Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. novembra 2019, 22:34
Čas čítania 0:00
Tímea Krauszová

Čínsky umelec premieňa odpadky na módu, chce upozorniť na klimatickú krízu: Ochrana životného prostredia je úlohou každého z nás

NEWS ČÍNA MÓDA UMENIE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Uložiť Uložené

Pomocou unikátnych kúskov oblečenia upriamuje pozornosť na stav našej planéty.

Wan Yunfeng je čínsky umelec a módny návrhár. Vytvára jedinečné outfity, ktoré si oblečie len on. Využíva pri tom netradičný materiál: odpad. Siete, tašky, vrecúška, kusy starého oblečenia či plastové fľaše, to všetko sú veci, na ktoré zabudneme v momente, keď ich vyhodíme do koša.

Wan im však vdýchne nový život. Svojimi výtvormi chce upriamiť pozornosť ľudí na to, ako konzumný spôsob života ničí životné prostredie.

Umelec so silným odkazom pre svet

Pre CNN sa mladý Wan vyjadril, že jeho výtvory sú v podstate performance art. „Robím šaty, aby som pritiahol pozornosť na životné prostredie. Samozrejme, nemôžete si ich obliecť v bežný deň,“ hovorí a dodáva, že cieľom je hovoriť o ochrane planéty.

Vo svojom apartmáne v Pekingu má plný byt materiálov, ktoré zozbieral. Niektoré pochádzajú z jeho života, iné mu prinášajú kamaráti. Zvykne aj cestovať po svete, nakupuje na rôznych blších trhoch, aby boli šaty pekné. Dizajnovať aj šiť sa naučil sám, inšpiráciou mu je čínska aj západná kultúra. Spomedzi módnych návrhárov obdivuje prácu Karla Lagerfelda.

Odporúčané
Kto bol Karl Lagerfeld a prečo je považovaný za jedného z najdôležitejších módnych návrhárov v histórii? Kto bol Karl Lagerfeld a prečo je považovaný za jedného z najdôležitejších módnych návrhárov v histórii? 21. februára 2019, 13:41

Niektorí ho kritizujú za ženské šaty a zvláštne pózy

Podľa CNN sa našli kritici, ktorým sa nepáči nič: od tvaru jeho nosa až po spôsob, akým dvíha nohy na fotografiách. Wan však vysvetľuje, že pri pózovaní sa snaží napodobniť chôdzu zvierat. „Na svete je množstvo ohrozených druhov. Keď kráčam po ceste, chcem vyjadriť, ako kráčajú tie zvieratá. Dúfam, že to ľudia pochopia.“ Pohyb je súčasťou jeho prejavu.

„Nie som len model na móle. Snažím sa rozšíriť správu o ochrane životného prostredia.“  Istý čas sa ho hejterské komenty dotýkali a dokonca kvôli nim niektoré svoje výtvory vyhodil. Napokon sa však k tomu vrátil. „Chcem len chrániť životné prostredie,“ uzavrel vo vyjadrení pre CNN. „Verím, že všetci by mali pracovať na ochrane životného prostredia, nemyslíte?“

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wan Yunfeng 万云峰 (@yunfengwan) on

Klimatická kríza je tu, či tomu chceme alebo nechceme veriť. A módny priemysel má tiež svoj podiel viny na tom, v akom stave je dnes planéta. Wan spája príjemné s užitočným a okrem krásneho odkazu vytvára aj modely, ktoré sú akoby z úplne iného sveta. Pozri si to na vlastné oči.

Šaty inšpirované čínskou tradíciou, fotené v Paríži

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wan Yunfeng 万云峰 (@yunfengwan) on

Tieto inšpirovala Frida Kahlo

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wan Yunfeng 万云峰 (@yunfengwan) on

„Morský koník, uväznaný v plaste, vzpiera sa, prežíva, chce žiť,“ píše v popise na Instagrame k tejto fotografii. Je jednou zo série, kde znázorňuje zvieratá, ktoré náš odpad ohrozuje na živote

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wan Yunfeng 万云峰 (@yunfengwan) on

 Šaty ušije naozaj z hocičoho. Využil pri tom napríklad modré tašky IKEA

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wan Yunfeng 万云峰 (@yunfengwan) on

... či viac tradičné tašky, s ktorými kedysi aj naše babky chodievali na nákupy

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Wan Yunfeng 万云峰 (@yunfengwan) on

 Viac outfitov si môžeš pozrieť na jeho instagrame.

Domov
Zdieľať
Diskusia