Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 6. 2020 meniny má Norbert

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
4
Dominik Vetrák
27. október 2015, 12:28
Čas čítania: 5:00
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Guillermo del Toro, prehliadaný fantasy génius, či len nadpriemerný a zapálený tvorca?

Množstvo kvalitných filmov, práca na Hobitovi, produkovanie hollywoodskych projektov či hororový seriál The Strain. Všetko to má spoločnú jednu vec, a to multitalentovaného filmára Guillerma del Tora.

Dominik Vetrák
27. október 2015, 12:28
Čas čítania: 5:00
Guillermo del Toro, prehliadaný fantasy génius, či len nadpriemerný a zapálený tvorca?
Zdroj: New Line Cinema
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Guillermo del Toro je jedným z tých „filmejkerov“, ktorých môžete poznať vďaka viacerým žánrom, viacerým známym filmom a projektom, pričom sa jeho meno spája s množstvom ďalšieho hollywoodskeho materiálu. Narodil sa 9. októbra 1964 v Mexiku, kde aj vyrastal a kde pričuchol filmovému umeniu. Učil sa od Dicka Smitha, známeho najmä vďaka práci na Exorcistovi. Del Toro sa venoval nanášaniu make-upu a maskám po dobu 10 rokov, začal natáčať krátkometrážne filmy, pár televíznych častí mexických seriálov, až napokon konečne natočil svoj prvý celovečerák Cronos, ktorý v Mexiku uspel 9 výhrami v tamojšom najprestížnejšom udeľovaní ocenení za filmy.

 

Aj naďalej pokračoval v natáčaní filmov, až sa dostal k druhému Bladeovi, ktorého nakrútil ako 40-ročný. Podľa mnohých filmových kritikov ide práve o najlepší diel z trilógie, a mne nezostáva nič iné, než súhlasiť. Del Toro toho natočil mnoho, no za skutočne vynikajúci film sa považuje len jeho Faunov Labyrint, ale aj Diablova chrbtica, no a sčasti aj druhý Hellboy. Fanúšikovia komiksov sú mu zase vďační aj za spomínaného druhého Bladea. S Crimson Peak ale potvrdil, že viac upadá do vôd priemeru či sklamaní a nenaplnených očakávaní, než aby sa štveral ku géniom v obore. 

 

Guillermo del Toro, prehliadaný fantasy génius, či len nadpriemerný a zapálený tvorca?

 

Del Toro obľubuje temné kulisy a prostredia, podzemné lokality či mierne narážky na okultizmus, respektíve hororové prvky, ktoré veľmi rád využíva v azda všetkých svojich filmoch. Využíva monštrá, rád necháva diváka v strachu a napätí a nevyhýba sa ani mysterióznym prvkom. Venuje sa najmä hororovému žánru, fantasy a všetkému s tým spojenému. Aj vďaka jeho záľubám a skvelým kúskom vo filmografii mu kedysi bola ponúknutá možnosť režírovať pripravovaného Hobita. Produkcia ale zažívala enormné problémy, Warner sa rozhodlo film rozdeliť najprv na dve, respektíve tri časti a del Toro postupne projekt opustil. Nie však úplne, keďže sa podieľal na scenári a výrazne na začiatku spolupracoval s Peterom Jacksonom, režisérom ako trilógie Hobita, tak i trilógie Pána prsteňov. O del Torovi a jeho štýle, ako i originálnych nápadoch by sa dali spievať ódy, od toho tu ale dnes nie sme.

 

Jeho pravdepodobne najznámejším, nakultovejším a najobľúbenejším projektom je ale Hellboy, kvôli ktorému odmietol ponuku režírovať Blade: Trinity, Alien vs Predátor či Harry Potter a väzeň z Azkabanu (vo všetkých prípadoch urobil dobre, najmä pri Potterovi, keďže Alfonso Cuarón prebral réžiu a trojka je aj vďaka jeho jasnému rukopisu jasne najlepším filmom celej ságy). Z Hellboya sa vykľul podarený fantasy film nielen pre jeho komiksových fanúšikov. Dvojka získala ešte viac fanúšikov a hoci nebol ani jeden z dvojice filmov bezchybných, svojich skalných si našiel, rovnako ako pozitívne kritiky ako zo zahraničia, tak z tuzemska. Najmä tú dvojku potom môžeme označiť za skvelý film. Tretej časti sa ale nevieme dočkať, a to z jediného dôvodu - nie je dostatok financií. Obidve časti Hellboya zarobili dokopy v kinách len 260 miliónov dolárov, rozpočet pre ne ale činil len niečo cez 150 miliónov dolárov. Hlavnú postavu stvárnil Ron Perlman, dvorný herec del Tora, ktorý sa v posledných mesiacoch snaží pretlačiť myšlienku natočenia tretej časti, ktorá by trilógiu konečne uzavrela, na čo čaká enormné množstvo nielen filmových fanúšikov. 

 

Guillermo del Toro, prehliadaný fantasy génius, či len nadpriemerný a zapálený tvorca?

 

Medzi del Torove najznámejšie filmy okrem dvoch Hellboyov, či druhého Bladea patrí aj Faunov labyrint, Cronos (Stroj času), Diablova chrbtica, horor Nebojte sa tmy (aj keď tu len písal scenár) či sci-fi Pacific Rim o apokalyptickej blízkej budúcnosti, kedy sa do nášho sveta cez oceán dostali obrovské netvory (Kaiju, japonské mytologické obludy) a zaútočili na celú planétu. Ľudstvo vyvinulo obrovské stroje, aby sa pred nimi uchránilo, no prestáva to stačiť. Produkcia sequelu sa pozastavila, avšak, ako režisér tvrdí, film ešte nebol hodený do koša a stále sa s ním počíta. Mne osobne je to ukradnuté, keďže bol pre mňa Pacific Rim hlbokým sklamaním, a keďže nie som človek, ktorému skvelé efekty stačia na to, aby niečo označil ako na nadpriemerné, musím aj toto sci-fi označiť ako za priemerné. Okrem toho ale produkčne zastrešuje, píše scenár a sem-tam zrežíruje aj nejakú epizódu pre hororový (ako inak) seriál The Strain. V budúcnosti natočí temnejšiu verziu Pinocchia a dúfame, že aj tretieho Hellboya. 

 

Všetko to ale začalo snímkami ako Cronos či Diablova chrbtica. Ide o ďalší španielsko-mexický film, ktorý môžeme nájsť vo filmografii tohto pána. Rozhodne nejde o farebný a príjemný film, no táto mysteriózna snímka učarovala mnohým a v prípade, že máte del Tora radi, čo asi máte, keďže ste sa dopracovali až sem, radím vám pozrieť si príbeh chlapca, ktorého otec bol zabitý v boji, zatiaľ čo on ostáva v sirotinci, kde s ním nadväzuje kontakt prízrak chlapca. Viac vám ale neprezradím, radšej raz vidieť, ako stokrát prečítať. 


Bolo by ale nefér nepozastaviť sa nad Faunovým labyrintom, ktorý mnohý považujú za del Torov najlepší film. Ja sa k tejto skupinke asi nepridám, aj keď chápem, prečo je tak označovaný. Chýbal mi tam akýsi drive, no bol som nadmieru spokojný so scenárom, réžiou aj čarovným fantasy svetom v surovom podaní tejto drámy, ktorej koniec je rovnako tragický, ako vysnívaný. Nejdem sem písať recenziu, a tak vám len snímku odporučím, no a ak ste priaznivcom žánru fantasy a máte radi del Torovu tvorbu, neexistuje jediný dôvod, prečo by ste mali s videním Faunovho labyrintu otáľať. Ako bonus potom zakúsite nádherné prostredia a lahodnú španielčinu, ktorá mi v konečnom dôsledku sedla viac, než keby sa postavy rozprávali v angličtine. 

 

Del Toro ale nie je len scenárista a režisér, rád sa venuje aj produkovaniu snímok, pričom medzi tie najúspešnejšie môžeme radiť Kocúra v čižmách, Biutiful, Kung Fu Panda 2, horory Mama či Sitorinec. Rovnako tak je veľkým fanúšikom videohier, užíva si najmä JRPG, a teda okrem japonských RPG titulov aj japonské hry ako také. Sám mal vytvoriť nový diel z hororovej série Silent Hill v spolupráci s Hideom Kojimom (séria Metal Gear Solid). Kvôli zlým vzťahom s Konami však Kojima zo spoločnosti odišiel a projekt sa zrušil. Hovorí sa, že del Toro a Kojima už pracujú na ďalšej hre, a ak tomu tak skutočne je, len ťažko pôjde o detskú adventúru. 

 

Guillermo del Toro, prehliadaný fantasy génius, či len nadpriemerný a zapálený tvorca?

 

Mali sme možnosť od neho vidieť aj pozoruhodný horor Crimson Peak. Ide o gotický horor zasadený do 19. storočia, v ktorom sme boli svedkami života novomanželov Edith (Mia Wasikowska) a Sira Thomasa (Tom Hiddleston). Nasťahujú sa do honosného panstva, v ktorom Sir Thomas žije so svojou sestrou Lucille (Jessica Chastain). Edith si ale veľmi rýchlo začne uvedomovať, že nič nie je tak, ako sa zdalo, a že jej manžel skrýva minulosť, ktorú neradno prehliadať a brať na ľahkú váhu. Našu recenziu nájdete tu.

 

Naposledy si podmanil divákov aj kritikov svojím famóznym romantickým fantasy hororom The Shape of Water. Za ten si dokonca odniesol Zlatého leva z festivalu v Benátkach. Našu recenziu si môžete prečítať tu. Príbeh sa odohráva na pozadí studenej vojny v Amerike okolo roku 1963 a predstaví nám nemú upratovačku Elisu (Sally Hawkins), pracujúcu v laboratóriu, ktoré je domovom obojživelného muža (Doug Jones). Žena k tomuto tvorovi ale začne cítiť niečo viac, a preto spolu so svojím susedom (Richard Jenkins) vymyslí plán, ako ho vyslobodiť zo zajatia. Svet mimo laboratórium však môže byť pre kreatúru oveľa nebezpečnejší, než by mohla Elisa predpokladať. Do slovenských kín dorazí The Shape of Water 15. februára 2018 a hovorí sa o ňom aj ako o veľkom favoritovi na Oscary.

 

Guillermo del Toro je vášnivý filmár, ktorého režisérsky rukopis poznať jasnejšie, než ten scenáristický. Už dlhú dobu sa ale na svoje scenáre sám spolieha, vďaka čomu už pri pozeraní jeho filmov vieme, že sú výhradne jeho dielom. Ako to s ním bude v budúcnosť, ťažko povedať. Ja pevne verím, že nám ešte neraz vyrazí dych. Snáď to ale nebude trvať príliš dlho, keďže postupne jeho aura fantasy génia mierne upadá. Aké sú vaše najobľúbenejšie filmy práve od tohto tvorcu?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.