Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. augusta 2019, 10:40
Čas čítania 0:00
Daniel Mikolášik

NASA vyšetruje prvý vesmírny trestný čin. Astronautka sa mala z paluby ISS vlámať do bankového účtu exmanželky

ZAUJÍMAVOSTI NASA VESMÍR
Uložiť Uložené

„Chcela som sa len uistiť, že rodinné financie sú v bezpečí,“ tvrdí na svoju obhajobu obvinená astronautka.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) aktuálne zaznamenal historicky prvý zločin mimo Zeme. Podľa stanice New York Times totiž aktuálne vyšetruje prípad astronautky, ktorá sa mala bez súhlasu dostať do bankového účtu svojej bývalej manželky. Vesmírny trestný čin bol spáchaný na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Pomerne známa americká astronautka menom Anne McClain, ktorá sa podieľala na šesť mesačnej misii na ISS, však odmieta obvinenie z údajného trestného činu spáchaného vo vesmíre. Vstup do cudzieho bankového účtu však priznáva. Počas mesiacov strávených mimo Zeme si prechádzala ťažkým rozvodom so svojou bývalou manželkou Summer Worden.

Jej ex pritom nie je len tak hocikto. Ide o zakladateľku a výkonnú riaditeľku technologickej spoločnosti Filly Intelligence LLC, zameriavajúcej sa na bezpečnostné systému a zbieranie dát. Ich rozvodové konanie sa malo ťahať ešte od minulého roku, a aj napriek tomu, že už nejakú dobu spolu nežili, Worden si uvedomila, že astronautka má stále prístup do jej bankového konta.

NASA vyšetruje prvý vesmírny trestný čin. Astronautka sa mala z paluby ISS vlámať do bankového účtu exmanželky
Zdroj: TASR/AP

Okamžite oslovila svoju banku, ktorá potvrdila, že jedno z prihlásení do účtu bolo prostredníctvom počítačovej siete, zaregistrovanej v NASA. Summer Worden mala po zistení, že jej bývalá sa bez povolenia dostala k jej súkromným informáciám o stave účtu, podať sťažnosť na Federálnu obchodnú komisiu a tiež na Úrad generálneho inšpektora NASA.

Astronautka tak bola obvinená zo zneužívania osobných údajov a nelegálneho prístupu k súkromným finančným informáciám. Tá priznáva, že kontrolovala daný účet, no údajne nemala nijaké zlé úmysly. „Chcela som sa len uistiť, že rodinné financie sú v bezpečí,“ povedala.

Na ISS platia zákony a jurisdikcia podľa dohody piatich agentúr, zapojených do vesmírneho programu zo Spojených štátov amerických, Ruska, Kanady, Japonska a zástupcov štátov Európy. Ak by sa teda preukázala vina kozmonautky, išlo by o historicky prvý zločin spáchaný vo vesmíre. 

Domov
Zdieľať
Diskusia