Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. februára 2019, 12:00
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Šajmo: Chystám EP, v rape chcem povedať niečo zmysluplné (Rozhovor)

HUDBA RAP
Uložiť Uložené

Náš moderátor Šajmo sa rozhodol vydať svoj debutový hudobný singel a my sme mu pri tejto príležitosti položili zopár otázok.

Či už si to čakal alebo nie, Šajmo dnes vydáva svoju prvú rapovú skladbu s názvom Anomália. Jeho iniciatíva od písania scenárov pred návštevou backstageov najznámejších domácich aj zahraničných interpretov prerástla až do tvorby textov a dnes dáva svetu vedieť, že sa uchádza o miesto na rapovej scéne

Moderátor Refresheru mal vždy k tomuto žánru prirodzene blízko, čo dával intenzívne najavo aj v samotných videách. Jeho debut prichádza aj s vizuálom zostrojeným z kompilácie fotografií v podaní Tibora Kunu a o hudobnú produkciu sa postaral Matúš Babka.

My sme sa pri tejto príležitosti rozhodli Šajma vyspovedať, aby si sa dozvedel čosi viac o tom, o čo vlastne ide a čo máš vôbec očakávať. Prezradil nám, ako tento nápad vznikol, čo sa chystá do rapovej hry priniesť a aké sú vlastne jeho hudobné plány v blízkej či vzdialenej budúcnosti. 

Šajmo má jasný pohľad aj na ciele v hudbe a tiež prezradil čosi viac o potenciálnej spolupráci s vydavateľstvami. Zatiaľ však nemá žiadne očakávania a v prvom rade sa chce hudbou baviť. Určite však bude v tvorbe pokračovať aj naďalej a ak pôjde všetko podľa plánu, už čoskoro príde aj pokračovanie. Necháme sa však prekvapiť a ty nám nezabudni do komentára napísať svoju predpoveď Šajmovej kariéry.  

Šajmo: Chystám EP, v rape chcem povedať niečo zmysluplné (Rozhovor)
Zdroj: Welin

Ja som vždy vedel, že je v tebe niečo viac. Kedy si v sebe objavil rapera?

Haha, to mi lichotíš. K rapu mám pozitívny vzťah už veľmi dlho, keď som mal osem rokov, držal som v ruke albumy Robbie Williamsa, Avril Lavigne a Eminema. Vtedy som si našťastie vybral správne, keďže táto tvorba mala neskôr výrazný vplyv na môj život. 

Prvýkrát som nahrával, keď som mal asi 14, klasika, niekde u kamaráta. Následne som si to ešte skúsil v devätnástich, no nikdy nič z toho neuzrelo svetlo sveta, keďže som s tým sám nebol okej. No a toto je môj tretí pokus, ktorý som sa rozhodol ukázať aj ostatným. 

Keď už sme pri Avril, idem si pustiť Sk8er Boi a môžeme pokračovať. Máš v pláne skĺbiť kariéru rapera a moderátora?

V tomto smere mám veľmi jasno. Páči sa mi, ako to celé poňal Childish Gambino. V každom odvetví, ktorému sa venuje, je svojský a nerobí medzi tým žiadne paralely.  Určite však nechcem byť rapujúci moderátor ako Leoš. Ak ma niekto cení ako moderátora, nechcem od neho, aby si nasilu púšťal moje tracky a opačne.

Keď už sme pri tých cieľoch, aký je tvoj primárny cieľ v hudbe? Chceš sa skôr baviť alebo máš ambíciu raz vypredávať kluby?

Určite je mojim obrovským snom postaviť sa pred veľké publikum. Alebo proste pred publikum, ktoré sa prišlo pozrieť na moje konkrétne vystúpenie. Občas sa totiž stáva, že interpret aj má pod pódiom ľudí, tí však v skutočnosti prišli na koncert niekoho iného a pod pódiom si len krátia čas. 

To ale neznamená, že sa hudbou nebudem baviť aj bez koncertov. Párkrát som už mal možnosť stáť na pódiu s interpretom a aj ako úplne postranný človek som sa tam cítil skvelo. Hádam sa aj mne raz podarí byť tým, kvôli ktorému si niekto kúpil lístok. 

Šajmo: Chystám EP, v rape chcem povedať niečo zmysluplné (Rozhovor)

Prezraď nám príbeh prvej skladby. Od myšlienky, cez proces tvorby až po videoklip. Kto ti s tým pomáhal a ako dlho to celé trvalo.

Je to už nejaký čas, čo si píšem texty a skúšam skladať slová vedľa seba tak, aby sa dali rapovať. Občas to prezentujem svojmu okoliu a zbieram feedback, z ktorého si potom snažím niečo zobrať. S týmto to vlastne bolo úplne rovnako. Trochu som mal však problém s výberom hudby, dostal som ale referenciu na chalana, ktorý je veľmi šikovný a volá sa Matúš Babka.  Plánujem s ním robiť určite aj v budúcnosti.

Čo sa týka takej tej mentálnej podpory, tak určite moja priateľka, najbližší kamaráti a Majdo, ktorého asi poznáte. Títo ľudia pri mne stoja v časoch a nečasoch stále. 

S vizuálnou stránkou mi pomáhal fotograf Tibor Kuna, ktorý sa postaral o môj prvý klip. Ja mám ľudí z tejto brandže veľmi rád, lebo sú voľnomyšlienkári ako ja sám. Ďakujem každému, kto ma posunul, cenil alebo ešte len bude ceniť. 

Keďže sa aj vďaka Refresheru poznáš so známymi rapermi, konzultoval si to celé s niekym z oboru?

Áno, jasné. Prvé nakričané veci do diktafónu som posielal napríklad Pil C-mu, s ktorým som to následne osobne preberal. Svoje vízie a názory som posielala aj Damemu, s ktorým sme sa síce veľakrát nezhodli a naše názory boli protichodné, no každý jeden človek, ktorý tomu venoval aspoň trochu energie a času, ma potešil. Zároveň som veľmi rád, že vďaka Refresheru vôbec mám tú možnosť konzultovať to s povolanejšími. 

Obaja vieme, že do veľkej miery rešpektuješ slovenský rap. Čo by si doň ako interpret chcel priniesť?

V krátkosti. V dobe, keď všetci kričia gang gang gang, by som chcel nájsť cestu, ako povedať niečo zmysluplné. Nechcem nutne motivovať k duchovnému životu, ani nadávať na sociálny systém. Chcem, nech moje texty dávajú význam, aj keď nebudú najhlbšie. 

Šajmo: Chystám EP, v rape chcem povedať niečo zmysluplné (Rozhovor)

Aké budú tvoje ďalšie hudobné kroky? Chystáš skladby alebo možno aj nejaký projekt?

No, mám napísaných zopár ďalších vecí, jedna je ešte u hudobného inžiniera a čoskoro bude hotová. Do leta sa budem teda jednoducho venovať nahrávaniu a uvidíme, čo z toho bude. Chcel by som vydať EP. Nemám žiadnu taktiku, veľa veci nechávam na pocity.

Máš ambíciu dostať sa pod nejaký label? Pokojne buď konkrétny, možno si to niekto zo známych raperov prečíta.

Vo všeobecnosti síce ambície mám, ale nie je to vyslovene tak, že  by som robil taktické kroky, aby niečo prišlo. Ak je AWGE (pozn. red. AWGE – kreatívna agentúra, ktorú založil ASAP Rocky) niečo ako label, tak rozhodne áno, haha. Robiť s Rockym by bolo pre mňa určite najviac, čo sa dá v hudbe dosiahnuť. To sú ale také nereálne sny. Každopádne, on je pre mňa takou pomyselnou modlou v zámorskom svete. 

U nás, keby ma vôbec niekto oslovil, bola by sranda, že to evidujú a že mi takú možnosť dávajú. Zatiaľ nechcem predbiehať. Určite sú vydavateľstvá, ktorým by som to odmietol, ale aj zopár takých, čo fakt cením. 

Šajmo: Chystám EP, v rape chcem povedať niečo zmysluplné (Rozhovor)
Zdroj: Welin
Domov
Zdieľať
Diskusia