Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. marca 2023, 21:57
Čas čítania 0:39

Zrážka ruskej stíhačky a amerického dronu má vážnu dohru. Prvý krok urobili Spojené štáty

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

USA si po zrážke stíhačky s dronom predvolali ruského veľvyslanca.

Americké ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca v USA Anatolija Antonova v spojitosti s utorňajšou zrážkou ruskej stíhačky s americkým dronom v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom.

Hovorca americkej diplomacie Ned Price pre médiá uviedol, že veľvyslankyňa v Moskve Lynne Tracyová tlmočila rozhodný odkaz ruskému ministerstvu zahraničných vecí. USA o incidente informovali aj spojencov a partnerov.

Ruská stíhačka Su-27 zasiahla pri utorkovom incidente vrtuľu amerického bezpilotného lietadla MQ-9 Reaper a dron sa zrútil do Čierneho mora, uviedla americká armáda vo vyhlásení. Krátko pred zrážkou leteli pred americkým dronom dve ruské stíhačky, ktoré vypúšťali palivo, spresnila armáda.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské stíhačky do kontaktu s americkým dronom neprišli, píše na svojej webovej stránke stanica Sky News. Osoby riadiace (na diaľku) dron ním podľa Ruska manévrovali príliš prudko, čo spôsobilo stratu výšky a jeho zrútenie do mora.

Americká armáda využíva bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie viacerých oblastí vrátane Čierneho mora, Blízkeho východu či Afriky. Tieto drony používa i Británia a Francúzsko.

Americký dron MQ-9  Reaper a ruská stíhačka SU-27.
Americký dron MQ-9 Reaper a ruská stíhačka SU-27. Zdroj: Wiki Commons/Dmitry Terekhov/Noah Wulf
Domov
Zdieľať
Diskusia