Archeológovia svoj objav zverejnili len pred pár dňami.
Archeológovia hlásia z Egypta znepokojivý nález. V chráme Ramesseho II. našli viac ako 2 000 baraních lebiek, ktoré nepríjemne prekvapili aj skúsených odborníkov. Hlavy boli na mieste ponechané niekoľko tisícročí, informuje portál CBS News.
Tím archeológov z Inštitútu pre štúdium starovekého sveta (ISAW) Univerzity v New Yorku objavil nález v meste Abydos. Ide o jedno z najstarších a historicky najbohatších archeologických nálezísk v Egypte.
Zvieracie pozostatky našli vedci poukladané v severnej časti chrámu. Informovalo o tom egyptské ministerstvo turizmu, ktoré objav po prvýkrát oznámilo verejnosti len pre pár dňami.
Lebky pochádzajú z obdobia tisíc rokov po smrti faraóna
Odborníci z inštitútu pre CBS News priblížili, že lebky boli zjavne obetnými darmi pre faraóna. Zarážajúce však ostáva, že ich datujú do obdobia až tisíc rokov po smrti Ramesseho II. Ten zomrel v roku 1213 pred naším letopočtom.
„Sme si istí, že boli všetky uložené v rovnakom čase, takže to nebolo nahromadenie lebiek, ktoré boli prinesené v priebehu rokov, ale pochádzali odinakiaľ. V určitom okamihu boli uložené z dôvodu, ktorý nepoznáme,“ načrtol v rozhovore jeden z objaviteľov nálezu.
Dodal, že lebky neboli v hrobe len náhodne pohodené. Našli ich vo významnej časti starovekého chrámu, a tak sa vedci domnievajú, že išlo o cielené umiestnenie obetných darov do konkrétnej miestnosti.