Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. februára 2018, 14:01
Čas čítania 0:00
Radka T.

„Hovoriace“ kosatky sú realitou. Podarilo sa nahrať zviera, ktoré dokáže opakovať ľudské slová

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Kosatka dokázala kopírovať slová svojej trénerky.

Hovoriace zvieratá sa nám prihovárajú skôr z animovaných filmov, no aj v reálnom svete dokážu prekvapiť. Presne ako Wikie, 14-ročná kosatka dravá z Francúzska.

Vedci tvrdia, že sa im podarilo nahrať Wikie, ako opakuje anglické slová hello či bye bye, ráta do troch alebo povie meno svojej trénerky Amy. „Rozprávať“ sa naučila kopírovaním slov svojej trénerky. Experiment je tak dôkazom toho, že aj tieto zvieratá dokážu napodobniť ľudskú reč.

Veľryby pritom nemajú rovnaké hlasové schopnosti ako ľudia a k vydávaniu zvukov používajú nozdry. Výskumníci preto ani neočakávali, že to bude perfektné. Nakoniec ostali prekvapení, ako sa zvuky priblížili k ľudskému hlasu.

Cieľom výskumného tímu Joseho Abramsona je pochopiť, ako veľryby dokážu imitovať zvuky a porozumieť tomu, ako komunikujú vo svojom prirodzenom prostredí. Okrem ľudských zvukov bola 14-ročná Wikie vystavená i hluku iných kosatiek, aby sa zistilo, či ich dokáže imitovať. Kosatky používajú vlastný zvukový dialekt.

„Hovoriace“ kosatky sú realitou. Podarilo sa nahrať zviera, ktoré dokáže opakovať ľudské slová
Zdroj: Pixnio

Veľryby i delfíny pritom patria medzi veľmi zdatné zvieratá, čo sa týka vokálnej imitácie. Sú jednými z mála zvierat, ktoré sa vedia naučiť vytvoriť nový zvuk počúvaním.

Domov
Zdieľať
Diskusia