Hneď niekoľko faktorov sa postaralo o to, že väčšina cicavcov penisovú kosť má a ľudia nie.
V mladosti si mnohí chlapcia myslia, že aj ich pohlavný úd je tvorený kosťou podobne, ako ďalšie časti ich tela. Nasvedčovalo by tomu hneď niekoľko faktorov, ale pravda je taká, že kosť v penise v skutočnosti muži nemajú. Napriek tomu sme kosť na konci pohlavných orgánov mohli kedysi mať, len nás o ňu pripravila evolúcia a milióny rokov zmien.
Nový výskum publikovaný v žurnále Proceedings of the Royal Society B sa zameral na to, prečo má väčšina cicavcov penisovú kosť zvanú baculum a u mužov v súčasnosti chýba. Autori Matilda Brindle a Christopher Opie zistili, že baculum sa prvýkrát u cicavcov objavila pred 145 až 95 miliónmi rokov a odvtedy prešla výraznými zmenami. Baculum je pritom externá kosť, takže nie je žiadnym spôsobom priamo spojená s kostrou a u rôznych živočíchov dosahuje aj rozdielnu veľkosť. Skvelým príkladom môže byť mrož, keďže jeho baculum dosahuje dĺžku približne 60 centimetrov, ale na druhej stran existuje množstvo cicavcov, ktorých dĺžka penisových kostí sa zastavila na niekoľkých milimetroch až centimetroch.
Penisová kosť mroža dlhá takmer 60 centimetrov
Z výskumu vyplynulo hneď niekoľko záverov a pravdepodobných vysvetlení toho, na čo by baculum mohlo cicavcom slúžiť a prečo ho ľudia stratili. Napríklad u mačiek sa našlo prepojenie so stimuláciou partneriek a spúšťaním ovulácie, avšak výskumníci sa zamerali na to, ako s existenciou penisovej kosti súvisí sexuálne správanie a dĺžka samotného pohlavného styku. Výskum teda ukázal, že dlhšia penisová kosť priamo ovplyvňovala dĺžku pohlavného styku, čo bolo dôležité najmä na efektívne odovzdanie genetického materiálu zo samca na samicu. A keďže dĺžka priemerného pohlavného styku od začiatku penetrácie po mužskú ejakuláciu sa zastavuje na hodnote okolo 2 minút, muži jednoducho žiadnu kosť zdá sa nepotrebujú.
Na druhej strane, dĺžku penisovej kosti mala ovplyvňovať aj konkurencia medzi samcami. Pokiaľ sa o jednu samicu uchádzalo viacero samcov a konkurencia bola vysoká, baculum sa postupne predlžovalo a bolo oveľa dlhšie v porovnaní so živočíšnymi druhmi, u ktorých sa samice párili zvyčajne len s jedným samcom. Toto prepojenie by sa nakoniec dalo aplikovať aj na ľudí, pretože muži si zvyčajne nájdu jednu ženu, s ktorou sa dlhodobo snažia splodiť potomstvo a vo všeobecnosti ich pri tom neohrozuje žiadny zástup konkurentov.
Penisová kosť psa
Penisové kosti u cicavcov dosahujú rôzne dĺžky