou Technopol stál práve Marian Kočner. 

 

19:24 – Jozef Dučák nerozumie otázke Daniela Lipšica, či spolu s Kočnerom obchodovali. Viackrát Dučák Lipšica poprosil, aby otázku špecifikoval, nakoniec prezradil, že spolu s Kočnerom pôsobili v Pezinskej skládke. „Podnikali sme kroky, aby mohla skládka fungovať, hľadal som rôzne formy pomoci a on prišiel s myšlienkou, že by vedel nakontaktovať americkú spoločnosť, aby sa tam odpad spracovával a nakoniec vznikala sklenená drť. Nemal som na to sily, upustil som od toho a všetko skončilo tak, ako to skončilo,“ dodáva Dučák. 

 

19:18 – „Pána Kočnera považujem za priateľa, stretávali sme sa sporadicky, keď mal čas, zavolal ma na kávu,“ hovorí Dučák. Zároveň opisuje, že sa mu páčil koncept Na pranieri, ktorý mu prezentoval Tóth. Dúfal, že bude jeho súčasťou, pred súdom však prezentuje iný koncept relácie oproti tomu, ako sme ho mali možnosť vidieť na YouTube. Ďalej uvádza, že za Kočnera musel zaplatiť 18 500 eur, pretože mu nezaplatil za biely Mercedes GLE, ktorý využívala Zsuzsová. 

 

19:16 – Dučák si myslí, že Tóthova výpoveď je promo na knihu.

 

19:13 – Sudkyňa sa znovu pýta na krabicu, v ktorej bolo podľa Tótha 200-tisíc eur. „Hrkala?,“ pýta sa. Dučák odpovedá, že nevie, lebo bola v taške, pamätá si však na to, že mu taška rezala ruky. 

 

19:11 – Podľa zákona sa môže pojednávať najdlhšie do 20:00. Ešte stále vypovedá Dučák.

 

19:06„Čo chcel od vás Kuciak, keď vám volal?,“ pýta sa prokurátor. „Ani neviem, čo chcel, opýtal som sa ho, odkiaľ má moje číslo a zrušil som ho, chcel informácie k Technopolu,“ odpovedá Dučák. Jeho číslo si zablokoval, aby mu viac nemohol volať a keď to povedal Kočnerovi, ten sa vraj smial, že Kuciak volá každému, že je to jeho práca. 

 

19:01 – Prokurátor sa ďalej pýta Dučáka, aký mali s Kočerom vzťah. Ten tvrdí, že mu raz obžalovaný pomohol spraviť vodičák, keď mal 65 rokov. Z jeho výpovede vyplýva, že mu Kočner finančne pomáhal.  Spomína, ako dostal od Kočnera k narodeninám fľašu vodky Tajomstvo Kremľa.

 

18:58 – Dučák nevie presne definovať, o čom mala byť relácia Na Pranieri. 

 

18:53 – Prokurátor sa opýtal Dučáka, či má nejaký problém so zákonom, narážal pri tom na kauzu Technopol, v ktorej je obvinený. Jozef Dučák však túto skutočnosť nepovedal, namiesto toho si spomenul na to, ako havaroval v roku 1982. Zasmial sa aj Marian Kočner. 

 

18:50 – „Krabicu som mal asi mesiac, nevenoval som tomu pozornosť, mal som ju strčenú za zadným sedadlom v aute, nevedel som, čo tam je, je neetické otvárať to. Nepýtal som sa ho, čo to je, myslel som si, že sú to záznamové médiá z Tóthovej televízie, bolo to poriadne zabalené,“ hovorí Dučák. Vraj ho vôbec nezaujímalo, čo bolo v krabici. „Mal som pokyn ísť na parkovisko, kde je technická budova s plechovými dverami. Je to areál golfového ihriska v Báči, bolo to vo vnútri, vstup sa tam nekontroluje.“

 

18:47 – Dučák ďalej opisuje krabicu, ktorú mal odniesť Zsuzsovej. „Vyzeralo to ako krabica od notebooku v papierovej ikeáckej taške, vážilo to asi 5 alebo 6 kíl“ špecifikuje Dučák s tým, že bol prekvapený, keď videl Zsuzsovú v Báči na luxusnom Mercedese. Kočner mu tvrdil, že má ísť o prenosové vozidlo. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2090 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Tóth dnes vo výpovedi tvrdil, že v tejto krabici bolo 200-tisíc eur, mali slúžiť ako úplatok.

 

 

18:33 – Jozef Dučák tvrdí, že Marian Kočner potreboval, aby pre neho sprostredkoval auto na lízing. Vypovedá, že si myslel, že Kočner auto potrebuje, aby mohol točiť reláciu Na pranieri. Najprv vyslovil, že sa relácia volá „Na dereši,“ čím pobavil novinárov v pojednávacej miestnosti. 

 

Tvrdí, že neskôr toto auto, ktoré sprostredkoval Kočnerovi, uvidel po vražde v Novom Čase zaparkované pred domom Aleny Zsuzsovej.

 

Auto bolo evidované na firmu KTL s.r.o., malo ísť o „veľký Mercedes.“

 

18:32 – Jozef Dučák je obvinený v kauze Technopol. V kauze zmenky sa o ňom hovorí ako o človeku, ktorý mal zohnať tlačiareň a papier na zmenky. 

 

18:30 – Sudkyňa Ružena Sabová poučuje svedka Dučkáka o právach, on konštatuje, že nie je v žiadnom vzťahu s obžalovanými. Jozef Dučák bude pravdepodobne hovoriť, že Peter Tóth klame. 

 

18:25 – Výpoveď Petra Tótha po necelých 8 hodinách skončila. Vypovedať bude Jozef Dučák starší. 

 

18:24 – Slovo má opäť Kočner. Vyjadruje sa k slovám Lipšica o vzťahovom diagrame Kuciaka. Sudkyňa ho napomína, že tento dôkaz nebude vykonávať. 

 

18:20 – Vyjadruje sa Roman Kvasnica. Predpokladá, že Tóth nevedel, prečo jeho tím sleduje Kuciaka, mal sa len stať súčasťou Kočnerovho sveta. 

18:14 – Vyjadruje sa Daniel Lipšic. Výpoveď svedka považuje za vierohodnú. Vyvracia tvrdenia Kočnera, že neexistuje vzťahový diagram Jána Kuciaka a špecifikuje, kde v spise je dohľadateľný. Lipšic konštatuje, že sa dnes potvrdilo, že Zoltán Andruskó nehovorí pravdu, keď tvrdí, že sa s Tóthom stretol, v konečnom dôsledku to však nepovažuje za dôležité. 

 

18:11 – Kočner pokračuje v komentovaní výpovede Tótha. Hovorí, že svedok vo výpovedi spomína sudcov a politikov, lebo idú voľby. 

 

18:08 – Kočner spomína na screenshot, o ktorom Tóth tvrdí, že si ho nechal, aj keď ostatné správy vymazal. Kočner sa pýta, prečo si najprv spravil screenshot a potom správu vymazal. Podľa obžalovaného to nemá logiku. „Vysvetlenie je jednoduché, pán svedok vedel, že 5. októbra bude musieť odovzdať mobil vyšetrovateľovi a ja predpokladám, že sa na túto tému bavil s pánom Zurianom. Ja si neviem predstaviť, že by špičkový operatívny pracovník nepovedal svedkovi, aby priniesol svoj mobilný telefón, v ktorom má SMS-ku od Zsuzsovej. Zo spisu vyplýva, že si Tóth menil telefón deň pred tým, ako prišiel vypovedať. Prečo  pán svedok nepriniesol svoj telefón, s ktorým komunikoval s pani Zsuzsovou?“

 

18:05 – Ďalej Kočner tvrdí, že Tóth klame aj v súvislosti s motákmi. „Ak by bola pravda to, čo tvrdí Peter Tóth, museli by sme si vymeniť 50 motákov, 25 ja jemu a 25 on mne. To znamená, že by  ma pán doktor Šabík musel navštíviť 50-krát,“ to sa vraj nestalo. Ďalej Kočner konštatuje, že je zvláštne, že Tóth neodovzdal všetky motáky vrátane tých svojich. 

 

18:03 – „Vzťahový diagram na osobu Jána Kuciaka nebol nikdy nikým vytvorený, takže ho pán svedok nikdy nemohol mať. OČTK taký diagram neeviduje – to znamená, že pán svedok klame,“ pokračuje Kočner. Na slovo „klame“ kladie veľký dôraz. 

 

18:02 – Kočner ďalej vraví, že si Tóth nevie spomenúť, kto bol s nimi na dovolenke, má to byť preto, že by títo ľudia vedeli potvrdiť, že sa o Kuciakovi nebavili. Tóth vo výpovedi tvrdil, že áno. 

 

17:55 – Kočner sa vyjadruje k výpovedi Tótha: „Pán svedok Tóth dnes upravil svoje výpovede, hlavne to, ako získal strieborný, teraz sa zistilo, že čierny telefón. Poupravil ju po tom, čo dnes obžaloba poukazovala na manipuláciu s telefónom.“ poukazuje Kočner na rozpor v jeho výpovediach a v súvislosti s tým, že má vraj Tóth dobrú pamäť. Kočner vo vyjadrení kritizuje aj prokurátora.

 

„Svedok dnes povedal, že celá akcia prípravy stránky Pranier a aj paparazzovanie novinárov bola príprava na vraždu Kuciaka. To sú slová, ktoré dnes svedok povedal. Ak by to bola pravda, museli by sme brať do úvahy skutočnosť, že príprava vraždy začala v roku 2016, kedy Tóth tvrdil, že sme sa začali baviť o paparazzovaní novinárov. Ak by bolo pravdou, ako hrozne som nenávidel Jána Kuciaka, tak si neviem celkom dobre vysvetliť to, že prečo začalo sledovanie Jána Kuciaka až v októbri 2017,“ hovorí Kočner. Viackrát vyslovil slovo „sledovanie“ a opravil ho na „paparazzovanie.“

 

17:52 – Para poukazuje na ďalší rozpor.  Opäť sa vedome vyhýba slovnému spojeniu „sledovací tím,“ hovorí, že ide o „paparazzi tím.“

 

17:48 – Peter Tóth dnes vo svojej výpovedi od 9:00 ráno vypovedal o viacerých trestných činoch aj mimo vraždy Kuciaka. Hovoril o korupcii, marení spravodlivosti a odhaľoval aj skutočnosti ku kauze zmeniek.

 

17:45 – Právny zástupca Kočnera Marek Para poukazuje na rozpor v dnešnej a predošlých výpovediach Petra Tótha. Tvrdí, že Tóth raz vypovedal, že „druhý“ telefón našiel v Technopole, druhýkrát, že ho našiel u Kočnera doma. Sudkyňa nevyhovela Parovi a vysvetlila mu, že nejde o rozpor, pretože dnes Tóth jasne uviedol skutočnosti na pravú mieru.

 

17:38 – Kočner sa pýta Tótha, odkiaľ mal informáciu, že ho postrelil Ján Takáč. Po tom ako Denník N vyzradil identitu mojej osoby, náhodou som sa v Rakúsku stretol  s osobou, ktorú poznám pod prezývkou Zemák, ktorý je členom Takáčovcov. Táto osoba mi odstúpila túto informáciu,“ hovorí Tóth. Kočner sa ďalej pýta, či potom Tóth zistil, že je to pravda. Ten odpovedá, že nevie, vie len to, že osoba známa ako Zemák vypovedala v tejto veci. „Informáciu som považoval za dôležitú, preto som ju uviedol vo výpovedi,“ dodáva Tóth. 

 

Kočner sa pýta ďalej. Teraz zisťuje, či bol „Zemák“ natoľko dôveryhodný, aby informáciu od neho Tóth sprostredkoval OČTK. Tóth tvrdí, že áno. 

 

17:37 – „Pán svedok, zhromaždovali ste v roku 2015 informácie mojej osobe komukoľvek, či už za úplatu alebo nie?,“ Pýta sa Kočner Tótha. „Nikdy som o vás informácie nezbieral, jediné informácie o vás som mal z vašich úst.“

 

17:30 – Tóth hovorí o nahrávke Dobroslava Trnku, ktorá bola publikovaná v médiách. Spomína ju v súvislosti s otázkou Kočnera, či mal informáciu, že sa Kočner vyhrážal Dobroslavovi Trnkovi a jeho deťom zavraždením.

 

 

17:26 – Kočner teraz môže klásť Tóthovi otázky súvisiace s dôkazom. Hneď prvú otázku Kočnera sudkyňa nepripúšťa, pýtal sa na prokurátora Čižnára. Kočner chce vedieť, či sa niekedy pred Tóthom vyjadroval, že Čižnár zarábal veľké peniaze.

 

17:23 – Kočner opäť fúkol do mikrofónu a pýta sa sudkyne, ako môže vykonať dôkaz, tá odpovedá, že ho nemôže čítať, môže ho len predložiť svedkovi, obhajcom a prokurátorovi. Ako jediný sa s celým rozsahom dôkazu oboznamuje obžalovaný Tomáš Szabó, ostatní vedia, o čo ide. 

 

17:21 – Hlavné pojednávanie pokračuje, súd pripúšťa Kočnerov návrh.

 

17:16 – Prvýkrát nastala počas hlavného pojednávania situácia, že sudkyňa prerušila pojednávanie, aby sa s členmi senátu poradila o tom, či je možné vykonať dôkaz. Vykonanie navrhol Marian Kočner. 

 

17:07 – Senát sa radí, či povolí Kočnerovi vykonať dôkaz. Sudkyňa si vyžiadala dlhšiu pauzu, aby sa mohol senát poradiť a prerušila pojednávanie.

 

17:05 – Keď si Marian Kočner a Marek Para vezmú mikrofón, fúkajú do neho, aby sa presvedčili, že funguje. Zatiaľ stále fungoval a vydal nepríjemný zvuk. 

 

17:01 – Marian Kočner navrhol vykonanie dôkazu. Ide o znalecký posudok, kvôli ktorému už skôr listoval v spise. Ide o vizualizovaný obsah USB kľúča.

 

16:54 – Sudkyňa ďalej chce, aby Tóth špecifikoval moment, keď mu Kočner zavolal, aby pozastavil sledovacie aktivity. „Bolo to z 21. na 22. alebo z 22. na 23. februára 2018. V noci som dostal textovú správu, kde mi Kočner cez Threemu napísal, že dočasne pozastavuje činnosť tímu, čím myslel to sledovanie.“

 

Peter Tóth konštatuje, že Kočner už skôr hovoril, že mu sledovanie neprináša žiadny osoh. Ráno mu Tóth odpísal, že ešte treba doplatiť Kriakovi a Mlynarčíkovi, Kočner vraj súhlasil.

 

16:54 – „Voči viacerým novinárom sa vyjadroval pejoratívne, ale nie tak často a nie tak intenzívne ako v prípade Jána Kuciaka,“ odpovedá Tóth na otázku Ruženy Sabovej. 

 

16:52 – Pojednávanie pokračuje po prestávke a predsedkyňa senátu konštatuje, že Kriak a Mlynačík zo sledovacieho komanda Petra Tótha budú vypovedať 22. januára. Dnes bude ešte vypovedať Peter Tóth a potom Jozef Dučák starší. 

 

16:40 – Obhajca Mariana Kočnera Marek Para tvrdí, že nikdy nič nevložil do obálky pre Petra Tótha a nespravil tak ani Mandzák. Reaguje na Tóthove vyjadrenie z výpovede, keďže svedok tvrdí, že Para a Mandzák sa snažili dostať Kočnera z väzby cez kontakty na Mamojku.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner svedkovi Tóthovi
LIVE zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner svedkovi Tóthovi Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

16:30 – Obhajcovia si vyžiadali 15-minútovú prestávku, Ružena Sabová žiadosti vyhovela. 

 

16:30 – Na výpovede svedkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas prvých troch dní pojednávania sa v spolupráci s Refresherom pozrel klinický psychológ

 

 

16:29 – „Aký vplyv mal pán Kočner na činnosť generálnej prokuratúry?,“ pýta sa Roman Kvasnica Tótha v súvislosti s tým, že svedok spomínal, že pripravoval tlačovú správu pre Trnku.  Otázku namietol Kočnerov obhajca Marek Para, sudkyňa mu vyhovela a Tóth nemôže odpovedať. 

 

16:26 – Peter Tóth už miestami konštatuje, že je unavený, vypovedá od 9:00 ráno. Obhajcovia mu často kladú otázky veľmi skákavo v prípadoch a časových obdobiach, musí si spomínať na mená, udalosti, čísla a ďalšie podrobnosti. Aj Roman Kvasnica, ktorý mu kladie otázky, si uvedomuje, že nemusí byť jeho pozornosť stopercentná, nahlas to konštatoval. 

 

16:15 – Peter Tóth uviedol v dnešnej výpovedi, že si spravil screenshot jednej správy, inak si všetky priebežne premazával. „Chcel som mať aspoň nejaký dôkaz o tom, že taká správa prišla. Ako som uvádzal, bola to tak podozrivá správa, že som vedel, že keď pôjdem vypovedať, tak svoje svedectvá budem musieť podoprieť a toto som považoval za materiálny dôkaz, že to, čo hovorím, je pravda,“ hovorí Tóth, ale znenie správy nešpecifikuje. 

 

16:13 – Podľa Tótha sa Marian Kočner nebal trestného stíhania, lebo má Kamoša tam, kde má. Kamoš je v tomto prípade Norbert Bödör.

 

16:08 – „Keď chcel Kočner zdôrazniť, že je niečo problém, povedal, že je to „kur*a problém a v tomto prípade to povedal,“ hovorí Tóth o tom, ako sa Kočner vyjadroval o článku Kuciaka o prevode nehnuteľností.   

 

16:06 – Roman Kvasnica vyzval Mareka Paru, či sa necíti byť v konflikte záujmov. Navrhol, aby sa na časť Tóthovej výpovede o ňom pozrela Slovenská advokátska komora. 

 

16:05 – „Máte obavu o svoj život?,“ opýtal sa Lipšic Tótha. Ten mu odpovedá, že vie, že do konca života bude musieť žiť, že podobná pomsta sa môže pritrafiť aj jemu a nemusí to byť len zo strany Mariana Kočnera. „Tým, že som vydal Kočnerov telefón, som skomplikoval život viacerým ľuďom, určité obavy o svoj život mám.“ 

 

16:03 – Lipšic v súvislosti s včerajšou výpoveďou zisťuje u Tótha, akú dĺžku vlasov mal v roku 2018. Ten odpovedá, že asi takú, ako dnes. 

 

15:58 – Tóth vysvetľuje, čo je „veľký biely medveď“ z motákov. „Kočner povedal Jozefovi Dučákovi, že potrebuje skorumpovať Šantu a preto mu dal za úlohu zabezpečiť lízing na motorové vozidlo Mercedes GLE bielej farby. Marian Kočner povedal, že toto je úplatok pre Šantu a bude odovzdané bratrancovi pána Šantu.“

 

Z výpovede Tótha vyplýva, že Kočner Dučákovi klamal. Tóth potom videl, ako prišla na takom Mercedese Zsuzsová.

 

Jozef Dučák mal s Kočnerom viacero spoločných obchodných záujmov vrátane Technopolu.

 

15:55 – Podľa Petra Tótha mal Marian Kočner informácie z vyšetrovania po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej od Norberta Bödöra. Informácie mali byť aj od Bernarda Slobodníka – bývalého šéfa NAKA. 

 

15:50„Pán Para a Mandzák mi vysvetľovali všetky právne súvislosti, to podanie mi potom vložili do bielej obálky. Nenazeral som do nej, neviem, či tam bolo ešte niečo, skôr nie,“ odpovedá teraz Tóth na otázku v súvislosti podaním sťažnosti, aby sa Kočner dostal cez ŠTS na slobodu. Para a Mandzák sú právnymi zástupcami Mariana Kočnera. 

 

15:44 – Peter Tóth hovorí o ďalšom právnikovi, ktorý sa spomína v motákoch. Tóth priznal, že sa Kočner cez Bödöra pokúšal odovzdať odkaz Robertovi Ficovi, ktorý mal zatlačiť na sudcu ústavného súdu Mamojku, aby mu vybavil prepustenie z väzby. Mamojka bol členom senátu. 

 

Peter Tóth potvrdzuje, že „RF“ z motákov je bývalý premiér a predseda strany Smer Robert Fico.

 

 

15:37 – Daniel Lipšic sa pýta na motáky. Od Tótha zisťuje, kto v nich mal byť uvedený ako „Michal T.“

 

 „Spomínaný Michal T. je predseda tohto súdu Michal Truban. Spoločne s Parom mali vypracovať doklad, ktorý by mohol rozhodnúť o prepustení Kočnera.,“ hovorí Tóth. Snaží sa špecifikovať, o aký dokument išlo a dodáva, že nie je právnik, takže prosí o zhovievavosť. Tóth tvrdí, že ho mal Marek Para poprosiť, aby tento doklad zaniesol na ŠTS, čomu Tóth nevyhovel a dokument skartoval. 

 

V pojednávacej miestnosti sedí aj dcéra spomínaného Michala Trubana – Natália Trubanová. Ako náhradná obhajkyňa Mariana Kočnera bola určená elektronickým náhodným výberom.

 

Ak sa bude Kočnerov právnik Marek Para riadne dostavovať na pojednávania a komora ho ponechá v advokátskom stave, náhradná obhajkyňa sa ani nedostane k slovu. Jej prítomnosť má byť prevenciou pred obštrukciami. 

 

15:32 – Daniel Lipšic sa pýta na šperkovnicu. Tóth vypovedá, že ju dal vyrobiť v roku 2004. „Viem, že to bolo po tom, ako som nebol funkcionárom tam, o čom nemôžem rozprávať.“  Peter Tóth je bývalým príslušníkom SIS. 

 

15:28 – Otázky sa pýta Daniel Lipšic. Zaujímalo ho stretnutie Tótha s Bödörom. Svedok odpovedá, že sa s nim chcel stretnúť až keď zavreli Kočnera. U Bödöra mal Tóth zistiť, či by sa mohol prihovoriť u špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby zatlačil na Šantu v kauze zmenky. Tóth ďalej opisuje osobnú konverzáciu s Norbertom Bödörom, ktorý od neho chcel, aby pre neho obnovil sledovací tím a donášal mu materiál na opozičných a koaličných politikov. K sledovaniu politikov podľa Petra Tótha na objednávku Bödöra vraj nikdy nedošlo. 

 

„Bodorovi som povedal, že z toho, čo vyplynulo z mediálnych správ a z toho, čo viem, vyplýva, že podozrievam Mariana Kočnera z účasti na vražde. Na to mi Bodor povedal, že keď bol taký debil, tak sa mal postarať aj o tých dvoch truľov,“ uzatvára rekonštrukciu diskusie s nitrianskym podnikateľom Tóth. 

 

15:20 – Tóth priznal, že písal tlačovú správu pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, pretože ju vraj na prokuratúre nedokázali napísať tak, aby boli všetci spokojní. 

 

15:16 – „Marian Kočner je pomstychtivý, nikdy som si nemyslel, že to zájde až tak ďaleko, že by bol ochotný vraždiť,“ odpovedá Tóth.

 

15:14 – „Marian Kočner je veľmi komplexná štrukturovaná postava. Vie byť srdečný a priateľský a dobromyseľný, zároveň vie byť k ľuďom hrubý. Záujmy prejavoval širokými a ostrými lakťami. Viackrát sme mali výmeny názorov,“ opisuje Tóth, ako vnímal Kočnera ako človeka. Taktiež opisuje, čo znamená „bratm,“ ako ho oslovoval aj v aplikácii Threema. 

 

15:12 – „Aký je váš motív, pre ktorý vypovedáte?,“ pýta sa Tótha Lipšic. Svedok odpovedá, že sa to v ňom zlomilo 26. septembra 2018. Vtedy vraj pochopil, že Kočner a Zsuszová sú zapletení do vraždy. „Pre mňa je ľudský život najvyššia hodnota, mám 3 deti a sám viem, aké muky rodič prežíva, keď sa dieťatu niečo stane. Samozrejme, boli tu aj zákonné pohnútky,“ dodáva.

 

15:09 – Sudkyňa sa snaží zistiť, ako reagovali na projekt Na pranieri médiá. „Niektoré médiá to zaznamenali a kriticky to hodnotili, neviem, ktorí novinári a ktoré médiá. Treba uviesť, že efekt projektu Na pranieri nebol dosiahnutý tak, ako si Kočner predsavzal.“

 

Tóth ďalej konštatuje, že „nevôľu“ pociťoval Marian Kočner voči viacerým novinárom, ktorí poukazovali na jeho kauzy a kauzy jeho kamarátov.

 

15:00 – Teraz sa sudkyňa Tótha pýta, kedy sa dozvedel o vražde Jána Kuciaka. Odpovedá, že vtedy, keď boli informácie medializované. Odkazuje na svoju reakciu, ktorá už bola medializovaná. Médiá totiž zverejnili prepis ich komunikácie z údajnej komunikácie z aplikácie Threema z dňa, kedy našli telá novinára a jeho snúbenice. 

 

Z komunikácie z Threemy vyplýva, že toto boli prvé dve správy, ktoré si Kočner a Tóth napísali 26. februára 2018 ráno, keď médiá zverejnili informáciu o smrti 2 ľudí:

Tóth: „Bratm, to, čo sa stalo, išlo mimo nás, dúfam.“

Kočner: „Debil. Si padol na hlavu? On sa j…l do nejakej veľkej ruskej veci.“

 

 

14:57 – „Mám približne 172 centimetrov,“ odpovedá Tóth na otázku Vestenickej. Právna zástupkyňa Zsuzsovej sa ho na výšku pýta, pretože včera Andruskó vypovedal, že Tótha spoločne so Zsuzsovou videl, pričom uviedol, že Tótha si pamätá ako muža nižšieho vzrastu od Zsuzsovej. 

 

14:55 – Otázky sa pýta právne zástupkyňa Aleny Zsuzsovej. Zaujíma ju, či sa chcela Zsuzsová s Tóthom stretnúť pod aliasom SIS Alino, Tóth opäť stretnutie poprel. 

 

14:51 – Keď chcel Kočnerovi pomôcť Marek Para pri hľadaní, Kočner direktívne dvihol prst, aby bol jeho právny zástupca ticho.

 

14:49 – Kočner nahliada spoločne s Parom do spisu, hľadajú listinný dôkaz. Presne nevedia, číslo toho, ktorý chcú navrhnúť na vykonanie. Kým Kočner listuje v tisíckach strán, otázky sa môžu pýtať ďalší právni zástupcovia.

 

14:46 – Kočner sa pýta na viacero náhodných skutočností, ktoré Tóth uviedol vo výpovedi, sudkyňa často jeho otázky nepovoľuje, lebo sú sugestívne a Tóth na nich nemusí odpovedať. 

 

14:40 – Teraz Tóth opisuje, čo rozoberal s Branislavom Zurianom (pozn. red. šéfom NAKA). Kočner chce, aby špecifikoval, ako často a o čom sa bavili. Chcel vedieť aj to, odkiaľ mal Tóth kontakt na Zuriana. Svedok hovorí, že riešili Alenu Zsuzsovú, správanie Kočnera aj sledovanie novinárov, taktiež mu povedal o telefónoch a USB kľúčoch. 

 

14:36 – Kočner sa pýta na dovolenku v Chorvátsku, zaujíma ho, či tam bol ešte niekto ďalší. „Váš pes Brenda,“ povedal mu Tóth. Novinári sa zasmiali a Tóth dostal napomenutie, sudkyňa vyhodnotila jeho odpoveď ako drzú a ironickú. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner svedkovi Tóthovi
LIVE zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner svedkovi Tóthovi Zdroj: TASR – Michal Svítok

 

14:33 – Ďalej chce Kočner vedieť, či sa Peter Tóth osobne zúčastňoval na sledovaní a či bol finančne obmedzovaný pri sledovaní.  Tóth priznal, že fotku Kuciaka vyhotovil aj on, uvidel ho však podľa jeho slov len náhodou.

 

14:30 – Marian Kočner sa pýta, kto je „Fero“ a „Ivo“ z motákov. „Nevedel som, kto je Fero a čo má zisťovať. Ivo je môj kamarát,“ dodáva. Keďže otázka nemá nič s vraždou, sudkyňa nepovolila ďalšie dopytovanie na meno Ivo. 

 

14:29 „Vy ste mi na motáky odpovedali?,“ pýta sa Kočner Tótha. Ten podrobne opísal, akým spôsobom mu odpovedal. Odpovede tlačil na papier a cez Šabíka mu ich posielal späť.

 

14:26 – Otázky sa teraz Tótha pýta Marian Kočner. Chce vedieť, koľko motákov si medzi sebou vymenili. „Podľa mojej mienky to bolo 20 a možno aj viac,“ odpovedá Tóth. Kočner je mierne drzý, zastavuje Tótha, ktorý mu odpovedá. Napomína ho Kvasnica aj sudkyňa.

 

14:22 – „Bol ste pred 7. októbrom 2018 v budove Technopolu?,“ pýta sa Para Tótha. Ten odpovedá, že v budove Technopolu bol a vzal ho tam v minulosti Marian Kočner ešte v čase, keď zakladal stranu a natáčal Na pranieri. Druhýkrát tam bol pred tým, ako išiel za vyšetrovateľom Juhásom s cieľom zobrať podpisové hárky. Špecifikuje, že žiadnu ďalšiu elektroniku nezobral. Dôrazne Tóth dodáva, že keď v minulosti povedal, že odtiaľ zobral nejaký mobil, musel to uviesť vo výpovedi omylom. 

 

14:20 – Tóth tvrdí, že sa so Zsuzsovou a Andruskóm nikdy nestretol. Včera Andruskó povedal, že si spomína na ich spoločné stretnutie. „Kedykoľvek som ochotný sa konfrontovať s pánom Andruskóom,“ dodáva Tóth.

 

14:16 – Peter Tóth na podnet Mareka Paru počíta, koľko asi Kočner investoval do projektu Na pranieri. Teda do projektu sledovania novinárov (pozn. red. Para sa opakovane vyhýba tomu, aby naznačil, že Kočner dal novinárov sledovať). Tóth odhaduje, že asi 80-tisíc eur. 

 

14:14 – Marek Para sa opakovane pýta, kedy si Peter Tóth zabezpečil nový telefón. Peter Tóth nevie presne odpovedať.  „Nechcel som používať telefón, v ktorom som mal odfotené vzťahové diagramy novinárov,” hovorí Tóth v súvislosti s otázkou, prečo telefón vymenil. 

 

14:12 „5. októbra 2018 som na výzvu vyšetrovateľa odovzdal svoj telefón. Komunikácia so Zsuzsovou tam už nebola, lebo si správy priebežne premazávam. Jednu správu, ktorú som považoval za inkriminovanú, som si odfotil,“ pokračuje Tóth s tým, že túto správu má k dispozícii polícia. 

 

14:11 – „Jedného dňa, niekedy vo februári 2018, tesne pred spáchaním vraždy, mi Kočner napísal, že pozastavuje činnosť tímu,“ hovorí Tóth.

 

Podľa Tótha  v tom čase sa tesne po vražde zaujímal Kočner aj o pohyb Daniela Lipšica, to však neprinieslo veľké výsledky. Potom podľa Tótha prišiel Kočner s tým, aby sa zamerali na Čižnára. „Prebrali sme to s Kriakom a vyhodnotili sme to ako absurdnú požiadavku. Kriak síce nevedel, pre koho osoby sleduje, ale cítil, že to nie je v zmysle pôvodného zadania,“ pokračuje Tóth s tým, že Kočnera oklamali, aby to nemuseli robiť.  

 

Kočner dal  podľa Tótha sledovať aj Richarda Sulíka, konkrétne jeho oslavu narodenín.

 

14:02 – Marek Para spomína podnik Next Apache. Peter Tóth odpovedá, že je to miesto, kde sa novinári stretávajú s novinármi, preto vznikla situácia, že Kriak a jeho kolegovia viackrát trávili v tomto podniku čas. 

 

 

14:01 – Na podnet Mareka Paru má Tóth špecifikovať, aká mala byť úloha ľudí, ktorí sledovali novinárov. „Svoju výpoveď by som chcel doplniť aj o to, že zhotovovali aj videá. Marian Kočner odo mňa požadoval, aby som prostredníctvom tímu zadovážil čo najviac činnosti o sledovaní novinárov,“ dodáva Tóth. „Zadanie vždy bolo venovať sa konkrétnemu novinárovi, špecifické požiadavky neboli.“

 

14:00 – Marek Para nepoužíva pri kladení otázok slovo „sledovanie,“ nahrádza ho slovom „paparazzovanie.“ Robí to opakovane a cielene. 

 

13:59 – Mareka Paru zaujíma, či je Peter Tóth voči Marianovi Kočnerovi zaujatý. Pýta sa ho, či sa Kočnera bojí, či voči nemu cíti nenávisť alebo mu bol Kočner nadriadený. Tóth odpovedal, že nič také nepociťuje. 

 

13:57 – Otázky sa teraz bude pýtať Marek Para – právny zástupca Kočnera. 

 

13:53 – Peter Tóth sa vyjadruje k dôkazom – dvom telefónom a USB kľúčom. „Tzv. Bentley čierno-zlatý telefón mi dala Andrea Kočnerová, potom som ho odovzdal vyšetrovateľovi Juhásovi, druhý telefón som našiel u Kočnera doma,“ hovorí Tóth. Reaguje na Kočnerove slová o Technopole a priznáva, že sa mohol pomýliť, kde ho v skutočnosti našiel. Ďalej sa vyjadruje k USB kľúčom, nie vo všetkých prípadoch vie potvrdiť, že USB dôkazné kľúče dával Kočnerovi. 

 

13:51 – „Pán svedok uviedol, že bol telefón zobrať v kancelárii Technopolu pred tým, ako ho uložil do vozidla Kia Rio, ktoré odovzdal, je to diametrálne odlišné vyjadrenie,“ opäť hovorí Kočner s cieľom poukázať na nesúlad výpovedí Tótha. 

 

13:50 – Právny zástupca Kušnírovej má strach, že by sa mohlo telefónu niečo stať. Navrhuje, aby bol po vykonaní poriadne zabezpečený a upozorňuje sudkyňu, aby sa k nemu nedostal žiadny magnetický predmet. 

 

13:47 – Prokurátor ukazuje obžalovaným a poškodeným a ich právnym zástupcom telefóny a USB kľúče. „V troch rôznych výpovediach svedok Peter Tóth uviedol tri rôzne verzie, ako sa dostal k telefónu Bentley,“ reaguje Kočner. 

 

13:46 – Marian Kočner si na chvíľu zobral slovo, vetu však nedopovedal, zastavil ho jeho právny zástupca Marek Para. Vyjadrí sa teda neskôr. Zatiaľ si niečo zapisuje do poznámkového bloku. Nemá však vytrhnutý papier, pravdepodobne ide len o jeho poznámky, ktoré nebude posielať Marekovi Parovi. 

 

13:45 – Prokurátor vytiahol z papierového obalu Kočnerove telefóny a 4 kusy USB kľúčov. Jeden z iPhonov je aj ten, o ktorom Peter Tóth hovoril ako o „iPhone Bentley,“ ktorý Marian Kočner používal ako hlavný. Ide o iPhone X čiernej farby, na ktorom sú zo zadu zlatou farbou vygravírované iniciály MK. 

 

13:37 – Prokurátor dal návrh na vykonanie ďalšieho dôkazu – ide o USB kľúče a dva Kočnerove iPhony. Marek Para nesúhlasí s jeho vykonaním. V pojednávacej miestnosti diskutujú právni zástupcovia. „Súd tieto dôkazy nevyradil,” povedala Sabová Parovi, ktorý tvrdil opak.

 

13:30 – Novinári už čakajú v pojednávacej miestnosti. Prichádzajú obžalovaní, Kočner opäť venuje úsmev novinárom, Peter Tóth sedí na stoličke pre svedka.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner svedkovi Tóthovi
LIVE zo súdu s Kočnerom: Ak sa novinári nezľaknú po vražde Kuciaka, zabijú ďalšieho, povedal vraj Kočner svedkovi Tóthovi Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

12:48 – V budove Justičnej akadémie je už aj Miroslav Kriak, ktorý sledoval novinárov. Vypovedať bude v poobedňajších hodinách.

 

12:43 – Po prestávke bude pokračovať výpoveď Petra Tótha. Bude ďalej odpovedať na otázky. Marian Kočner už avizoval, že má záujem pýtať sa ho aj on. Očakávame, že bude rovnako sebavedomý, odvážny a teatrálny ako včera, keď kládol otázky Andruskóovi. 

 

12:34 – Sudkyňa prerušuje hlavné pojednávanie a vyhlasuje obednú pauzu do 13:30.

 

12:30„Kto je Dušan Keméni?,“ pýta sa prokurátor. Tóth odpovedá, že ide o alias Aleny Zsuzsovej. Dodáva, že pozná aj reálnu osobu s týmto menom. Išlo o bývalého príslušníka SIS, ktorého obaja poznali.

 

12:24 – Prokurátor prečítal Moták č. 1 a Roman Kvasnica si zobral slovo, aby vysvetlil niektoré skutočnosti, ktoré boli napísané v šifrách. Peter Tóth potvrdzuje, že vykonané dôkazy sa zhodujú s odkazmi, ktoré mu cez Šabíka posielal Kočner. Pokúša sa definovať postupnosť odkazov na podnet prokurátora. 

 

12:18 – Prokurátor číta ďalší moták. Ide o Moták č. 2, ktorého sken rovnako zverejnil Denník N

 

„Napísať Dušanovi, či Kočka nevie bližší termín ukončenia pionierskeho tábora,“ píše sa v motáku. Kočner takto mal od Tótha zisťovať, aká je šanca, že sa dostane na slobodu.

 

12:14 – „Môžem potvrdiť, že tento odkaz, tzv. moták mi priniesol advokát Andrej Šabík a táto kópia zodpovedá tomu, ako vyzeral odkaz. Forma je zhodná, zhodný je aj obsah,“ konštatuje Tóth. Prokurátora ďalej zaujíma, čo Tóthovi povedal Šabík, keď mu dával odkazy. „Šabík síce vedel, že je tam (pozn. red. v obálke) odkaz, ale zrejme nevedel, čo tam bolo napísané. Niekedy mi doniesol taký odkaz, ktorý bol očividne odtrhnutý, lebo bol pre niekoho iného. Vždy bolo jasne povedané, že motáky vyniesol Šabík a písal ich Kočner.“

 

12:12 – Marian Kočner dostal možnosť vyjadriť sa k tomuto dôkazu okamžite po tom, ako text prekurátor nahlas prečítal. Obžalovaný povedal, že možnosť nevyužije, chce Tóthovi klásť otázky.

 

12:05 – Prokurátor navrhol, aby boli Petrovi Tóthovi predložené aj ďalšie dôkazy – rukou písané odkazy – motáky. Predsedkyňa Ružena Sabová súhlasila a dôkaz pripustila. Čaká sa, kým odkazy predložia Tóthovi. Prokurátor nahlas číta Moták č. 3, jeho sken zverejnil Denník N.

 

„Chcel by som vedieť od Kamoša, prečo Mamojka zlyhal!!! Takže by som rád dostal odpoveď. Mal to RF vyriešiť! Chcem vedieť, prečo sa na to vyj…l. Bratm, už si mi zostal len ty a Marek. Ďakujem a budem čakať na pozitívne správy,“ písal vraj Marian Kočner z väzenia Petrovi Tóthovi na tomto motáku.

 

12:00 – Peter Tóth sa vyjadruje k fotografiám, na ktorých je Ján Kuciak. „Túto fotku si pamätám aj pre to, že som sa pousmial, že aj Kuciak sa stále pozerá do telefónu,“ opisuje jednu z fotiek, na ktoré sa pozerá a dodáva, že všetky dostal od Kriaka a odovzdal ich Kočnerovi. 

 

Všetkým dnešným svedkom budú predložené fotografie zo sledovania Jána Kuciaka. Malo by ísť o rovnaké fotografie, aké ukazoval včera prokurátor Zoltánovi Andruskóovi, ktorý potvrdil, že niektoré z nich videl na laptope Aleny Zsuzsovej. Zároveň ide o rovnaké fotografie, aké už boli zverejnené pred časom v médiách.

 

„Je to veľmi dôležitý nepriamy dôkaz, ktorý spája Kočnera s vraždou,“ povedal advokát po druhom dni pojednávania Daniel Lipšic. 

 

Fotky zverejnili talianské médiá

LIVE zo súdu s Kočnerom: Som presvedčený, že Kočner a Zsuzsová zosnovali vraždu, tvrdí svedok Peter Tóth
LIVE zo súdu s Kočnerom: Som presvedčený, že Kočner a Zsuzsová zosnovali vraždu, tvrdí svedok Peter Tóth

 

11:56  – Tóth rozpráva o sivom iPhone X (nie model Bentley)„Manipuloval som s nim len na pokyn Kočnera, keď som robil transakcie v Tatra banke alebo keď som z neho volal Bašternákovi, potom som ho odovzdal polícii,“ špecifikuje. 

 

11:54 Tóth rozpráva o motákoch. „Bolo ich veľa, možno aj 20. Keď sa ma budete pýtať, prečo som odovzdal len 4, tak vám neviem odpovedať a keď sa ma budete pýtať, čo som s nimi urobil, tak vám poviem, že som ich skartoval. Neviem, prečo som neskartoval aj tie zvyšné,“ hovorí Tóth pri tom, ako sa nahlas pousmial. 

 

11:50 – Tóth rozpráva o šperkovnici. Asi v roku 2004 mu povedal Kočner, že chce mať kamuflované zariadenie, ktoré dokáže nahrávať obraz a zvuk. Tóth  mu zadovážil šperkovnicu, tú mu Kočner po čase vrátil na opravu. Pri oprave podľa Tótha boli v šperkovnici nájdené intímne zábery s dámou, ktorú nechce menovať pred súdom. Od Kočnera šperkovnicu odniesol, lebo nechcel, aby sa podobné videá dostali k niekomu, ku komu nemajú po zadržaní Kočnera. 

 

11:49 – „Nikdy som nepredpokladal, že by sa uchýlil k násilnej trestnej činnosti,“ konštatuje Tóth.

 

11:48 – Peter Tóth tvrdí, že keď odovzdal Kočnerovi dáta zo sledovania Jána Kuciaka, už sa o ňom nikdy nerozprávali. Pred sledovaním sa o ňom rozprávali viackrát, vždy s nenávisťou a vždy vulgárne. Opäť Tóth pred súdom zopakoval vulgarizmy a pridal aj ďalšie, ktoré Kočner o Kuciakovi hovoril. Tóth sa pred vyslovením vulgarizmov ospravedlnil matke a otcovi Jána Kuciaka. Sedia len niekoľko metrov od neho. „Opakovane kritizoval to, prečo sa Kuciak venuje jemu, keď je na Slovensku toľko podvodníkov. Opakovane zdôrazňoval, že mu nejde do hlavy, prečo Kuciak píše práve o ňom,“ dodáva Tóth o Kočnerovi.

 

11:43 – Marian Kočner počúva veľmi pozorne, neopiera sa, je otočený smerom k Petrovi Tóthovi. 

 

11:40 – Fotky zo sledovania Kuciaka vraj boli nekvalitné. „Museli ste vedieť, že to je on, aby ste ho spoznali,“ hovorí Tóth s tým, že opisuje, ako vyzerali sledovacie záznamy. V niektorých prípadoch boli spolu fotky a text, niekedy len samostatne fotky. Komentuje pre prokurátora, ako vyzerali popisy fotiek. Martina Kušnírová podľa Tótha na fotkách nebola. 

 

11:38 – Marianovi Kočnerovi sa pri priebežnom odovzdávaní záznamov mohlo nahromadiť 20 alebo 30 USB kľúčov. Tóth špecifikuje, že dáta daval dohromady a upravoval ich tak, aby dávali logicky zmysel. 

 

11:35  – Sudkyňu zaujíma, ako sa Kočner o Kuciakovi vyjadroval: „Marian Kočner sa o Kuciakovi vyjadroval s nenávisťou v hlase, hovoril o ňom ako o trtkovi. Používal vulgárne výrazy, že je to je**utý  alebo vyjebaný k**ot,“ hovorí Tóth. Vulgarizmy použiť nechcel, prikázala mu to sudkyňa. 

 

11:34– „Požiadavka na sledovanie Kuciaka prišla v septembri alebo októbra 2017. Skôr v októbri. Od zadania do odovzdania údajov zo sledovania Kuciaka mohlo prejsť 5 až 7 dní,“ špecifikuje Tóth. 

 

11:31 – Peter Tóth konštatuje, že záznamy zo sledovania odovzdával Kočnerovi pravidene. Všimol si, že Marian Kočner si priebežne nepozeral, čo je na záznamoch. Bolo mu to divné.

 

11:30 – Tóth potvrdzuje, že sa s Norbertom Bodorom aj rozprával. „Prvýkrát som s nim prišiel do styku, až keď bol Kočner vo väzbe. Ponúkol som mu, že mu vyrobím kópiu USB kľúča s lustráciami“

 

11:28 – Sudkyňu zaujíma meno Norbert Bodor v súvislosti so zisťovaním ŠPZ novinárov. „Vedel som, že on má dostatok možnosti v rámci svojich vzťahov, aby overil, kto na ako aute jazdí. Kočner mi povedal, že lustrácie má od kamoša, ako kamoša označoval Norberta Bödöra.“

 

11:26 – Sudkyňa sa pýta, kto bol na zozname sledovaných novinárov. „Na všetkých 28 si nespomeniem. Bol tam samozrejme Kuciak, Matúš Burčík, Monika Tódová, Eugen Korda. Zoznam novinárov bol vypracovaný v jarných mesiacoch roku 2017.“

 

11:24 – Prokurátor chce, aby Tóth bližšie popísal sledovanie novinárov. „Kočner vedel, že dokážem vybrať spoľahlivých ľudí, ktorí to zastrešia. Kočner chcel, aby to bol tím, ktorý, novinárov na niečom nachytá podobne ako novinárov nachytávajú celebrity.“

 

11:22 – Tóth sa opakovane snaží pred súdom predniesť, že nikdy nebol na Marianovi Kočnerovi finančne závislý. Rovnako chce ukázať, že mu Kočner veľmi veril. 

 

11:21 – „Ukážem ti, ako Rusko príde o Markízu,“ povedal Kočner Tóthovi. Vraj prišiel k nejakej pohľadávke, ktorá Ruska môže zničiť. Týmto vyjadrením chcel Tóth naznačiť, že mal s Marianom Kočnerom veľmi blízky vzťah a hovoril mu aj diskrétnejšie informácie. Vraj ho mal rád aj pre to, že od neho nechcel žiadne peniaze.

 

 

11:17 „Bol to Marian Kočner, ktorý mi sprostredkoval kontakt na Oskara Fegyvéresa,“ hovorí Tóth, čím chce reflektovať, že mal Kočner kontakty v Slovenskej informačnej službe, vďaka čomu mal prístup k utajovaným skutočnostiam. 

 

11:12 – Tóth tvrdí, že mu Marian Kočner v minulosti povedal, že keby „sa odstránil jeden novinár a všetci by sa zľakli, a keby to nepomohlo, išiel by dole ešte jeden, a keby nepomohlo ani to, tak aj jeden politik.“

 

11:09 – „Poznám osobne aj z videnia niekoľko slovenských miliardárov v eurách. Väčšina z nich nežije v takom luxuse, ako Marian Kočner. Väčšina nemá takú jachtu ani taký dom. Keď som si prečítal spätne Kuciakove články, pochopil som, že keď sa týmito vecami začnu zaoberať orgány činné v trestnom konaní, Kočner príde o všetko. Som rád, že som na tej dovolenke bol, lebo som pochopil motív vraždy,“ odpovedá Tóth na otázku o tom, či bol s Kočnerom na dovolenke na jachte. 

 

11:08 – Peter Tóth opäť kritizuje Denník N. Tentokrát za to, že píše o zdravotných pomeroch jeho syna. „Ale také sú pomery v tomto štáte,“ povzdychol si.

 

11:07 – Svedok Peter Tóth tvrdí, že okamžite po tom, ako si uvedomil, že Kočner stojí za vraždou, vydal všetky jeho osobné veci polícii.

 

11:06 – „Marian Kočner je inteligentný človek,“ hovorí Peter Tóth. 

 

11:03 – Tóth kritizuje Denník N, že kvôli nemu bolo odtajnené, že bol utajeným svedkom, Kočner sa pousmial.

 

11:02„Keď som nadobudol pocit, že Kočner stojí za vraždou, rozhodol som sa vypovedať. Nakontaktoval som pána Zuriana (pozn. red. terajšieho riaditeľa NAKA) a stretol som sa s nim asi na 2 hodiny v pizzérii na Gaštanovej ulici,“ popisuje Tóth moment, keď sa rozhodol priznať. Povedal mu aj o dokumentoch, mobiloch a schovaných veciach od Kočnera. Opisuje, ako sa rozhodol 5. októbra vydať Kočnreove veci, ktoré nadobudol. V tom čase bol ešte utajovaným svedkom.

 

11:00 – Tótha podľa jeho slov poprosila Kočnerova dcéra po zatknutí otca, či by si u neho mohla schovať nejaké písomnosti. Medzi nimi bola opäť šperkovnica a iPhone X. „Veci som uschoval v jednej z izieb doma, s telefónom, ktorý nemal označenie Bentley som nemanipuloval. Ani som neskúšal, či kód na telefón Bentley funguje na druhý iPhone.“

 

10:57 – Tóth ďalej opisuje, ako si na ďalší deň volal s Kočnerom. „Povedal mi, aby som tie veci doniesol k nemu naspäť, tak som mu to priniesol a tým som to považoval za uzavreté, len som mu povedal, že tie USB kľúče mohol mať niekde inde. Následne ho vzali do väzby a cez Šabíka mi posielal motáky.“

 

10:54 „Na sedačke v jeho obývačke som našiel iPhone X, všimol som si ho, lebo bol zapnutý, nebol ešte vybitý a chodili tam správy. Telefón som zobral k sebe domov. Považoval som ho za telefón, ktorým Kočner nakrúcal Na pranieri.“

 

10:53 „Ďalej som vedel, že v jeho byte bude šperkovnica – bolo to nahrávacie zariadenie schopné zaznamenať obraz a zvuk. Toto zariadenie som dal na pokyn Kočnera vyrobiť ja, potom som sa dozvedel, na čo ho použil. Dvere mi otvorila upratovačka.“

 

 

10:50 – „Po tlačovke Šantu som kontaktoval Karolínu Kočnerovú a povedal som jej, že by možno bolo dobré, keby sa v dome Mariana Kočnera na Kolibe trochu poupratovalo, keď to mám takto nazvať. Tento nápad som dostal aj pre to, lebo tesne pred tým, ako Kočner ukončil projekt sledovania novinárov, požiadal ma, aby som mu urobil 2 kópie toho, čo sme za ten cca rok vyprodukovali. Jeden mal byť pre neho a druhý pre Norberta Bodora. Mal som zlý pocit z toho, že by tie USB kľúče mohli byť v tom byte a vzhľadom na okolnosti by to mohlo vyvolávať rôzne otázky. Mal som pocit, že by nebolo dobré, keby sa to tam našlo. Z domu som zobral dosť veľa písomností ekonomického charakteru. Mal som pocit, že možno Kočner nebol rád, keby sa jeho obchodné záležitosti dostali do cudzích rúk.“

 

10:48 – Tóth hovorí o momente, keď ŠTS rozhodoval o väzbe Kočnera. „Hovorím o tom, lebo som síce mal podozrenia o nepravosti zmeniek, ale skutočne som sa o tom presvedčil až neskôr. Tlačová konferencia prokurátora Šantu sa mi zdala neférová, lebo sa mi zdalo, že chce tlačiť na ŠTS, aby rozhodol o väzbe. Chcel som preto Marianovi Kočneri pomôcť.“

 

10:45Pojednávanie pokračuje. „Myslím si, že si zaslúži vysvetlenie nielen to, ako som sa dostal k telefónu Bentley, ale aj k ďalšiemu telefónu a ďalším dôkazom, ktoré boli použíte nielen v tomto trestnom konaní,“ začal Tóth.

 

10:28 – Sudkyňa vyhlásila krátku 15-minútovú prestávku. Po nej sa otázky budú pýtať prokurátor, obžalovaní a ich právni zástupcovia. 

 

10:27 – „Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že Kočner a Zsuzsová spolu zosnovali a objednali vraždu Jána Kuciaka,“ uzavrel spontánnu časť výpovede svedok Peter Tóth. 

 

10:25 – Na druhý deň Tóth opäť dostal od Zsuzsovej podobné správy a nový QR kód na Threemu, vtedy však už Zsuzsovú zatkli. „Manželke som povedal, že keď nezareaguje SIS Alino na moju správu do hodiny, tak je to ona. Neodpísala po hodine a už nikdy. Vtedy som pochopil, že som komunikoval so Zsuzsovou.“

 

10:21„27. septembra 2018 som pochopil, o čo išlo. Do večera mi Zsuzsová posielala správy, ktoré mali úplne iných charakter. Keď zatkli v tento deň Andruskóa, správy sa vymykali z rámca veštice. Zisťovala, či za AVEm nechodí nový advokát, či za nim nechodí nový policajt alebo či nemá nového spoluväzňa. Ja som jej odpovedal, že pokiaľ viem, na cele má pána Greksu mladšieho,“ hovorí Tóth s tým, že Zsuzsová chcela takto zistiť, či ju Kočner nenatiera. 

 

10:20 – „Poslal mi ich po advokátovi Andrejovi Šabíkovi. Už neviem, čo tam bolo napísané, budem to parafrázovať. Mám si vypýtať jeho mobilný telefón od rodiny a mám ho pracovne volať Bentley – išlo o jeho hlavný telefón iPhone X, dal mi k tomu aj prístupové kódy. Požiadal ma, aby som si v telefóne našiel osobu s menom SIS Alino a napísal tam presne správu, akú mam napísať tejto osobe,“ opisuje Tóth prvý moták, kde bolo viacero dohodnutých kľúčových slov a signálov. 

 

Marian Kočner Tóthovi klamal a zakrýval snahu spojiť sa s Alenou Zsuzsovou tým, že chce komunikovať s vešticou. „Niektoré odkazy očividne neboli o veštení, boli to kódované odkazy. Musím povedať, že ma to dosť obťažovalo. Bolo vidno, že Alena Zsuzsová doslova zbožšťuje Kočnera. Keď o ňom písala, displej sa mi začervenal miliónom srdiečok. Manželke som to vždy ukazoval, aby som mal alibi. Nevedel som, kto je SIS Alino, ale bolo mi to jasné z toho kontextu. Kočner prízvukoval, že o kontakte s ňou nemám nikdy hovoriť v telefóne.“

 

 

10:14 – Peter Tóth sa chystá opísať motáky, sudkyni sa ospravedlnil, napil sa a pokračuje. 

 

10:10 „Keď bola zadržaná Alena Zsuzsová, Kočner mi volal z väzby. Ja som mu povedal, že som veľmi prekvapený, že má tlmočníčku z Taliančiny žijúcu v Komárne, lebo som videl taký titulok. Marian Kočner mi povedal, že on nikoho  v Komárne nepozná a vtedy mi bolo jasné, že klame.

 

Jeho konanie bolo veľmi zaujímavé. Telefonoval mi 3, možno aj 5-krát. Chcel alibi na to, prečo komunikoval s Alenou Zsuzsovou,“ pokračuje Tóth.

 

10:08 – Peter Tóth potvrdil, že pri zakladaní strany sa angažoval Robert Kaliňák. Vraj im dal echo, že sa prišlo na to, že sa prišlo na to, že sú podpisy falošné a majú začať odznova. 

 

10:07 – Tóth sa vo výpovedi vracia ku strane Cieľ. Hovorí o tom, aký mal plán so získavaním podpisov. „Ja mám jednu takú Maďarku, ona vyzbiera podpisy. Marian Kočner predomnou nikdy nepovedal, že ide o osobu Alena Zsuzsová. Najneskôr v roku 2016 ma Kočner informoval, že má ženu, ktorej platí 2000 eur. Tá žena cez sociálne siete a Pokec oslovuje vplyvných mužov a snaží sa ich zvádzať a privádzať do eroticky ladených stavov. Vraj jej kadečo vypisujú a posielajú jej kadejaké fotky. Vedel som, že táto žena používa na Facebooku alias Aja alebo Ajuška,“ hovorí Tóth s tým, že si neskôr spojil, že mal Kočner rovnakú ženu na podpisy a lákanie politikov. 

 

10:00„Keď som dostal hárky z lustrácie, mal tam uvedenú inú adresu trvalého bydliska, bola to obec pri Bytči. V čase, keď už Kriak a jeho partia vedeli, že Kuciak býva v obci Veľká Mača, tak mi Kočner poslal cez aplikáciu Threema jeho adresu,“ snaží sa Tóth vysvetliť správy z údajnej komunikácie, ktorú už média zverejnili. Bola to správa z dňa 3. októbra 2017.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

9:59 – Sledovanie Kuciaka vraj prebiehalo len 3 alebo 5 dní. Kriak mu potom povedal, že to nemá zmysel, lebo Kuciak nemá žiadny spoločenský život. Kriak mu povedal, že robí každý deň v práci to isté a cez víkend zapne miešačku. Ten chlapec žije ako mních,“ povedal Kriak, ktorý Kuciaka sledoval, Tóthovi.  

 

9:57 – „Na prelome septembra a októbra 2017 mi povedal, že poďme sa pozrieť na Jána Kuciaka. Ja som nepoznal, o čom písal, lebo nečítam slovenské médiá. Až po jeho smrti som sa presvedčil o tom, že bol výnimkou. Kočner sa mi sťažoval na to, že Ján Kuciak je proti nemu zaujatý, niekto ho proti mne hucká,“ pokračuje Tóth s tým, že nevedel o kauzách, o ktorých Kuciak pre Aktuality píše. Vraj Kočnerovi veril, že môže mať dojem, že je niekto proti nemu zaujatý. 

 

9:55 – Marian Kočner chcel podľa Tótha konfronovať politikov a odpovede uverejňovať na svojom profile. Chcel im klásť otázky vo forme „Je pravda že... ?“ Otázky pri tom mali vychádzať z informácií, ktoré si zistil on sám. 

 

9:53 – „Ja som za túto činnosť žiadne peniaze nebral a môžeme prejsť k tomu, ako to celé prebiehalo. Marian Kočner mi povedal, že sa začína týmto novinárom a išli sme na to. Nemôžem vylúčiť, že to bol Štefan Hríb,“ hovorí o sledovaní Tóth a opisuje, aké informácie a podklady posunul Kriakovi. Podľa jeho slov mu nedal všetky údaje zo sledovania, vyžiadal si však od neho záznam o sledovaní, aby mal Kočner dôkaz, že sa práca vykonávala. 

 

9:47 – Bývalý príslušník SIS popisuje autá, ktoré na sledovanie používali, vyberať ich mal Miroslav Kriak: Popisuje ďalšie technické zariadenia, foťáky a mobily, ktoré potrebovali. Používali parochne, fúzy aj barle.  „Vyplatenie vozidiel zabezpečoval Kočner, na zvyšok mi dal 30 alebo 40 tísic eur. To sme boli vyberať spoločne, na Gorkého ulici v Tatra banke. Peniaze som odovzdal Kriakovi. Keď už sme pri peniazoch, Marian Kočner mi dával pravidelne mesačne na honoráre pre sledovateľov 6800 alebo 7400 eur. Zvyšné náklady boli 1000 až 3000 eur.“   

 

9:46 – Peter Tóth opäť spomína Norberta Bödöra, konkrétne v súvislosti so zisťovaním ŠPZ áut novinárov. „Ani to nebola naliehavá požiadavka. Po nejakom čase mi Marian Kočner doniesol bielu obálku a v nej bolo 28 listov lustrácii osôb vo forme vzťahových diagramov, cez pavúkov tam boli ustanovení píbuzní, čísla pasov. Keď som to dostal do ruky, povedal som si, že z tohto niekto raz bude mať problém, ale zobral som to ako holý fakt. Lustrácie som si nafotil do telefónu a papiere som skartoval.“

 

9:42 – „Od mája 2016 sa paralelne s diskusiami o relácii na pranieri spustilo sledovanie novinárov. Od Kočnera som dostal podrobné zadanie, čo treba sledovať,“ hovorí Tóth s tým, že mal sledovať ako sa správajú, aby mohli živiť bulvárnu reláciu. „Pred tým sme s Kočnerom spravili zoznam, koľkých novinárov sledovať, vzišlo z toho 28 mien, bol to ambiciózny zoznam.“

 

9:38 – „Oslovil som Miroslava Kriaka, či by do toho išiel, povedal, že áno, ale, že by potreboval ďalších ľudí do tímu,“ pokračoval Tóth. Kriakovi vraj nepovedal, kto si sledovanie objednal.  Miroslav Kriak bude dnes vypovedať. 

 

9:36 – Peter Tóth sa dostáva ku kľúčovej časti výpovede, hovorí o tom, ako ho Kočner požiadal, aby zabezpečil sledovanie novinárov, aby mal materiál do svojej relácie. Peter Tóth vedel, že to nemôže robiť osobne, pretože jeho tvár poznajú. „Chcel vedieť, ako sú novinári spätí s niektorými politickými stranami. O takého informácie by mal záujem aj Norbert Bödör a oni dvaja na sledovanie novinárov prispejú.“

 

9:33 – „Približne v tom istom čase, ako Kočner hovoril o politickej strane, hovoril aj o tom, že chce založiť portál, alebo fanpage na Facebooku. Chcel by, aby sa to volalo Pranier alebo Na pranieri a chcel by tam kritizovať prácu novinárov,“ pokračuje Peter Tóth. 

 

 

9:30 – Peter Tóth hovorí o tom, ako mu Marian Kočner ponúkol post predsedu v politickej strane Cieľ, ktorú chcel založiť. Tvrdí, že ponuku odmietol, lebo chcel riešiť svoje malé podnikanie a ďalším dôvodom mal byť spomínaný zdravotný problém v rodine. „Ale povedal som mu, že vzhľadom na to, že mám určité skúsenosti a dokázal by som sformulovať ideológiu a program, viem mu pomôcť. Marian Kočner sa postupne začal stotožnovať s tým, že sa stane tvárou politickej strany.“

 

Bavili sa o názve strany, zhodli sa, že „Cieľ“ je marketingovo dobrý názov pre stranu. 

 

9:28 – Tóth spomína na 40. a 50. narodeniny Kočnera. „To boli spoločenské udalosti, ktoré sa vymykali z rámca našich bežných stykov.“ Ďalej pokračuje, že Marian Kočner chcel vedieť, aký je Tóthov názor na kandidatúru podnikateľa so stranou Cieľ. Vraj mali v tejto téme rozdielne názory. „Od roku 2016 sme sa začali stýkať intenzívnejšie, bolo to veľmi zaujímavé obdobie. V rodine máme jeden veľký zdravotný problém. Kočner sa o to zaujímal, prejavoval empatiu a poskytoval finančnú pomoc, ale nebolo to ani v jeho silách. V málokoho silách je účinne pomôcť s týmto zdravotným problémom.“

 

9:25 – Kým Peter Tóth hovorí o ich vzťahoch do roku 2016, Marian Kočner sa mračí, krúti hlavou a občas sa zasmeje, akoby chcel naznačiť, že Tóth klame. 

 

9:24 – Medzi rokmi 2000 a 2016 sa vzťah Tótha a Kočnera vyvíjal „sporadicky.“ Marian Kočner sa podľa svedka Tótha intenzívne zaujímal o politiku, a tak sa stretávali, aby sa o nej rozprávali. Debatovali vraj o medzinárodných vzťahoch. 

 

9:20Výpoveď Petra Tótha začína tým, ako sa s Marianom Kočnerom spoznali.  „Naše vzťahy boli v tom čase veľmi intenzívne vzhľadom na obvinenie Kočnera v kauze Technopol,“ hovorí Tóth, keďže sa o kauzu zaujímal ako novinár. „Keď v roku 1998 prepukla kauza Markíza, naša komunikácia opäť bola intenzívnejšia. Vtedy som cez Kočnera a Ágha som získaval informácie z ich tábora o tomto prípade, stretával som sa aj s Ruskom. Bolo to plodné a hektické obdobie. Vďaka tomuto kontaktu som získal kontakt na Sýkorovcov, pretože si ich Marian Kočner objednal ako ochranku. Vďaka tomu som spoznal bratov Lališovcov aj Petra Čongrádyho,“ odhaľuje Tóth..  

 

9:17 – Peter Tóth pôsobí veľmi nervózne, jeho výpoveď je veľmi kľúčová. V minulosti bol v tomto prípade utajeným svedkom. Sám požiadal predsedníčku súdu, aby ho mlčanlivosti zbavila. Z obžalovaých sa osobne poznám iba s Marianom Kočnerom od roku 1995, s Alenou Zsuzsovou som komunikoval prevažne cez aplikáciu Threema,hovorí Tóth. „Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa nepoznám,“ špecifikuje na úvod. 

 

9:13 – Sudkyňa poučuje Petra Tótha o jeho právach. Pri výpovedi môže nazerať do svojich poznámok. „Nemám žiadny vzťah k poškodeným ani obžalovaným,“ povedal Tóth a začína spontánna časť jeho výpovede. 

 

9:10 – Vypovedať ide Peter Tóth. Sudkyňa ho predvolala, on však išiel za rodinami poškodených Kuciakovcov a Zlaticou Kušnírovou a niečo im povedal. Znovu ho Sabová napomenula a on si prišiel sadnúť na stoličku pre svedka. 

 

V októbri 2018 sa Peter Tóth sám na polícii prihlásil  ako ďalší kľúčový svedok ochotný spolupracovať s políciou pri vyšetrovaní, pravdepodobne v snahe vyhnúť sa vlastnému trestnému stíhaniu. Bývalý novinár v minulosti príslušníkom Slovenskej informačnej služby, neskôr pre Mariana Kočnera sledoval novinárov, vrátane Jána Kuciaka.


V januári 2019 odovzdal Tóth vyšetrovateľom telefón, ktorý sa nachádzal v jednom z áut Mariana Kočnera. Niekoľko mesiacov neskôr sa technikom z Europolu podarilo prelomiť prístup do zariadenia. Zo zálohy získali prepis komunikácie zo šifrovanej aplikácie Threema medzi majiteľom telefónu Marianom Kočnerom a viacerými osobami. Medzi nimi aj s Alenou Zsuzsovou, Norbertom Bödörom a ďalšími. Písal si s nimi o ovplyvňovaní polície, prokurátorov, vyšetrovateľov aj rozhovoroch s predstaviteľmi vládnych strán.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

9:06 – Sudkyňa kontroluje prítomnosť obžalovaných, poškodených a ich právnych zástupcov. Konštatuje, že Marček a Zsuzsová neprídu. O pár minút začne výpoveď Petra Tótha. 

 

9:03 – Dnes sa bude opäť pojednávať až do večera. Pokračovať sa následne bude od budúceho pondelka 20. januára ďalšími troma dňami. Refresher rovnako ponúkne LIVE textovú reportáž aj z ďalších dní hlavného pojednávania. 

 

9:01 – Sudkyňa Ružena Sabová opäť aj na začiatku tretieho dňa hlavného pojednávania pripomína, že súd nepovolil živý prenos zvuku ani obrazu z procesu. V pondelok kritizovala portál Aktuality za to, že zverejnil vo forme podcastu zvukový záznam z výpovede Miroslava Marčeka. 

 

8:59 – Peter Tóth sa občas pozrie na lavicu, kde sedí obžalovaný Marian Kočner. Toho aktuálne stráži 6 ozbrojených kukláčov. 

 

8:58 – Stále nie je isté, či bude výpoveď Petra Tótha verejná. Prichádza do úvahy, že bude chcieť hovoriť aj o utajovaných skutočnostiach. V takom prípade by boli novinári aj verejnosť vylúčení. 

 

8:50 – Novinári už sú v pojednávacej miestnosti, opäť sa predbiehali, aby mali čo najlepšie miesta. My dnes budeme mať ideálny výhľad na Mariana Kočnera. Na mieste je už aj svedok Peter Tóth. Pojednávanie začne o 9:00 jeho výpoveďou.

 

Peter Tóth (sediaci na lavici) – kľúčový svedok, ktorý dnes bude vypovedať proti Marianovi Kočnerovi

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

8:43 – Do pojednávacej miestnosti ako prví vchádzajú právni zástupcovia aj rodiny poškodených ešte pred tým, ako pustia novinárov.

 

8:25 – Novinárov pustia do pojednávacej miestnosti o približne 20 minút. 

 

8:15 – Najdôležitejším momentom včerajšieho dňa bola 5-hodinová výpoveď kľúčového svedka Zoltána Andruskóa, ktorý sa už skôr priznal, že bol sprostredkovateľom vraždy a pred súdom prehlásil, že si ju u neho objednala Alena Zsuzsová, ktorej objednávku zadal Marian Kočner. 

 

Svedok Andruskó povedal aj niekoľko zaujímavých skutočností, ktoré síce súviseli s Marianom Kočnerom a vraždou, mali však aj politický podtón. „Keby pán Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo,“ konštatoval Andruskó. Počas výpovede viackrát povedal, že sa bál ísť na políciu.

 

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa pojednávania sme zhrnuli tu

 

 

8:10 – Strelec Miroslav Marček dnes na hlavné pojednávanie nepríde. Jeho právny zástupca požiadal o konanie v neprítomnosti, keďže sa obžalovaný priznal. V pondelok Marček podrobne opísal, ako vraždu vykonal. 

 

8:05 – Česká televízia robí v miestnosti pre novinárov rozhovor s poľským reportérom. Pýtajú sa ho na dôvod, prečo prípad sleduje. Novinár konštatuje, ide o veľmi dôležitý prípad pre celú Európu a otriasol celým svetom. Hovorí, že všetci Poliaci poznajú meno Ján Kuciak a o vraždu slovenského novinára sa národ intenzívne zaujíma. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

7:50 – Miestnosť pre novinárov sa plní, atmosféra je uvoľnená a pokojnejšia ako počas pondelka a utorka. 

 

7:30 Novinári čakajú v miestnosti pre médiá, v porovnaní so včerajším dňom je v miestnosti ešte menej ľudí, všetci sú zo slovenských médií. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal telefón s Threemou
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal telefón s Threemou Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

7:05 – Po príchode do budovy musia novinári absolvovať bezpečnostnú kontrolu. V časti Justičnej akadémie, kde sa koná pojednávanie v prípade vraždy. Príslušníci ZVJS kontrolujú batohy novinárov a občianske preukazy, pretože je vstup povolený len akreditovaným reportérom. 

 

7:00 – Novinárov pustili do areálu súdu v Pezinku. Ešte v decembri púšťali zamestnanci novinárov na parkovisko skôr, od januára 2020 už však musia počkať, kým všetkých obžalovaných eskortujú do budovy. Problémom vraj bolo, že si novinári fotili obžalovaných. 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať bude Peter Tóth, ktorý zradil Kočnera a polícii odovzdal jeho telefón s Threemou Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

Aj dnes naživo sledujeme megaproces, v ktorom sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. O 7:00 pustili členovia Zboru justičnej a väzenskej stráže (ZVJS) do areálu novinárov. Marian Kočner dnes odchádzal z Bratislavy približne o 6:05 ráno, do 9:00 tak bude čakať v budove súdu v Pezinku. 

 

Rovnako ako včera pustia novinárov do pojednávacej miestnosti o 8:45. Predpokladáme, že dnes príde ešte menej novinárov ako včera. Vypovedať budú Peter Tóth, bývalý príslušník ŠtB Miroslav Kriak aj Štefan Mlynarčík, člen sledovacieho komanda, ktoré riadil Kriak. Vypovedať bude aj Kočnerov kamarát podnikateľ Jozef Dučák starší. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.