Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 26. 1. 2020 meniny má Tamara

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Refresher - Rozhovory
4
Richard Balog
22. august 2017, 19:21
Čas čítania: 7:33

Vyučovala surfing v horúcom San Diegu a aktuálne spoznáva Španielsko. Zoznámte sa s cestovateľkou Dominikou Horníkovou (Rozhovor)

Podarilo sa nám vyspovedať mladú Slovenku, ktorej život pripomína rozprávkovú cestu okolo sveta.

Richard Balog
22. august 2017, 19:21
Čas čítania: 7:33
Vyučovala surfing v horúcom San Diegu a aktuálne spoznáva Španielsko. Zoznámte sa s cestovateľkou Dominikou Horníkovou (Rozhovor)
Zdroj: instagram.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rozhovory sú súčasťou nášho webu od samého začiatku, a to či už s elitou hudobnej scény, športovcami, umelcami, modelkami, návrhármi alebo mladými Slovákmi, ktorí našli odhodlanie a vycestovali do zahraničia.  Do danej skupiny našincov patrí taktiež sympatická milovníčka adrenalínových športov menom Dominika Horníková, ktorá si počas spoznávania Pyrenejského polostrova na nás našla chvíľku času a odpovedala na sériu zvedavých otázok zameraných na množstvo odlišných tém. Výsledok si môžete prečítať nižšie. 

 


 

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

 

Ahoj Dominika, môžeme prosím ťa úvod nášho rozhovoru odštartovať zľahka tým, že sa nám trochu bližšie predstavíš a taktiež prezradíš, ako doposiaľ tráviš tohtoročné leto?

Ahojte, ako už je uvedené vyššie, volám sa Dominika Horníková, mám dvadsaťšesť rokov a pochádzam z Košíc, pričom posledných pár rokov žijem viac-menej v kufri.

 

Leto 2017 pre mňa začínalo dokončovaním diplomovej práce a následne prišlo na rad balenie spojené s odletom na Malorku, kde som pobudla týždeň. Odtiaľ som sa presunula do Lisabonu, kde som sa stretla s tromi kamarátkami, čím sa odštartoval náš výlet smerom na sever. Podarilo sa nám okúsiť pobrežie Portugalska a vrch Španielska. Každý deň sme kempovali, respektíve surfovali na rôznych miestach a spávali všetky štyri v našej dodávke skoro dva týždne.

 

Vo francúzskom Biarritz som "prestúpila" na druhý autobus, a to doslovne, keďže môj hippie kamarát prerobil vozidlo na obytný dom. Po týždni surfovania v krajine galského kohúta som sa opätovne presunula do Asturias na severo-západe Španielska, kde som doteraz.

 

Len z opisu posledných týždňov tvojho života nám vychádza, že miluješ cestovanie a adrenalínové športy. Kedy prišiel ten prvotný impulz a túžba po spoznávaní sveta?

Celé sa to začalo v období, keď som mala pätnásť rokov a náhodne som sa pustila do reči s neznámym dievčaťom vo vlaku, ktorému vôbec neprekážalo ísť nezávisle niekam len tak, sama. Čo ma prekvapilo.

 

Impulzom bola taktiež známa, ktorá sa zúčastnila programu Work & Travel v Spojených štátoch a trochu mi o tom porozprávala. V rovnakom čase som začínala so snowboardingom, a preto ma lákali najmä destinácie, kde môžem jazdiť alebo vykonávať iné adrenalínové aktivity.

 

... a ako to prosím ťa pokračovalo? Prišli na rad prvé odvážnejšie výlety a s nimi spojené množstvo zážitkov? Pri prvej ceste do zahraničia si presne vedela do čoho ideš alebo to bola jazda do neznáma?

Prvý väčší výlet prišiel v mojich devätnástich rokoch a išlo o prácu animátorky na štyri mesiace v Egypte. Absolútne som netušila, do čoho idem, aj keď samozrejme mamku som ubezpečila, že áno :) Odlet som mala z Viedne do Káhiry, kde som mala dvadsať minút na prestup, z ktorých sa vďaka nepresnej navigácii od pracovníkov letiska stalo len päť, a tak sme s jedným z Mohammedov prebehli cez celé letisko. Celý čas pritom do vysielačky vykrikoval po arabsky, nech zadržia lietadlo, teda aspoň si to myslím...

 

Na letisku v Sharm El Sheikh ma už čakal môj taliansky šéf a dané leto bolo jednou z mojich najlepších skúseností, akú som doteraz zažila.

 

Z vlastných skúsenosti vieš, že cestovanie na vlastnú päsť nie je vždy jednoduché. Mali tvoji rodičia pochopenie pre danú zábavu už od začiatku alebo si ich musela presvedčiať dlhší čas?

Vyrastala som s mamkou, ktorá má našťastie pochopenie pre moju večnú tvrdohlavosť a zvykla si na fakt, že na určité veci si nepýtam žiadne povolenie a priamo jej ich oznámim. Vážim si, ako to zvláda a hlavne, že mi dôveruje.

 

Ako si už načrtla, tak miluješ adrenalínové aktivity. Sú tomu prispôsobené aj tvoje možnosti v rámci spoznávania nových kútov sveta?

Všetko záleží na tom, kde sa práve nachádzam a aké sú na danom mieste možnosti. Milujem tanec, surfing a snowboarding, čiže posledné roky vyhľadávam miesta, kde sa nachádzajú vlny alebo hory.

 

Veľmi rada objavujem nové surfové spoty, pričom najradšej mám nepreľudnené pláže s lesmi či džungľou v pozadí. Ak náhodou bývam pri väčších mestách, tak skúmam podmienky pre tanec a v horských strediskách ma lákajú najmä kvalitné parky pre snowboarding.

 

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

 

Aké mestá či krajiny sa ti do dnešného dňa podarilo navštíviť a kde si si to zamilovala natoľko, že by si sa tam s radosťou presťahovala aj na dlhšie obdobie?

Môžem začať s menovaním? :) Egypt, Maroko, Azory, Fuerteventura, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Írsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko, Belgicko, Nemecko, Dánsko, Nórsko, Švédsko, Island, Švajčiarsko, Lichtenštajsko, Rakúsko, Taliansko, Chorvátsko, Česko, Poľsko, Ukrajina, Maďarsko, Mexiko, Spojené štáty (Kalifornia, Oregon, Washington, New York...) a Kanada.

 

Je ešte veľa krajín, ktoré chcem navštíviť a kde chcem pobudnúť istú časť života, ale zatiaľ medzi moje obľúbené časti  patrí Island, Portugalsko či Kalifornia, pričom v San Diegu a v Lisabone som nejakú dobu už žila.

 

Zmapované to máš už veľmi pekne, avšak, nedá sa nám neopýtať Dominika, ako si na tom, čo sa týka spoznávania Slovenska? Máme tu miesta, ktoré by si nám odporúčila navštíviť?

Osobne si myslím, že naša krajina je skrytý poklad a máme tu množstvo krásnych miest. Mne sa azda najviac páči Štrbské Pleso, Jasná či Donovaly v priebehu zimy a Domaša so Šíravou počas letných mesiacov.

 

Ak by si mala vybrať len jeden zážitok, ktorý počas tvojich ciest v tebe vyvolal najsilnejšiu emóciu, ktorý by to bol a z akého dôvodu?

Takých zážitkov bolo viac, ktorý mi momentálne napadá je to, ako sme boli s najlepšou kamarátkou na výlete zo San Diega až do Kanady a po ceste sme sa zastavili v Long Beach, kde sa konal veľký festival. Hlavným dôvodom nebol masívny line-up, chceli sme sa opäť spojiť so Skrillexom, s ktorým sme sa spriatelili pred dvoma rokmi v rakúskych Alpách, kde sme spolu jazdili v snowparku a čerstvé prašany. Podarilo sa nám vďaka nemu na festival dostať, stretli sme sa, vyobjímali, predstavil nás jeho známym ako baby, s ktorými mal the best time of his life, po jeho show sme všetci išli do Skrillexovho domu v LA, kde sa konala afterpárty, na druhý deň sme spolu skejtovali po uliciach v Los Angeles, pozval nás na obed a rozlúčili sme sa. To bolo super.

 

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

 

V spomínanom San Diegu si vyučovala surfing. Ako sa mladé dievča z Európy dostane k obdobnej práci, ktorá ju baví?

K práci surfovej inštruktorky som sa v podstate dostala úplnou náhodou. Nedostatok financií a dočasné ubytovanie na gauči u známeho boli dostatočne silným impulzom, že vlastne nemám čo stratiť a jediné čo mi ostalo, bola odvaha :)

 

Rozhodla som sa teda navštíviť miesta, ktoré mi boli sympatické a opýtať sa na možnosti práce. V jednom surfovom obchode mi ponúkli pozíciu inštruktorky, lebo síce mali ďalších šestnásť, ale medzi nimi nebola ani jedna žena. Predtým som síce učila surfovať známych, nikdy však nie profesionálne a práve preto ma daná ponuka nadchla a zároveň bola  výzvou. Samozrejme, musela som si dodatočne urobiť certifikát potrebný k výučbe.

 

Keďže si už mierne načala tému financií, tak by nás zaujímalo, akým spôsobom sa ti darí pokrývať všetky náklady spojené s množstvo dobrodružstiev, ktoré zažívaš? Samozrejme, ak ti to neprekáža :)

Vôbec mi to neprekáža. Na všetky moje úlety a výlety si zarobím a sponzorujem si ich sama. Kdekoľvek idem na dlhšiu dobu, nájdem si prácu rovno na mieste. Je to celkom riskantné, ale vždy sa niečo nájde, ak človek veľmi chce a niečo pre to aj urobí. Naučila som sa hlavne nemíňať na hlúposti a radšej si peniaze odložiť na letenky. Veci po čase vyhodíte, ale zážitky ostanú navždy. 

 

Ešte čo sa týka surfingu, chcela by si sa mu venovať až na profesionálnej úrovni alebo sú tvoje plány do budúcna v úplne odlišných sférach?

Nevidím dôvod v budúcnosti pracovať v odlišných sférach. Myslím si, že doba sa mení a je možné transformovať záľuby do profesie, čo však neznamená, že musím byť nevyhnutne profesionálna surférka do konca života. Laťka je totiž nasadená poriadne vysoko a ako babka by som súťažiť nechcela :) 

 

Viem, že svoju vášeň pre surfing môžem prepojiť s prácou aj v inej forme. Študovala som, aby som vedomosti neskôr využila v praxi, takže sa zameriavam na cestovný ruch v spojení so spomínaným surfingom a snowboardingom. Plánujem cestovať ešte aspoň štyri roky, spoznávať odlišné kultúry, získavať kontakty a ďalej sa uvidí...

 

V budúcnosti sa možno zúčastním surfovej súťaže, len tak, zo srandy. Plánujem žiť rok v Austrálii a tak uvidíme, čo zo mňa bude. :) 

 

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

 

Apropo, ako si zvládala skĺbiť vášeň pre cestovanie s náročným štúdiom? Respektíve, na akú pozíciu v rámci sveta by si zaradila náš aktuálny školský systém?

Študovala som v Portugalsku a doma na Slovensku. Popri mojich záľubách som mala program celkom nabitý, obzvlášť počas skúškového obdobia. Paradoxne, čím menej času som mala, tým viac som toho postíhala, nejako som si to vždy vedela zorganizovať.

 

Zaujímala som sa taktiež o školský systém v Kalifornii, pretože moji spolubývajúci tam študovali a rovnako tak v Dánsku, kde odcestovalo viacero známych kvôli škole. Mrzí ma, že u nás máme mnoho šikovných mladých mozgov, ktoré chcú tvoriť, ale väčšina našich univerzít bazíruje na memorovaní a tým limituje našu kreativitu.

V zahraničí sa kladie veľký dôraz najmä na tvorbu projektov, vďaka ktorým sa teória automaticky nasáva rýchlejšie. Chápem, že aj u nás sa nachádzajú učitelia, ktorí by aj mali snahu niečo zmeniť, avšak veľakrát to závisí od samotného vedenia. Smutný je ale fakt, že ak nepríde zmena, tak mnohí demotivovaní, ale ambiciózni ľudia jednoducho pôjdu preč.

 

Nedá nám nesúhlasiť, bohužiaľ. Dominika, tesne pred koncom rozhovoru ani teba neminie naša klasická "Refresher" otázka a to: Aký film, seriál, hudobný album, hru, aplikáciu alebo technickú vychytávku máš najviac v obľube a vrelo by si ju odporúčila našim čitateľom? 

Používam hlavne rôzne aplikácie, ako napríklad Shazam, Duolingo, BrainYoga, Capture GoPro či populárny Instagram. Medzi moje top patrí taktiež aplikácia Headspace, ktorá v podstate vysvetľuje, ako fungujú myšlienky a ako sa nenechať zbytočne rozptýliť a sústrediť sa na moment prítomnosti.

 

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

 

Pre teba zrejme len veľmi ťažko zodpovedateľná otázka, ale kde vidíš samu seba o takých povedzme päť až desať rokov?

To zatiaľ ešte neviem, ale určite niekde, kde budú hory aj vlny. Domov sa budem vracať, ale nemyslím si, že na Slovensku budem žiť. Je zopár krajín, kde chcem nejakú dobu zotrvať, ale rozhodnem sa až o pár rokov, kde sa zabývam. Kočovníkom celý život zas tiež nechcem byť.  

 

Dominika, na záver by sme sa ti chceli pekne poďakovať za tvoj čas, popriať ti do budúcna len to najlepšie a zároveň prenechávame priestor tebe, aby si mohla zanechať aspoň stručný odkaz našim čitateľom.

Ďakujem vám za rozhovor. Chcela by som len popriať veľa šťastia na cestách tým, ktorí si idú svojou cestou a zároveň povzbudiť tých, ktorí by cestovať chceli, ale chýba im istá dávka odvahy.

 

Je síce skvelé byť opatrný, ale vždy je lepšie veriť, že veci dopadnú dobre. Cestovať sa dá aj lacno a nepotrebujete, aby vás niekto sprevádzal, aj keď s priateľmi je vždy väčšia zábava. Ak vaše plány niekto nezdieľa, tak na ceste vždy pribudnú ľudia, ktorí budú. Ak si chcete splniť svoj sen, choďte si za tým akokoľvek dlho to môže trvať, pretože aj keď to nebude podľa predstáv, vždy vás to niekam posunie. Klišé, ale je to tak. :)

 

 

A post shared by DomiNika Horníková (@domi.hornik) on

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
75
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.